W skład Admiral Markets wchodzą następujące firmy:

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
 • Dźwignia do:
  1:30 dla klientów detalicznych,
  1:500 dla klientów profesjonalnych
 • Ochrona FSCS
 • Ochrona przed Ujemnym Saldem
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
 • Dźwignia do:
  1:30 dla klientów detalicznych,
  1:500 dla klientów profesjonalnych
 • Guarantee Fund
 • Ochrona przed Ujemnym Saldem
KONTYNUUJ
Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.
Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.
Regulator fca efsa

Czołowe indeksy europejskie: FTSE 100, CAC 40 i DAX 30

Czytając tytuł, zapewne domyślasz się, że dziś omówimy najważniejsze indeksy europejskie. W ostatnim czasie poruszaliśmy temat handlu na indeksach amerykańskich, mających największy wpływ na wydarzenia rynkowe, jeśli spojrzeć na pozostałe indeksy światowe.

Drugą istotną grupą instrumentów-benchmarków, których zachowanie ma duże znaczenie zarówno dla analityków jak i największych graczy na rynkach kapitałowych są indeksy europejskie. To również kluczowe indeksy giełdowe światowe.

Indeks Giełdowy - Co To Jest?

Zanim jednak zaczniemy dokładniej opisywać poszczególne indeksy europejskie, przypomnijmy najpierw czym są indeksy gieldowe.

Indeksy giełdowe, są to instrumenty uśredniające zjawiska występujące na parkietach oraz wskazujące generalne kierunki, w jakich poruszają się dane rynki. W skład indeksów giełdowych zazwyczaj wchodzą spółki akcyjne o ściśle zdefiniowanych kryteriach. Zazwyczaj jeśli chodzi o notowania giełdowe na świecie online, najistotniejsze są indeksy amerykańskie oraz indeksy z Europy, skupiające największe spółki z danych giełd.

Giełdy europejskie zazwyczaj funkcjonują w tych samych godzinach czasu lokalnego, najpopularniejsze giełdy europejskie godziny otwarcia rozpoczynają o 9 rano czasu lokalnego, a kończą w okolicach 16:00, wtedy też odbywają się główne sesje notowań indeksów kasowych.

Europejskie indeksy giełdowe są jednak notowane także poza notowaniami spółek, nawet wtedy gdy europejskie giełdy pozostają zamknięte. Przykład stanowi najpopularniejszy europejski indeks z Europy - niemiecki DAX, który notowany jest 22,5 godziny na dobę.

DAX 30 index

Indeksy Europejskie - Najważniejsze Indeksy w Europie

Jeśli chodzi o najpopularniejsze indeksy europejskie notowania tychże zazwyczaj opierają się na wspólnych systemach notowań dostarczanych przez firmy Euronext lub NYSE, przez co wszystkie indeksy giełdowe europejskie można śledzić online przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Co ciekawe mimo, że kraje Unii Europejskiej funkcjonują we wspólnocie gospodarczej, a dane strefy Euro traktowane są jak pojedyncza gospodarka, nie istnieje jeden europejski indeks giełdowy skupiający w sobie najważniejsze spółki spośród wszystkich krajów członkowskich UE czy też strefy Euro.

Nieco utrudnia to benchmarkowanie i spojrzenie na europejskie giełdy papierów wartościowych jak na jeden organizm, którym niewątpliwie w dużej części są.

Podobnie jak pozostałe indeksy światowe online, również indeksy europejskie mogą być handlowane poprzez użycie elektronicznych platform obrotu, z których najpopularniejszą jest MetaTrader 5.

W naszej ofercie znajdują się także wybrane spółki, których kursy można sprawdzić poprzez MetaTradera, a także patrząc na giełdy europejskie notowania. Dzięki nowemu typowi rachunku Admiral Invest, fizyczne akcje największych europejskich spółek, są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy uruchomić naszą platformę MT5.

platforma MT5

FTSE 100 - Indeks 100 Spółek Notowanych na London Stock Exchange

Główne indeksy europejskie stanowi grupa benchmarków pochodzących z trzech najsilniejszych gospodarek UE - Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

Najważniejszym indeksem w Wielkiej Brytanii jest Financial Times Stock Exchange (FTSE) zwany także FTSE 100 index lub pieszczotliwie Footsie. Jak sama nazwa wskazuje FTSE 100 notowania oparte są na kursie 100 największych spółek na giełdzie brytyjskiej, spełniających szereg wymagań dotyczących kapitalizacji, płynności itp.

Indeks FTSE100 powstał w roku 1984 jako wskaźnik kondycji gospodarczej Zjednoczonego Królestwa. Jednakże z uwagi na silnie fluktuujący kurs GBP, uważa się, że znacznie lepszym wyznacznikiem kondycji brytyjskiej ekonomii jest FTSE 250 index, ponieważ proporcjonalnie zawiera znacznie mniej firm niebrytyjskich.

FTSE notowania aktualizowane są co sekundę, a sam indeks obsługiwany jest przez grupę FTSE (LSE), utworzony wspólnie przez Londyńską Giełdę oraz Financial Times. Godziny funkcjonowania London Stock Exchange to 8:00 - 16:30, natomiast kurs na zamknięcie ustala się o 16:35.

Dotychczas rekordowy poziom indeks giełdowy FTSE 100 osiągnął 22 maja 2018 wchodząc na poziom 7 877.45 punktu.

Co ciekawe indeks FTSE 100 nie jest wcale najstarszym z ciągle notowanych indeksów brytyjskich. Od FTSE index starszy i notowany nieprzerwanie od 1935 roku jest odpowiednik amerykańskiego DJIA - FT30 notowany od 1935 roku.

Trading Forex i CFD

CAC 40 - Indeks 40 Największych Firm we Francji

Kolejnym ważnym benchmarkiem, kluczowym jeśli chodzi o indeksy europejskie, jest francuski indeks Cotation Assistée en Continu (CAC-40), notowany na giełdzie NYSE Euronext. Indeks CAC 40 skupia w sobie notowania 40 najsilniejszych spośród 100 spółek o największej kapitalizacji, notowanych na francuskim parkiecie.

Indeks giełdowy CAC40 notowania prowadzi od 1987 roku. Od 22 sierpnia 2000 roku indeks CAC 40 notowania prowadził na giełdzie Euronext Paryż, od 1 czerwca 2006 roku Euronext Paris została przejęta przez NYSE za kwotę 9,96 mld USD. Po połączeniu, wartość parkietów wynosi 20 mld USD, natomiast kapitalizacja spółek notowanych na Euronext giełda około 27 bln USD.

Porównując inne indeksy europejskie, wartość samego CAC40 index, nie ma aż tak istotnego znaczenia wobec reszty spółek z parkietu, mimo, że poza samym indeksem kasowym na giełdzie paryskiej notowane są także kontrakty CAC 40 index.

DAX 30 - Indeks 30 Niemieckich Blue Chipów

Patrząc na indeksy europejskie, ten o największym znaczeniu należy do parkietu niemieckiego. Notowania DAX 30 ( Deutscher Aktienindex) zostały uruchomione 1 lipca 1988 roku, startując z poziomu 1163,52 pkt. Co ciekawe kurs DAX 30 nie zależy jedynie od cen spółek zawartych w indeksie, ale także od wzrostu kapitału liczonego poprzez wypłatę dywidendy. DAX 30 notowania ważone są także pod względem ilości akcji znajdujących się w tzw. wolnym obrocie na giełdzie (free float).

Notowania DAX index online odbywają się za pośrednictwem elektronicznego systemu obroty XETRA. Jeżeli chodzi o kasowy DAX30 godziny handlu to 9:00 - 17:00 czasu lokalnego, jeżeli jednak spojrzymy na futures na DAX 30 godziny handlu są odmienne, ponieważ kontrakty na indeks DAX online dostępne są niemal przez 24h, z przerwą między północą a 1 rano. Sprawia to, że handel DAX 30 jest jedną z najpopularniejszych aktywności wśród spekulantów zainteresowanych parkietami europejskimi.

Ciekawą i dość unikatową cechą DAX 30 index, jest możliwość przeprowadzenia wstecznego DAX30 notowania, aż do roku 1959. Tego rodzaju obliczenia DAX indeksu, prowadzone są jednak jedynie dla celów statystycznych i porównawczych.

MetaTrader 4

Jak Inwestować w Indeksy Europejskie?

Giełdy europejskie indeksy europejskie mają wspólne fundamenty. Jednakże, aby dostrzec różnice między tymi klasami aktywów, wystarczy spojrzeć na notowania tych rynków…

Sztandarowym przykładem jest niemiecki DAX - notowania tego indeksu wykazują znacznie większe amplitudy dziennych ruchów, w porównaniu do nawet najbardziej wolatylnych spółek giełdowych. Sprawa wygląda podobnie na FTSE100 index. Z drugiej strony rynki kontraktów terminowych wykazują dużo mniejszą płynność. Przez większość sesji dziennych można wręcz śmiało mówić o tym, że są one beznadziejnie płytkie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę całkowitą kapitalizację spółek notowanych na NYSE Euronext czy Xetrze.

Sytuacja ta wymaga więc diametralnie różnego podejścia do handlu. Tutaj kluczowa jest kontrola ryzyka. Sam parkiet porusza się w dużo szybszym rytmie, niźli na rynku akcji, wymuszając znacznie szybsze działanie inwestorów. Taki pośpiech w połączeniu z silnymi emocjami w tradingu wywołanymi przez dużą zmienność, potrafi wielu inwestorów doprowadzić do bankructwa i to w zaskakująco krótkim czasie.

Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak sesje giełdowe, również notowania indeksów rządzą się pewnymi określonymi cyklami, zarówno w ujęciu średnioterminowym (dla pojedynczego kontraktu) jak i intraday. Cykle te spowodowane są naturalną aktywnością kolejnych inwestorów, wchodzących na parkiet wraz z rozpoczęciem lokalnej sesji giełdowej oraz reakcją na to, co uczynili ich koledzy z drugiego kontynentu.

Mimo, że wysoka zmienność jest bardzo groźna, wielu traderów uwielbia ją, ponieważ umożliwia ona szybkie inwestycje i ewentualną korektę źle podjętych decyzji. Indeksy to także ulubiony instrument wszystkich swing traderów oraz inwestorów podążających za trendami makro. Handlując długoterminowo warto zwrócić uwagę na analizę fundamentalną.

Europejskie Indeksy Giełdowe - Podsumowanie

Podsumowując, jeśli patrzymy na kluczowe indeksy europejskie, zazwyczaj mamy na myśli DAX, FTSE i CAC, w tej właśnie kolejności. To one wspólnie służą jako benchmarki sytuacji gospodarczej panującej w krajach 'starej Europy'.

Indeksy europejskie nie są może tak idealnymi instrumentami do handlu jak S&P500 czy DJIA, mimo to cieszą się olbrzymią popularnością, zwłaszcza wśród spekulantów krótkoterminowych.

Pamiętać jednak należy, że każdy z indeksów europejskich liczony jest wedle inne metodologii, przez co bezpośrednie porównania tych aktywów nie mają sensu analitycznego. Warto jednak przeanalizować notowania DAX 30, notowania CAC 40 oraz notowania FTSE 100 pod kątem tradingowym, tak aby dopasować sobie instrument najbardziej sprzyjający obranej przez nas strategii inwestycyjnej.

demo Forex

Szkoła Inwestowania

Ostrzeżenie o Ryzyku

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 83% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.