Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

Dzień z życia profesjonalnego tradera

Dzień z życia tradera

Na samym początku artykułu podamy definicję profesjonalnego tradera. Z jednej strony, profesjonalny trader to osoba, która pracuje w banku, firmie inwestycyjnej, funduszu hedge lub innej instytucji finansowej dostępnej na rynku kapitałowym. Dostaje wynagrodzenie za etatową pracę oraz bonus od wypracowanych wyników.

Z drugiej strony mamy traderów indywidualnych, którzy też są profesjonalistami. Ten typ traderów zarabia na rynku żeby się utrzymać, mogą być zatrudnieni w innym miejscu dodatkowo, ale ich głównym zajęciem jest trading. Tych traderów nazwijmy traderami indywidualnymi. Ten typ traderów często na początku swojej kariery zdobywa doświadczenie jako trader na etacie, chce wypracować sobie historię zysków i być pewnym, że podoła temu wyzwaniu. Traderzy indywidualni mogą być nazywani również profesjonalistami. Termin „profesjonalny" bardziej opisuje ich stan bycia niż wpis do CV. Innymi słowy trader indywidualny jest samo zatrudniony i pracuje tylko dla siebie.

Każdy z tych traderów może wyróżniać się poziomem zawansowania. Jednak ostatecznie traderem jest ktoś, kto handluje na rynkach i zarabia w długim okresie.

Doszlifuj swoją dzienną rutynę

Co trzeba zrobić żeby zostać profesjonalnym traderem? Wszystko zaczyna się od tego, że musimy wypracować sobie rutynę, która będzie produktywna. Rutyna jest dobra dla człowieczeństwa chyba, że jest destrukcyjna. Rutyna ma dużo wspólnego z nawykami, które oszczędzają nam czas. Czy wiesz, że osoby, które nie muszą zastanawiać się co zjeść na śniadanie są mniej zmęczeni popołudniu? Rutyna i nawyki oszczędzają nam czas nad powtarzalnymi czynnościami. Nie musimy kolejny raz zastanawiać się jak coś zrobić. Prawda jest taka, że podejmowanie decyzji jest ciężkim wyzwaniem dla naszego mózgu. Pamiętasz jak ciężko było zdać egzaminy w szkole czy też na studiach?

Dobre rezultaty pochodzą z optymalizacji swoich przekonań i nawyków. Tyczy się to tradingu oraz życia normalnego. Więc co profesjonalny trader powinien robić z rana? Dzień powinien zacząć od dobrze przespanej nocy, poruszać się trochę, zjeść dobre śniadanie i "brać się do roboty".

Edukacja Forex

Większość profesjonalnych traderów zaczyna swój dzień wcześnie. Lata ewolucji przyzwyczaiły nasz zegar biologicznych do wstawania razem ze słońcem i zasypiania razem z nim. Nasz umysł do odpowiednich analiz potrzebuje bardzo dużo tlenu. Trzeba pamiętać o codziennym sporcie, powinno to być naszą rutyną. Rób cokolwiek musisz żeby pomóc swojemu krążeniu. Może to być pływanie, jazda na rowerze, wspinaczka, pompki lub też przysiady. Dodatkowo aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo zawału w wieku 40 lat. Nawet 5 minutowa aktywność każdego dnia poprawia nasze krążenie i dostarcza o wiele więcej tlenu do naszego umysłu. Pełnowartościowe posiłki to kolejny ważny temat. Nasz umysł zużywa około 40% całej energii z każdego posiłku, który skonsumujemy. Dlatego trzeba pamiętać o pożywnym śniadaniu, pomoże to nam w tradingu. W trading jak i w życiu poranna rutyna wspomaga nasze analizy, co rzutuje na nasze wyniki.

Dlaczego trading?

Traderów definiuje się poprzez interwały czasowe, na których działają. Trading pozycyjny znaczy to samo co trading długoterminowy. Traderzy przetrzymują swoje pozycje przez miesiące, a czasem nawet przez lata. To wszystko znaczy, że analizują dzienne świeczki, wszystko poniżej tych świeczek tylko zagłusza ich analizę.

Swing traderzy przetrzymują swoje pozycje przez tygodnie, czasem przez kilka dni. Przeważnie korzystają z interwałów dziennych oraz czterogodzinowych. W niektórych sytuacjach podpierają się price action na interwale H1, jednak to nie jest ich główny powód do otwarcia pozycji.

Day traderzy handlują tylko w obrębie jednej sesji. Nigdy nie zostawiają swojej pozycji otwartej na noc, ponieważ pozostawienie wykresu samemu sobie może źle wpłynąć na ich depozyt. Mają specyficzne zarządzanie kapitałem, dlatego dla nich jest to zbyt ryzykowne.

Ostatecznie mamy skalperów. Ten typ specjalistów korzysta z najmniejszych ram czasowych. 15-minutowy interwał to najwyższy na jaki patrzą, przeważnie jest to M5 lub też M1.

Dlaczego poznanie interwałów czasowych jest takie ważne? Ponieważ to decyduje ile razy każdego dnia musisz sprawdzać notowania i to jak często wykres się zmienia.

Początkujący traderzy przeważnie nie potrafią spuścić wzroku z wykresu. Problem jest w tym, że robią za dużo analiz i to, co powinno być proste staje się trudne. Traderzy profesjonalni ograniczają swoje analizy. Jak profesjonalni traderzy ograniczają siebie? W pierwszej kolejności wybierają rynki, na których chcą być dostępni. Na przykład analizują parę walutową, na której najczęściej zawierają transakcje. Po drugie, wiedzą czego szukają kiedy patrzą już na wykres.

Jeżeli chcesz podnieść poziom swojego tradingu, przejdź przez następujące kroki:

  • Zdecyduj jakim traderem jesteś
  • Zdefiniuj rynek, na którym chcesz być dostępny
  • Zdefiniuj swoją strategie, żeby wiedzieć czego szukasz na wykresie.

Handluj profesjonalnie

Analizuj i handluj

Większość traderów preferuje trading od większych interwałów do mniejszych. Na większych interwałach jest mniej sygnałów do zajęcia pozycji, mniej szumu na wykresie. Prowadzi to do większego prawdopodobieństwa wygranej. Co za ironia, większość początkujących traderów chce mieć więcej czasu dla siebie, a tak naprawdę spędzają po 24 godziny przed monitorem obsesyjnie analizując wykresy. To nie jest prawdziwe życie tradera. Tak naprawdę to nie jest życie w ogóle. Profesjonaliści pozwalają żeby to rynek zrobił za nich wszystko. Traderzy długoterminowi zaczynają od sprawdzenia płynności na rynku oraz instrumentów, które są w trendzie. Jeżeli są już w jakiejś transakcji to przeważnie sprawdzają i zmieniają swój stop loss, czy też take profit. Traderzy długoterminowi nie powinni sprawdzać rynku więcej niż kilka razy dziennie i nie częściej niż 4 godziny. Profesjonalny trader podchodzi do tradingu jako całości, a nie do pojedynczej transakcji.

Pomaga to w ulepszaniu swojej strategii, utrzymywaniu swoich zysków i strat w ryzach. Powinieneś spoglądać na wszystkie swoje transakcje, a nie tylko na pojedyncze straty czy zyski. Jest to o wiele lepszy sposób na polepszenie własnego systemu. Najłatwiejszym sposobem żeby zostać profesjonalnym traderem jest trading długoterminowy. Największa zaleta tego tradingu jest taka, że trader może być elastyczny jeżeli chodzi o sprawdzanie notowań i wykonywanie analiz. Może swobodnie wybrać czas kiedy będzie chciał analizować rynek.

Traderzy intraday i skalperzy muszą monitorować rynek bardziej uważnie, ponieważ handlują na niskich interwałach czasowych i nawet najmniejsza zmienność może być dla nich istotna. Dlatego należy nauczyć się kiedy rynek potrzebuje Twojej analizy i obecności. Kiedy nie jest to konieczne, trzeba trzymać się z daleka. Profesjonalista nie ma problemu z niepatrzeniem na wykres przez dłuższy okres, naucz się tego również - wyrób w sobie pozytywny nawyk.

Taki nawyk pomoże nam zachować samodyscyplinę, nigdy nie otworzymy transakcji za wcześnie. Kiedy transakcja zostanie zakończona, mamy wolne i nie patrzymy już na rynek. Możemy dalej analizować rynek, ale nie zawieramy już żadnej transakcji. Dla przypomnienia, profesjonalny trader powinien zadbać o siebie, być zdrowy i szczęśliwy. Oznacza to, że wznowi swój trading kiedy będzie na to gotowy, a jego umysł będzie wypoczęty i świeży.

Podsumowując, życie tradera opiera się na rutynie oraz na pozytywnych nawykach. Pamiętaj o następujących rzeczach:

  • Profesjonalista zna swój styl tradingowy, zna rynek oraz nie marnuje swojego czasu na niepotrzebne analizy
  • Profesjonalista zapisuje swoje transakcje i rozważa je tylko w długim okresie
  • Profesjonalista nie patrzy na każdą chwilową zmianę ceny, ufa swojej strategii, resztę zostawia rynkowi
  • Profesjonalista nigdy nie pozwala żeby trading zapanował nad jego życiem. Trading jest uzupełnieniem jego życia.