76% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Admiral Markets Group składa się z następujących firm:

Admiral Markets Cyprus Ltd

Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Regulator CySEC efsa fca

Trading na amerykańskich rynkach akcji

Admiral Markets

Myśląc o amerykańskim rynku akcji od razu nasuwają się dwie giełdy. NYSE oraz NASDAQ. Nic dziwnego, że od razu każdemu początkującemu inwestorowi nasuwają się te dwie nazwy, gdyż pierwsza powstała w XVIII wieku, a druga w latach 70. XX wieku. Nowojorska giełda z jedną z najstarszych giełd działających do tej pory. Jednak rynek akcji w Stanach Zjednoczonych jest dużo bardziej rozbudowany, niż dwie najbardziej popularne giełdy. Zatem zagłębmy się w strukturę największego na świecie rynku kapitałowego.

Struktura rynku akcji w Stanach Zjednoczonych

New York Stock Exchange powstała w 1792 roku i zlokalizowana jest oczywiście w Nowym Jorku u zbiegu ulic Wall Street oraz Broad Street. Na giełdzie obecnie jest notowane 2400 spółek. Kapitalizacja giełdy wynosi obecnie 19,3 biliona dolarów, stan na 2016 rok, dla porównania kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wynosi około 1,2 biliona złoty, czyli około 300 mld dolarów. NYSE stanowi ponad 40% kapitalizacji wszystkich giełd na świecie. Zatem jest to ogromny rynek, a firmy notowane na niej należą do największych na świecie i cieszą się dużą reputacją. Na nowojorskiej giełdzie notowane są Coca-Cola, McDonald's, Hewlett-Packard, IBM, GE, Citi i wiele innych międzynarodowych korporacji. NYSE jest giełdą całkowicie zautomatyzowaną, choć wciąż na parkiecie występuje tak zwany specjalista. Jednak czasy, kiedy transakcje były zawierane przez maklerów krzyczących na parkiecie już dawno odeszły w zapomnienie.

Druga, co do wielkości giełda w Stanach Zjednoczonych NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) została założona w 1971 roku. Giełda NASDAQ jest kojarzona głównie ze spółkami technologicznymi. Do 2006 roku giełda funkcjonowała, jako regulowany rynek pozagiełdowy tworzony przez tak zwanych market makerów kreujących alternatywny system obrotu papierami wartościowymi. Na giełdzie NASDAQ notowanych jest ponad 3 tys. spółek, a kapitalizacja giełdy wynosi 6,8 biliona dolarów. Największe spółki notowane na NASDAQ, to Apple, Alphabet dawniej Google, Microsoft.

Edukacja Admiral Markets

Prawdziwą rewolucję amerykański rynek akcji przeszedł w 1996 roku. Amerykański nadzór nad rynkami akcji SEC (US Securities and Exchange Commission) po serii testów zezwolił na wprowadzenie alternatywnych rynków akcji. Do tej pory wszystkie zlecenia musiały być realizowane przez specjalistę, cały czas w ten sposób realizowane są zlecenia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które najpierw trafiają do biura maklerskiego, a następnie na giełdę. Wprowadzenie alternatywnych giełd akcji pozwoliło na realizację zleceń za pomocą elektronicznych systemów ECN (Electronic Communication Network).

Główne zalety płynące z wprowadzenia alternatywnych rynków akcji:

  • System ECN pozwala na dokonywanie transakcji poza godzinami handlu na NYSE, czyli między 9:30 a 16:00 czasu nowojorskiego
  • Handel ECN pozwala pominąć dodatkowego pośrednika, biuro maklerskie, co pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów transakcyjnych
  • System oferuje pełną anonimowość składanych zleceń, a ponadto zlecenia są realizowane całkowicie niezależnie od market makerów oraz specjalistów.

Z biegiem lat zaczęło powstawać coraz więcej giełd oferujących alternatywny rynek akcji. Konkurencyjność doprowadziła nie tylko do obniżenia prowizji za transakcje, ale również zaczęto rozdzielać zlecenia na te, które dawały płynność, zlecenia z limitem i za te inwestor otrzymywał dodatkowy profit oraz na zlecenia rynkowe, które zabierały płynność i te wymagały uiszczenia prowizji.

Największe giełdy oferujące elektroniczne systemy łączące zlecenia to między innymi:

  • NASDAQ
  • Direct Edge oferujące platformy EDGX/ EGDA obecnie połączone BATS Global Markets
  • BATS
  • ARCHIPELAGO
  • i wiele innych

Jak zacząć handel na amerykańskim rynku akcji

Amerykańskie przepisy regulują wysokość depozytu, jaki powinniśmy posiadać chcąc inwestować na tamtejszych giełdach. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zwykłym inwestowaniem na okres kilku dni, nawet tygodni musimy posiadać 10 tys. dolarów. W momencie, gdy interesuje nas day trading nasz minimalny depozyt musi wynosić już 25 tys. dolarów. Regulacja ta została wprowadzono w 2001 roku, po pęknięciu bańki internetowej, a nazywa się Pattern Day Trade Rule, potocznie nazywana PDT Rule. Określa ona, że inwestor jednosesyjny, to osoba dokonująca więcej, niż 3 jednosesyjne transakcje w przeciągu 5 kolejnych sesji giełdowych. Za transakcję jednosesyjną uważa się kupno i sprzedaż akcji w trakcie trwania jednej sesji.

Posiadając kapitał w wysokości 10 - 25 tys. możemy otworzyć rachunek u brokera amerykańskiego. Będziemy mieli wtedy dostęp do sprawdzonego brokera, który podlega regulacjom amerykańskim. Zazwyczaj wiąże się to z dosyć atrakcyjnymi prowizjami. Jednak wymóg minimum 10 tys. dolarów może być dla wielu, zwłaszcza początkujących graczy nie lada przeszkodą.

Możesz ominąć regułę PDT i otworzyć konto w firmie typu proprietary trading. Firmy te oferują zazwyczaj bardzo atrakcyjne prowizje, oraz wysoką dźwignię finansową. Konto można otworzyć już z kwotą od 3 tys. dolarów, a tak zwany buying power mieć dużo wyższy, przykładowo 100 tys. dolarów, co oznacza, że można zakupić 1000 akcji po 100 dolarów. Niestety zazwyczaj firmy takie żądają części wypracowanego zysku, tak zwany payout, wynoszący zazwyczaj, przynajmniej na początku 20%, oznacza to, że trzeba z każdego zarobionego dolara oddać 20 centów. Ponadto firmy te nie podlegają regulacją, co sprawia, że powinniśmy być bardzo ostrożni przy wyborze odpowiedniej firmy proptradingowej.

Najmniejsze wymogi kapitałowe zastaniemy u brokerów offshore oraz brokerów kontraktów CFD. Brokerzy Ci zazwyczaj zlokalizowani są poza głównymi centrami finansowymi. Rachunek u takiego brokera można otworzy posiadając nawet kilkaset dolarów, albo nawet mniej. Zazwyczaj prowizje są dużo wyższe, niż u brokerów amerykańskich, czy w firmach proptradingowych. Jednak stanowią bardzo dobrą alternatywę zwłaszcza dla osób zaczynających, które posiadają niewielki kapitał. Ponadto kontrakty CFD cechują się tym, że zazwyczaj nie musisz martwić się o płynność, bo broker jest drugą stroną transakcji, ale może rodzić to konflikt interesów.

Day trading na amerykańskim rynku akcji

Day trading stał sie bardzo popularny w ostatnim czasie. Rozwój usług internetowych i coraz szerszy dostęp do szybkich łącz światłowodowych spowodował, że wielu inwestorów zaczęło czerpać zyski z transakcji trwających czasami kilka sekund, a zyski z tych transakcji nie przekraczają kilku centów. Ma to swoje dobre i złe strony. W tego typu strategii zazwyczaj ryzyko jest bardzo ograniczone, gdyż po prostu nie możemy dopuścić do większej straty, ponieważ pochłonęłaby zysk wypracowany z całego dnia, z wielu małych transakcji, które dokonaliśmy w ciągu trwania sesji. Z drugiej strony dokonywanie bardzo wielu transakcji w ciągu dnia może być bardzo obciążające, dlatego day tradingiem powinny zajmować się osoby z doświadczeniem, które są w stanie zapanować nad emocjami podczas handlu.

Rynek akcji w Stanach Zjednoczonych jest idealnym miejscem dla day tradingu. Bardzo duża ilość firm notowanych na amerykańskich giełdach, ogromna ilość spółek, które można grać na krótko, niskie prowizje, co jest związane z wprowadzeniem elektronicznych systemów łączenia zleceń ECN, duża płynność i ogólnie znany i raczej przewidywalny rynek, choć należy podkreślić słowo "raczej", bo trudno mówić o pełnej przewidywalności jakiejkolwiek giełdy.

Inwestor jednosesyjny będzie potrzebował dostępu do dwóch poziomów cenowych. Minimalny podgląd do kwotowań rynkowych daje Level I, który daje dostęp do pierwszego poziomu ceny. Z kolei Level II daje pełną głębie rynku. W nomenklaturze polskiej giełdy Level I oraz Level II to arkusz zleceń. Arkusz zleceń, lub Level II, pokazuje zlecenia kupna oraz sprzedaży wystawione przez zainteresowanych inwestorów kupnem lub sprzedażą danej spółki. Nie są to zrealizowane transakcje, ale zlecenia z limitem, które czekają na realizację, wypełnienie. Im bardziej zabudowany poziom cenowy, tym stanowi silniejsze wsparcie lub opór.

Istotne również będzie okno Time and Sale, które pokazuje już zrealizowane transakcje. W tym oknie trader sprawdzi już zrealizowane transakcje. Jest to bardzo istotne ze względu na tak zwane icebergi, które mogą być ustawione na Levelu II. Iceberg lub wartość ujawniona, czyli w arkuszu zleceń pokazywana jest niewielka ilość akcji, a pod tą niewielką ilością kryje się wspomniany iceberg, czyli bardzo duża pozycja, którą ktoś chce zrealizować. Inwestorzy często nie pokazują całej ilości akcji, którymi są zainteresowani ze względu na to, żeby nie wystraszyć innych uczestników. Takie ukryte zlecenia można zobaczyć w oknie Time and Sale, które pokazuje realizację dużej ilości transakcji, a ilosć akcji na Levelu II nie zmienia się. Przykładowo na Levelu II widać, że ktoś chce kupić 100 akcji po cenie 20 USD, w oknie TAS (skrót od Time and Sale) widać kolejne transakcje kupna w paczkach po 100 akcji po cenie 20 USD. Wtedy wiadomo, że na tym poziomie cenowym kryje duża ilość zleceń ukrytych.

W day tradingu będzie również potrzebny skaner, który wyszuka nam odpowiednie spółki do gry. Na samej giełdzie NYSE oraz NASDAQ jest notowanych ponad 5 tys. firm. Nie sposób ręcznie przejrzeć wszystkie spółki i wybrać te, które będą interesujące. Skaner przeszuka wszystkie spółki pod kątem wprowadzonych parametrów, a naszym zadaniem będzie wybrać z tej puli, te najbardziej interesujące.

Swing trading na amerykańskim rynku akcji

W swing tradingu trzymamy pozycję zazwyczaj od kliku dni do kilkunastu. W swing tradingu nie jest istotny tak bardzo Level II, a bardziej sytuacja na wykresie i aktualny trend, jeżeli jesteś trand followerem. Czekasz na korektę, a następnie na jej zakończenie i w końcu zajmujesz pozycję zgodną z panującym trendem. W swing tradingu można wykorzystać kontrakty CFD do gry. Zazwyczaj konto u brokera CFD można otworzyć z kwotą kilkuset dolarów, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Ponadto osoby początkujące nie powinny zaczynać swojej przygody z handlem na rynkach finansowych od day tradingu, gdyż jest to bardzo trudny styl inwestowania, wymagający dużego doświadczenia. Inwestowanie w akcje dostępne jest również w Admiral Markets.

Rachunek Admiral.Markets

Trading na amerykańskich rynkach akcji warto połączyć z narzędziami platformy MT4 Supreme Edition, którą oferuje Admiral Markets. Przykładowo Mini Terminal pozwala z poziomu wykresu dokonywać transakcji, składać zlecenia z limitem, stop, a także ustawić zlecenie obronne stop-loss oraz zlecenie zamykające transakcję z zyskiem take-profit. Z kolei na Trade Terminalu możemy ustawić automatyczne zamknięcie części pozycji, np. połowę, przesunięcie zlecenia SL orz TP. Tylko MT4 Supreme Edition autorstwa Admiral Markets daje możliwości wykorzystania w pełni opisanych funkcji. Platforma MT4 Suprem Edition jest całkowicie darmowa na rachunku rzeczywistym oraz można jej używać przez 30 dni na rachunku demonstracyjnym. Okres ten można wydłużyć, jeżeli uznasz, że potrzebujesz więcej czasu na testowanie swoich strategii na rachunku demonstracyjnym.