Admiral Markets Group składa się z następujących firm:

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ

Admiral Markets Cyprus Ltd

Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
Strona dostępna tylko w języku angielskim
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Regulator fca efsa

Co to jest Ripple XRP - Poradnik Kryptowaluty od A do Z

Ripple

Większość z was zapoznała się z Bitcoin oraz całą najważniejszą grupą kryptowalut: Litecoin, Ethereum oraz Bitcoin Cash. Z kolei kolejną walutą, która wstrząsnęła rynkiem jest Ripple (XRP). Ripple posiada własną walutę, a ze względu na szybkość systemu płatności, przyszłość tej kryptowaluty wygląda najlepiej.

W tym artykule omówimy główne aspekty Ripple Coin oraz wyjaśnimy, jak możemy na tym skorzystać. Dowiesz się, jak działa XRP Coin oraz poznasz główne różnice pomiędzy Ripple a Bitcoin.

Zanim zajmiemy się tym wszystkim, zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania: Co to jest Ripple?

Ripple uważany jest za nowy start up z San Francisco. Zaprojektowany system płatności jest podobny do blockchain. Protokół płatności jest niemalże identyczny, jest kompatybilny z pozostałymi kryptowalutami oraz walutami papierowymi oraz rynkiem towarowym.

Ripple zezwala klientom integrować protokół na własnym systemie. Narodowy Bank Abu Dhabi do niektórych transakcji zaczął używać wspomnianej technologii. Swoim klientom pozwala na przekazywanie funduszy w czasie rzeczywistym.

Ripple kryptowaluta wykorzystuje podobny blockchain jak Bitcoin, z tym że dana kryptowaluta nosi inną nazwę. Jeżeli chodzi o kapitalizację rynkową, to XRP Ripple jest trzecią co do wielkości kryptowalutą, zaraz po Bitcoin i Ethereum. W każdej chwili możesz przetestować handel na CFD na kryptowaluty (w tym Ripple CFD) na naszym bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Jeśli nie wiesz, jak handlować, kliknij poniżej, pobierz Ebook i przetestuj strategie na rachunku demo na Ripple CFD.

Pobierz Ebook Strategie

XRP - skrót Ripple

Skrót od Ripple jest prosty do zapamiętania: XRP. Ripple można także powiązać z innymi walutami jak USD czy też EUR. Wtedy możemy mieć Ripple kwotowane np. w USD i będzie to XRPUSD (XRP/USD).

Wspomnieliśmy wyżej o możliwości handlu na CFD opartych na kursie kryptowalut. Admiral Markets oferuje właśnie CFD na XRP/USD, czyli Ripple kwotowany w USD. Jeśli jeszcze nie przetestowałeś handlu na Ripple CFD na rachunku demo, zrób to teraz. Rejestracja rachunku demonstracyjnego zajmie Ci kilka minut!

Ripple a Bitcoin - podobieństwa i różnice

Ripple uznawany jest za głównego konkurenta Bitcoina. Ripple waluta nie jest zależne od jednej firmy oraz od zarządzania bazą danych. Tak więc nie musimy oczekiwać na potwierdzenie bloku. Według The Market Mogul, czas na rozliczenie Bitcoin wzrósł do 168 minut, podczas gdy dla Ripple zajmuje to 3.7 sekundy. Przelewy pieniężne pomiędzy Hiszpanią a Meksykiem trwały zaledwie kilka sekund, podczas gdy standardowe przelewy idą przeważnie cztery dni.

Obie krypto monety mają wiele podobnych cech, natomiast pod kilkoma względami Ripple różni się od Bitcoin:

 1. Ripple oferuje szybszy czas rozliczenia transakcji,
 2. Ripple wykorzystuje iteracyjny proces konsensusu: Bitcoin korzysta z tzw. górnictwa,
 3. Waluta vs sieć transakcji: Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, z kolei Ripple jest zasadniczo całą siecią transakcyjną, która zawiera walutę Ripples.

Czy można wykopać Ripple?

Nie, nie można. W obiegu krąży stała liczba Ripple kryptowaluty. Zgodnie z regułami protokołu Ripple, nie można wydobywać nowych krypto monet Ripple. Łączna liczba utworzonych XRP wynosi 100 miliardów, sam przepływ jest kontrolowany przez Ripple. Kontrola przepływu została skrytykowana przez sympatyków Bitcoina oraz pozostałych kryptowalut.

Ripple zdecydowało się na zamrożenie 88 proc. monet, po to aby sprzedawać miliard XRP co miesiąc. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na przewidywany poziom podaży waluty.

Ripple - jak działa XRP

Ripple podkreśla swoją role w globalnej sieci rozliczeniowej, która pozwala zainteresowanym stronom transakcji obniżyć koszty. Jednocześnie Ripple oferuje ulepszoną usługę przekazywania natychmiastowych środków. Poniższa grafika prezentuje, jak Ripple umożliwia dokonywanie płatności na całym świecie.

Ripple sieć

źródło: Cryptowiki

Płatności są zabezpieczone kryptograficznie i zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do istniejącej infrastruktury banku. Ripple podkreśla cztery główne cechy swojego systemu?

 1. Dystrybucja: banki mogą porozumiewać się miedzy sobą bez kontaktu pośredniego
 2. Bezpieczeństwo: prywatność transakcji
 3. Skala: wysoki poziom przetwarzania
 4. Kompatybilność: Możliwość łączenia ze sobą wielu sieci

Sieć Ripple pozwala na szybkie przekazanie płatności - niemal natychmiastowo - jest to tańszy oraz bezpieczniejszy system. Nic więc dziwnego, że Ripple jest coraz częściej wykorzystywany przez sektor bankowy.

W trakcie organizowanych szkoleń online poruszamy również tematykę kryptowalut i technologii, która towarzyszy wirtualnym coinom. Już teraz zarejestruj się na najbliższe spotkanie online.

Bezpłatne Szkolenia Online

Technologia blockchain - czy Ripple korzysta z blockchain

Tak, używa struktury, która przetwarza płatności w podobny sposób jak blockchain. Ripple wykorzystuje księgi, które rejestrują każdą transakcję o każdej wielkości. Waluta XRP Ripple ułatwia transakcje pomiędzy dwiema stronami. XRP nie ponosi ryzyka kontrahenta, ponieważ nie ma tutaj trzeciej strony transakcji.

Oczywiście jak każda inna waluta cyfrowa, Ripple nie jest namacalny i nie posiada fizycznej postaci, natomiast ma logo, które służy do jego identyfikacji. Właśnie tak wygląda logo Ripple.

Ripple logo

źródło: Ripple.com

Kto stworzył Ripple?

Uważa się, że Ripple został stworzony przez Ryana Fuggera. Od początku jego powstania odegrał ważną rolę. Wzrost Ripple rozpoczął się w 2004 roku, kiedy założył RipplePay. W 2011 roku system został zaprojektowany tak, aby był szybszy oraz bardziej energooszczędny niż Bitcoin. W 2012 roku powstał OpenCoin, Inc.

Krótko po tym, Ripple Transaction Protocol ( RTXP) został wdrożony na koncepcji Fuggera. Protokół jest w stanie zmniejszyć czas przekazywanych środków do kilku sekund. Od 2012 roku Firma Ripple koncentrowała się również na poszerzeniu swojej oferty dla rynku bankowego.

Ripple - przyszłość XRP

Mówiąc krótko - bardzo dobrze. Sieć Ripple jest znacznie szybsza w przetwarzaniu płatności i jest powiązana z dużą ilością globalnych firm. Należą do nich między innymi:

 • 60 instytucji na całym świecie tj. UBS, RBC, UniCredit i Santader
 • 40 procent japońskich banków zostanie podłączonych do Ripple
 • RBS i BAML wykorzystają Ripple do usług komercyjnych i płatniczych w 2018 roku
 • Narodowy Bank Abu Dhabi wykorzysta Ripple do transakcji międzynarodowych (o czym wspomnieliśmy wyżej)

źródło: The Market Mogul

Oczywiście, Ripple nie jest tak popularny jak jego słynny odpowiednik Bitcoin. Niemniej jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem kryptowalutami, a także szybką siecią Ripple i możliwością oferowania rozwiązań płatniczych, wydaje się, że Ripple będzie jednym z groźniejszych rywali Bitcoin. Poniżej znajduje się podział wolumenu na rynku kryptowalut.

Ripple XRP

źródło: CryptoCompare.com

Podaż Ripple

Ripple działa niezależnie od banków centralnych, tak samo jak inne kryptowaluty, w tym Bitcoin, Ether czy Litecoin. Jest to główna różnica w porównaniu z dobrze znanymi walutami jak euro lub też dolar amerykański. Waluty te są dodrukowywane w Stanach Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej przez upoważnione do tego mennice.

Ripple decyduje o przepływie XRP, których co miesiąc przybywa miliard. Jednak w przeciwieństwie do walut papierowych jak EUR czy USD, Ripple ma ograniczoną podaż i według protokołu Ripple wynosi 100 miliardów XRP.

Handel na Ripple CFD odbywa się na platformie MetaTrader 4. Pobierz już teraz MT4, a następnie zarejestruj rachunek demonstracyjny.

Platforma MetaTrader 4

Handel Ripple - zagrożenia

Podobnie, jak w przypadku jakiegokolwiek handlu na instrumentach finansowych tutaj tez istnieje ryzyko. Ryzyko, że wejdziemy w złym momencie na rynek i cena zamiast wzrosnąć może spaść. Ripple podlega fluktuacjom na rynku tak samo jak inne aktywa. Cena porusza się zgodnie z popytem oraz podażą. Jednakże wahania XRP kurs pozwalają traderom na zarobek.

Biorąc pod uwagę szeroką akceptację Ripple jako sieci finansowej przez największe firmy z sektora finansowego wydaje się, że w przyszłości Ripple będzie notowany jeszcze wyżej, czyli Ripple kurs, czy też Ripple cena mogą wzrosnąć.

Co więcej, każde konto Ripple wymaga małej rezerwy w postaci 20 XRP. Opłata transakcyjna wynosi 0.00001 XRP dla każdej transakcji. Działania takie mają na celu wystraszyć hakerów, którzy specjalnie przeciążają sieć. Aczkolwiek koszty transakcyjne i tak są minimalne.

Czy Ripple jest legalny?

Odpowiedź brzmi: TAL. Rozporządzenia będą różnić się w zależności od państwa, ale można oczekiwać, że organy finansowe będą zainteresowane Ripple oraz innymi wirtualnymi walutami. Kryptowaluty mają ogromny potencjał.

Ponadto firma Ripple skoncentrowała się na rynkach krajowych. Dla przykładu, Japonia już zagłosowała nad normalizacją i regulacją walut cyfrowych takich jak BTC lub XRP.

Czy Ripple jest bezpieczny?

Odpowiedź jest twierdząca. Ripple jest tak samo bezpieczny jak Bitcoin, Ether, Litecoin czy jakikolwiek instrument finansowy. Jeżeli jesteś zainteresowany tym instrumentem finansowy, to nie jesteś jedyny. Poniżej znajduje się wolumen transakcyjny na instrumencie XRP/USD.

Ripple wolumen

źródło: CryptoCompare.com

Bądźcie czujni i wypatrujcie coraz bardziej ekscytujących informacji oraz analiz kryptowalut, które znajdziesz w sekcji Puls Rynku. Ale po co czekać? Już teraz możesz zawierać transakcje na CFD na kryptowaluty. Praktyka czyni mistrza. Zawsze pamiętaj, testuj nowe instrumenty, strategie i wszelkie inne nowości na rachunku demonstracyjnym. Powodzenia!

Przetestuj strategie na rachunku Demo

Ostrzeżenie o Ryzyku

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 84% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.