Admiral Markets Group składa się z następujących firm:

Admiral Markets Cyprus Ltd

Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
Strona dostępna tylko w języku angielskim
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Regulator efsa fca

Co to jest Bitcoin BTC - Poradnik Kryptowaluty od A do Z

Bitcoin

Bitcoin staje się coraz bardziej popularnym instrumentem finansowym, aczkolwiek nie każdy rozumie jak działa i dlaczego jest tak popularny. W tym artykule wszystko zostanie wyjaśnione od A do Z. Odpowiemy na pytania: jak działa Bitcoin, o co chodzi z kopaniem kryptowalut oraz czy Bitcoin jest ryzykowny?

Ponadto w bieżącym artykule zagłębimy się w bardziej zaawansowane koncepcje takie jak: Bitcoin blockchain, płatności w Bitcoin'ach, przyjrzymy się także notowaniom BTC i podpowiemy jak nim handlować. Jednak zanim do tego przejdziemy, musimy odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań: Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest walutą cyfrową, inaczej nazywaną jako kryptowaluta. Druga nazwa pochodzi od technologii, którą wykorzystuje. Chodzi o kryptografię do zabezpieczenia transakcji. W ostateczności jest to rozproszona baza danych online lub inaczej blockchain. Odpowiedzieliśmy na pytanie Bitcoin co to, przejdźmy zatem dalej.

Gdybyś jeszcze nie wiedział, możesz dokonywać transakcji za pomocą Bitcoina ( BTC USD). Wystarczy, że zalogujesz się na darmowym rachunku demonstracyjnym w Admiral Markets. Daj sobie szansę…

Sprawdź Bitcoin na Bezpłatnym Rachunku Demo

BTC - skrót dla Bitcoin

Skrót od Bitcoina jest dosyć prosty, brzmi BTC. Jest to taka sama nazwa jak dla walut, np. USD (US Dollar) oraz EUR (Euro).

Bitcoin może być także notowany w różnych walutach - kurs Bitcoin prezentowany jest wtedy w zestawieniu z walutą. Dla przykładu, kontrakt CFD Bitcoin wycenia Bitcoina w dolarze amerykańskim, czyli w skórcie BTC/USD. Jednak istnieją również inne kontrakty np. wyceniające Bitcoin kurs w AUD - BTC/AUD.

Bitcoin - jak działa kryptowaluta Bicoin

Bitcoin oferuje możliwośc szybkiej, bezpiecznej oraz taniej płatności z każdym. Nie potrzeba banku ani innego pośrednika, dzięki temu jest to jeden z najtańszych sposobów dokonywania płatności.

Transakcje odbywają się bezpośrednio między cyfrowymi portfelami użytkowników i są sprawdzane w blockchainie. Każda transakcja jest cyfrowa oraz każda z nich posiada unikalny klucz, co świadczy o tym, że pochodzą one od właściciela wirtualnego portfela - portfel Bitcoin ( Bitcoin wallet).

Co to jest Blockchain?

Technologia blockchain jest łańcuchem bloków służących do przechowywania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Istotą blockchain jest utrzymanie zbiorowej księgi transakcji w postaci cyfrowej. Każdy blok ma ograniczoną powierzchnię, dlatego mniej więcej po 10 minutach tworzony jest nowy. Ponadto każdy z tych bloków posiada informację o poprzednim, co umożliwia uzyskanie pełnej przejrzystości płatności.

Blockchain technologia zrewolucjonizowała metodę przechowywania danych finansowych oraz płatności. Jest dostępna dla każdego, w pełni przejrzysta i współdzielona za pomocą kodu. Blockchain nie posiada także właściciela ani żaden podmiot nie może przejąć nad nim kontroli. Zamiast tego utrzymanie bloków jest dokonywane za pomocą miliona komputerów, które rozproszone są po całym świecie. Każdy z nich weryfikuje transakcje i dodaje do bloków.

Zbiorowo zweryfikowane transakcje nie mogą być modyfikowane ani zmieniane, więc wszystkie płatności w systemie Bitcoin są ostateczne i niekwestionowane, tak samo zresztą jak Ethereum. Teraz już wiesz co to jest blockchain.

Bitcoin

Kopanie Bitcoin - co to jest Bitcoin Mining?

Po utworzeniu nowego bloka istnieje nagroda w postaci 12.5 Bitcoinów. Nowy blok powstaje średnio co 10 minut. Jest to nagroda za tzw. proces wydobywczy, który zużywa energie elektryczną, moc obliczeniową oraz pozostałe koszty utrzymania sieci. Górnictwo (Bitcoin mining) obejmuje wiele prywatnych osób oraz wyspecjalizowane firmy na całym świecie, dla których kopanie Bitcoin jest podstawową działalnością. Podmioty te tworzą podstawową Bitcoin wartość. System generuje nowe Bitcoiny automatycznie i sam reguluje szybkość procesu tworzenia nowych bloków, dzięki czemu nie można obejść reguł globalnych oraz wygenerować więcej Bitcoinów niż inni.

Wynagrodzenie za każdy blok zmniejsza się co 4 lata o połowę, czyli w 2020 będzie można zarobić mniej. Wynagrodzenie będzie zmniejszane do momentu wydobycia 21 milionów Bitcoinów. Oznacza to, że ze względów fundamentalnych notowania Bitcoin mają potencjał do dalszych wzrostów.

Na poniższym wykresie przedstawiono ilość wydobytych Bitcoinów - obecnie jest to nieco ponad 16 milionów, czyli 76 procent wszystkich monet, które zostaną wydobyte (stan na 2017 rok). Na wykresie widać także przyspieszenie wydobycia w latach 2009-2013, po czym mamy spowolnienie wydobycia Bitcoin. Oznacza to, że Bitcoiny wydobywa się coraz wolniej, a popyt cały czas stabilnie rośnie. Jeżeli inne kryptowaluty np. Litecoin nie zdominują Bitcoina, to jego cena powinna stabilnie rosnąć.

Bitcoin - ilość BTC w obiegu

Bitcoin - ilość BTC w obiegu
Źródło: Wikipedia

Platforma MetaTrader 4

Kto stworzył kryptowalutę Bitcoin?

Uważa się, że Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto, który ogłosił swoje odkrycie lub też wynalazek w dokumencie badawczym o nazwie " Bitcoin: Elektroniczny system gotówki Peer-to-Peer" 31 października 2008 roku. Co ciekawe, powyższe nazwisko to prawdopodobnie alias używany przez nieznaną osobę lub osoby, które zaprojektowały Bitcoina. Aczkolwiek w 2016 roku australijski przedsiębiorca, Craig Wright, ogłosił się jako „Pan Bitcoin". Media od dawna spekulowały, że to właśnie on stworzył tę kryptowalutę i rozpoczął nowy trend.

Kiedy Bitcoin został stworzony?

Historia finansowa Bitcoina rozpoczęła się 22 maja 2010 roku, kiedy ktoś zamówił Pizzę. Jeżeli nie słyszałeś o tym przełomowym wydarzeniu, to nie martw się - nie jesteś jedyny.

W tej transakcji nie chodzi o Pizzę, ale o sposób w jaki za nią zapłacono. Posiłek kosztował 10 000 Bitcoinów, wtedy też po raz pierwszy wirtualna waluta została wykorzystana do zakupów w realnym świecie. 22 maja odbywa się też coroczne święto obchodzone przez entuzjastów Bitcoina, nazywane Bitcoin Pizza Day.

Od tamtego czasu rzeczy mają się zupełnie inaczej. Bitcoin jest o wiele więcej warty niż w 2010 roku. Jeżeli ta restauracja nie sprzedała Bitcoinów, to teraz są warte ponad 40 milionów USD (stan BTC kurs na październik 2017). Duża suma jak za jeden posiłek!

W marcu tego roku wartość 1 Bitcoin ( 1 BTC) po raz pierwszy w historii przekroczyła wartość jednej uncji złota i ciągle rośnie. Teraz już wiesz ile kosztuje Bitcoin i jaki jest kurs BTC.

Pobierz Ebook Strategie

Gdzie możesz płacić za pomocą Bitcoin

Za pomocą Bitcoina możesz dokonać zakupu wielu rzeczy. Lista ta cały czas się powiększa i to nie tylko o Pizzę! Miejsc, w których zapłacisz wirtualną walutą jest sporo. Według www.coindesk.com, w 2016 roku liczba sklepów akceptujących Bitcoin eksplodowała. Wiele z nich to witryny internetowe, ale również coraz więcej sklepów stacjonarnych akceptuje BTC. Lista jest stale zwiększana, jeszcze kilka lat i będziesz mógł za tę kryptowalutę dokonać transakcji w każdym miejscu na ziemi. Zatem co możesz nabyć za Bitcoina? Oto przykładowa lista:

  1. Przedmioty do gospodarstwa domowego
  2. Gry wideo
  3. Karty podarunkowe
  4. Podróże
  5. Żywność
  6. Samochody
  7. Dotacje charytatywne
  8. Zakupy w sklepach online

Większość procesów płatniczych odbywa się za pomocą kodu QR, który reprezentuje adres Bitcoina i kwotę płatności. Kody QR są bardzo wygodne. Za ich pośrednictwem możemy zakończyć transakcję bardzo szybko. Za wszystkie transakcje zapłacimy kodem QR z telefonu. Wystarczy go zeskanować, a następnie przekazać do zeskanowania sprzedawcy czy też odbiorcy Bitcoina. Po wysłaniu transakcji, płatność jest już zakończona. Proste, prawa?

Czy transakcje Bitcoin są śledzone?

Historia transakcji Bitcona jest w pełni przejrzysta. Wszystkie transakcje za pomocą tej kryptowaluty są publiczne i możliwe do śledzenia, są także przechowywane w sieci Bitcoin. Niemniej jednak jedyną informacją jaką można pozyskać, to adres gdzie Bitcoiny są wysyłane. Adresy te tworzone są przez prywatnych użytkowników. Zazwyczaj użytkownicy w celu otrzymania usługi lub towarów muszą ujawnić swój adres oraz tożsamość, zatem w ostateczności nie jest to do końca anonimowy system płatności. Sieć Bitcoin to sieć typu peer-to-peer.

Które państwa zaakceptowały Bitcoin jako walutę?

W każdym państwie mamy inny status prawny, ale lista krajów akceptujących BTC jako legalny środek płatniczy stale się rozszerza. W przeciwieństwie do inny dobrze znanych walut, (np. dolar amerykański lub euro), Bitcoin działa niezależnie od banków centralnych. Sieć Bitcoinów nie ma jednego centralnego położenia notowań lub też administratora, dzięki czemu jest w pełni zdecentralizowaną walutą cyfrową.

Podstawową wartością Bitcoina są koszty związane z utrzymaniem sieci komputerowej, dzięki temu wartość Bitcoina swobodnie wzrasta, ponieważ rosną również koszty jego wydobycia.

Bezpłatne Szkolenia Online

Bitcoin rozprzestrzenia się po całym świecie jako metoda płatności, za którą można nabywać różne usługi i towary. Ponadto tutaj nie obowiązuje większa prowizja za nabywanie towarów za granicą i wymianę walutową, dlatego kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne.

Czy Bitcoin jest legalny?

Regulacje różnią się w zależności od kraju. Na stan obecny jedynie Japonia oficjalnie uznaje Bitcoin za walutę, podczas gdy w innych krajach nie ma jeszcze konkretnego ustawodawstwa oraz temat jest pomijany. Można się jednak spodziewać, że państwowe organy finansowe będą coraz bardziej zainteresowane Bitcoinem oraz pozostałymi wirtualnymi walutami.

Bitcoin

Czy Bitcoin jest bezpieczny do handlu?

Dzienna zmienność na Bitcoin oscyluje w okolicy 10 procent i jest wypadkową wielu zmiennych czynników. Powoduje to znaczne ryzyko dla inwestora oraz spekulanta. Oczywiście bez ryzyka nie ma dużej nagrody. Dzięki temu nie musisz także używać dźwigni finansowej, sama zmienność jest wystarczająca do uzyskania dużego zysku.

Dobrą wiadomością natomiast jest to, że Admiral Markets posiada w swojej ofercie zaawansowane narzędzia, które powodują, że zmienność przestaje być problemem. Zapoznaj się z naszymi narzędziami Ochrony z tytułu Zmienności.

Bitcoin - czy to już bańka spekulacyjna?

Sytuacja wokół technologii kryptograficznych przypomina bańkę spekulacyjną dotcom z 2000 roku. Istnieje wiele projektów związanych z Bitcoinem, które każdego dnia ogłaszają ICO. Jest to skrót, który oznacza Initial Coin Offering. Jest to swoisty rodzaj IPO, ale dotyczy tylko projektów kryptograficznych. Projekty te są współfinansowane przez obywateli, którzy kupują „tokeny" w zamian za daną ilość kryptowaluty w przyszłości. Tak samo jak i w innych branżach, 90 procent tego typu projektów nie zobaczy rynku oraz umrze śmiercią naturalną. W niedalekiej przyszłości powinniśmy zobaczyć całą masę bankructw w tym sektorze. Ze względu na ICO, notowania Bitcoin mogą być już przegrzane.

Zatem, czy na Bitcoinie mamy bańkę spekulacyjną czy też nie? Cóż, dowiemy się tylko wtedy, gdy pęknie. W międzyczasie możemy spekulować na BTC przy użyciu dźwigni 1:5 przez 24 godziny 7 dni w tygodniu!

Bądźcie czujni, na naszej stronie niebawem pojawią się inne, jeszcze bardziej interesujące artykuły o Bitcoinie i pozostałych kryptowalutach.

Pamiętaj, że możesz spekulować Bitcoinem na rachunku demonstracyjnym w Admiral Markets. Trening czyni mistrza!

Przetestuj strategie na rachunku Demo

Ostrzeżenie o Ryzyku

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.