W tym poradniku znajdziesz instrukcję instalacji i użytkowania MT4 Supreme Edition. W MetaTrader 5 Supreme Edition proces instalacji i użytkowania jest identyczny. A więc zastosuj te instrukcje odpowiednio do MT5 Supreme Edition.
Wskaźniki są narzędziami uzupełniającymi platformę tradingową MetaTrader 4. Każdy z nich zazwyczaj bazuje na indywidualnym wzorze matematycznym, dzięki któremu możemy uzyskać informację o przyszłym ruchy notowań.
Wskaźniki zapewniają sygnały pomagające analizować wykresy, rozpoznawanie trendów oraz nadchodzącą korektę.
Pobierz MT4 Supreme Edition i upewnij się, że platforma MetaTrader 4 (MT4) jest wyłączona podczas procesu instalacji.
Po ukończeniu pobierania otwórz plik .zip . Następnie kliknij dwukrotnie na plik Admiral-MT4-Apps.exe, który znajduje się w archiwum.Po dwukrotnym kliknięciu otworzy się asystent instalacji.
Jeżeli masz zainstalowane kilka platform MetaTrader 4, to w celu odszukania poprawnej wersji użyj przycisku Find MetaTrader.
Następnie kliknij przycisk Install i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Większość funkcji MT4 Supreme kompatybilne są z Windowsem, jednak niektóre z dodatków działają również na systemie Mac OS. Instrukcje dotyczącą instalacji dodatku na Mac OS X znajdziesz w rozdziale 1.1.
Po instalacji wskaźniki będzie można odnaleźć w oknie Nawigatora platformy MetaTrader.
Aby umieścić wskaźnik na wykresie należy:
Jak wspomniano wcześniej, niektóre wskaźniki Admiral Markets działaj również w systemie Mac OS X.
Aby otrzymywać pliki Instalatora dla komputerów z systemem Mac, prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta.
Przed instalacją musisz poprawnie zamknąć oprogramowanie MetaTrader 4. Aby poprawnie zamknąć oprogramowanie należy:
Aby zainstalować rozszerzenie należy:
Jeżeli wskaźniki zostały zainstalowane pomyśle, to odnajdziesz je w oknie nawigatora.
Wskaźnik odlicza czas do zamknięcia się aktualnej świeczki na wykresie.
Wartość czasowa przeważnie jest wyświetlana w prawym dolnym roku okna wykresu. Jednakże miejsce wyświetlenia zegara można zmienić w ustawieniu wskaźnika.
Indywidualne parametry wskaźnika to:
Zegar może znajdować się również tuż obok aktualnej świecy. Aby to zrobić, należy zaznaczyć opcję in line with price. Pamiętaj, że dla tej specyfikacji opcja automatycznego przewijania wykresu musi być uruchomiona.
Dodatkowo możesz ustawić alarm, który uruchomi się razem z nową świeczką.
Dane narzędzie jest przydatne do łatwego łączenia wielu wykresów. Przykładowo na jednym wykresie możesz obserwować różne interwały czasowe oraz za pomoc jednego kliknięcia zmienić obserwowany instrument na wszystkich wykresach.
Główną zaletą tego wskaźnika jest możliwość zmiany wszystkich okien wykresu poprzez zmianę symbolu w jednym z nich. Wskaźnik automatycznie dostosuje wybrany instrument do pozostałych wykresów.
Do poprawnego użycia wskaźnika musisz dodać go do wszystkich okien wykresu, które chcesz połączyć. Jeżeli wskaźnik zostanie załadowany poprawnie, to w prawym dolnym rogu powinno wyświetlić się pole tekstowe.
Można również dokonać ręcznej zmiany pola tekstowego, wszystkie wykresy z taką samą nazwą zostaną automatycznie połączone. Wielkość liter nazwy nie ma znaczenia.
Wskaźnik Freehand Drawing pozwala na odręczne rysowanie na dowolnym wykresie.
Przeciągnij wskaźnik z okna nawigatora na wykresie. W celu uruchomienia funkcji rysowania myszką przytrzymaj przycisk D na klawiaturze.
Standardowym kolorem rysowania jest czerwony, jednak możesz to zmienić naciskając różne klawisze na klawiaturze:
Aby powrócić do standardowego koloru naciśnij klawisz R.
Możesz również usunąć poprzedni obiekt naciskając X.
Ponadto możesz dostosować skróty klawiszowe i kolory na ekranie w ustawieniach wskaźnika.
Wskaźnik High-Low pokazuje najwyższą i najniższą wartość cenową np. w przeciągu ostatniego dnia.
Dany wskaźnik współpracuje ze wszystkimi standardowymi interwałami czasowymi jak minuty, godziny lub też dni.
Standardowe ustawienia wskaźnika to maksimum oraz minimum świeczki dziennej.
W ustawieniach wskaźnika możesz dostosować kolory linii wyznaczających High/Low według własnego uznania.
Dany wskaźnik daje możliwość wyświetlenia również czasu lokalnego oprócz czasu serwera. Czas lokalny zostanie wyświetlony w dolnej części wykresu.
Kolor wyświetlania czasu lokalnego można zmienić w ustawieniach.
Wskaźnik historii transakcji w prosty i przejrzysty sposób przedstawia ostatnie zawarte transakcję.
Transakcje zyskowne przedstawione są za pomocą linii zielonych, natomiast stratne za pomocą czerwonych.
Jeżeli umieścisz wskaźnik myszy na dowolnej linii, to zostaną wyświetlone szczegóły dotyczące tej transakcji takie jak: zysk/strata, różnica między ceną otwarcia i zamknięcia, poziom zlecenia Stop Loss oraz Take Profit.
W tym przykładzie przedstawiono 33.90 euro zysku
Niebieskie oraz szare świeczki na wykresie pokazują dodatkowe informacje o zawartych transakcjach na wszystkich instrumentach finansowych.
Niebieski pasek odnosi się do transakcji na bieżącym instrumencie finansowym, natomiast szary obejmuje wszystkie pozostałe symbole.
Linie pivot points pokazują na wybranym instrumencie miejsce popytu oraz podaży lub lub też opór/wsparcie. Linia PP jest najważniejszą linią wsparcia i oporu.
Poziomy R1, R2 i R3 reprezentują opór dla dalszych wzrostów, natomiast poziomy S1, S2 oraz S3 reprezentują wsparcie dla przyszłych spadków.
Wskaźnik Renko jest wykorzystywany do analizy technicznej.
Renko jest alternatywną formą wykresu. Rysuje tylko nowe świecie o wcześniej ustalonym zasięgu zmiany ceny. W ten sposób pozbywamy się minimalnych ruchów notowań, które nie mają żadnego wpływu na wygląd wykresu.
Create offline chart period – konfiguruje ilość świeczek Renko, które nie są w standardowym ustawieniu MT4.
Aby otworzyć wykres offline musisz:
Wykres offline powinien się otworzyć. Poniżej znajdziesz przykładowy 10 minutowy wykres offline.
Otwarty wykres offline zawiera świece o ujednoliconej wielkości według ilości punktów, które wcześniej zdefiniowałeś. Notowania na wykresie są są filtrowane, w ten sposób można ominąć szum cenowy. Dzięki temu poziomy wsparcia oraz oporu są o wiele lepiej widoczne.
Wskaźnik spreadu jest narzędziem do pomiaru kosztu zakupu danego instrumentu. Po uruchomieniu danego wskaźnika na dole platformy powinien się wyświetlić aktualny spread instrumentu finansowego. Wyświetlane informacje zawiera:
Wykres offline powinien się otworzyć. Poniżej znajdziesz przykładowy 10 minutowy wykres offline.
Dzięki wskaźnikowi jednej sesji możesz ukryć świeczki, które zostały utworzone w nocy. Dzięki temu możesz kontynuować swoją wcześniejszą analizę, a na dodatek nie rozpraszają cię sesja nocna, która charakteryzuje się niską zmiennością.
Ponadto możesz stworzyć swój własny czas dla jednej sesji w określonych godzinach, np. Xetra Dax 30 od 09:00 do 17:30 CEST.
Wskaźnik domyślnie przyjmuje w ustawieniach wyświetlanie zwykłej sesji instrumentu DAX 30 od 08:00 do 22:00 CEST.
Aby rozpocząć:
Możesz:
Dany wskaźnik pozwala na wyświetlenie drugiego wykresu bezpośrednio wewnątrz pierwszego. Umożliwia to na wyświetlenie dwóch instrumentów w tym samym czasie, dzięki temu możemy np. zaobserwować korelację.
Dodatkowy wykres jest wyświetlany wewnątrz głównego wykresu.
Można dodać również inne wskaźniki do drugiego wykresu. Można je również skonfigurować w głównym wskaźniku, który umożliwia ukazanie drugiego wykresu w pierwszym.
Jednakże należy mieć na uwadze, że dokonywanie transakcji jest ograniczone jedynie do głównego instrumentu. W przeciwieństwie do pierwszego wykresu, drugi wykres jest w pewien sposób ograniczony i nie ma dostępnych wszystkich funkcji.
Wskaźnik lupy pozwala na przybliżenie części wykresu. Po tym zabiegu następuje zmniejszenie interwału czasowego.
Rozmiar lupy można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. W tym celu musisz kliknąć na jedną z krawędzi wskaźnika po czym ją przeciągnąć. Rozmiar zmieni się zgodnie z twoimi potrzebami.
Ponadto jesteś w stanie dopasować stopień powiększenia wykresu. Na przykład możesz ustawić stopień powiększenia M1, nawet w przypadku wykresu M30.
Wskaźnik Mini-Chart umożliwia na wyświetlenie i dowolną konfigurację mniejszego wykresu wewnątrz głównego wykresu. Instrument oraz ramy czasowe są całkowicie niezależne od głównego wykresu.
Drugi wykresy (S5, S15 itp.) - drugi wykres pozwala na sprawdzenie interwału niższego niż minutowy. Może być to wykres S5, oznacza to, że każda świeczka rysowana jest pięć sekund. Należy mieć na uwadze, że w historii notowań MetaTrader 4 nie ma interwału sekundowego, zatem wykres o takim interwale będzie tylko wtedy, gdy wskaźnik będzie uruchomiony poprawnie.
Range charts - nowe świece rysują się dopiero po określonym zasięgu zmiany notowań instrumentu bazowego. Natomiast wykresy zakresowe działają podobnie, jednakże świece idące w tym samym kierunku łączone są w jedną.
Renko charts - ten typ wykresu działa tak samo jak wykresy zakresowe. Jednak aby świeca została narysowana w przeciwnym kierunku, to notowania muszą znieść dwie poprzednie świeczki Renko.
Kagi charts - zmiana kierunku rysowania świeczek następuje wtedy, gdy cena zniesie poprzedni dołek lub szczyt.
Point & Figure charts - konstrukcja rysowania świeczek jest podobna do wykresu zakresowego, z tym, że zmiana kierunku ruchu następuje wtedy, gdy notowania zniosą wcześniej ustaloną ilość świeczek. Standardowe ustawienie wynosi 3 świeczki, jednakże można to zmienić w ustawieniach.
Wskaźnik Symbol Info umożliwia nam wyświetlenie w czasie rzeczywistym sygnałów generowanych przez wskaźniki analizy technicznej w jednym oknie. Przedstawia również zmianę procentową danego instrumentu, ramy czasowa oraz wskaźniki trendu.
Główna strzałka pokazywana w tabeli pozwala na pierwszy rzut oka sprawdzić ogólną tendencję panującą na rynku na danym instrumencie finansowym.
Po prawej stronie jest słupek, który przedstawia aktualne położenie ceny względem całego dnia.
Wskaźnik Gravity rysuje wsparcia oraz opory na wykresie nawet do 10000 historycznych świeczek pięciominutowych. Wskaźnik również selekcjonuje strefy, oznacza to, że nowe strefy będą o wiele ważniejsze i bardziej widoczne niż te starsze.
Ciemniejsze kolory sygnalizują mocniejsze wsparcie lub też opór. Stwarza to też większe prawdopodobieństwo obrony danej strefy. Naruszenie ciemnej strefy może być sygnałem kontynuacji obecnego trendu. Natomiast jasne strefy praktycznie nie mają żadnego znaczenia.
Możesz przesunąć strefę odniesienia do obliczenia pozostałych stref. W takim przypadku należy narysować linię pionową wewnątrz wykresu oraz nazwać ją GStart.
Następnie możesz przesunąć daną linię, spowoduje to, że rysowanie stref będzie odbywało się dopiero od tego momentu.
Wskaźnik Keltnera tworzy kanały na wykresie. Funkcjonowanie oraz zastosowanie tego kanału jest bardzo podobne do wstęgi Bollingera. Jednakże w przypadku kanału Keltnera przy obliczeniach stosowany jest wskaźnik ATR.
W rezultacie kanał ten jest mniej podatny na błędy w obliczeniach niż wstęgi Bollingera.
Przekroczenie górnej wstęgi lub średniej ruchomej może być odczytane jako sygnał kontynuacji obecnego ruchu. Linia środkowa oraz średnia krocząca pozwalają nam również na zdefiniowanie naszego poziomu Stop Loss.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału YouTube, gdzie znajdziesz dodatkowe filmy poświęcone Supreme oraz playlisty związane z tradingiem.
Zastrzeżenia prawne:
Admiral Markets UK Ltd udostępnia rozszerzenie Supreme bezpłatnie, w oparciu o technologię Expert Advisor w MT4. Należy pamiętać, że EA będą aktywne tylko przy włączonej platformie MT4 i aktywnym połączeniu internetowym. Admiral Markets UK Ltd bardzo dokładnie przetestował ten dodatek i jest przekonany o jego niezawodności pod względem technicznym. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich technologii, nie można w pełni wykluczyć jakichkolwiek usterek. Upewnij się, że w pełni rozumiesz funkcjonowanie wszystkich dodatków i rozszerzeń, np. przez praktykę ich stosowania na rachunku demostracyjnym. Admiral Markets UK Ltd nie ponosi odpowiedzialności za straty lub szkody spowodowane przez usterki techniczne.