Trading na amerykańskich rynkach akcji

Admirals

Myśląc o amerykańskim rynku akcji od razu nasuwają się dwie giełdy. NYSE oraz NASDAQ. Nic dziwnego, że od razu każdemu początkującemu inwestorowi nasuwają się te dwie nazwy, gdyż pierwsza powstała w XVIII wieku, a druga w latach 70. XX wieku. Nowojorska giełda z jedną z najstarszych giełd działających do tej pory. Jednak rynek akcji w Stanach Zjednoczonych jest dużo bardziej rozbudowany, niż dwie najbardziej popularne giełdy. Zatem zagłębmy się w strukturę największego na świecie rynku kapitałowego.

W niniejszym artykule o amerykańskich rynkach akcji przedstawimy między innymi:

  • Strukturę rynku akcji w USA
  • Jak rozpocząć i jak handlować na amerykańskim rynku akcji
  • Aktywny obrót akcjami amerykańskimi
  • Day trading oraz swing trading na amerykańskim rynku akcji
  • Trading pozycyjny i skalping na amerykańskim rynku akcji
  • Strategia handlu kup i trzymaj
  • co wpływa na ceny na giełdzie w USA?

Struktura amerykańskiego rynku akcji

New York Stock Exchange powstała w 1792 roku i zlokalizowana jest oczywiście w Nowym Jorku u zbiegu ulic Wall Street oraz Broad Street. Na giełdzie obecnie jest notowane 2400 spółek. Kapitalizacja giełdy wynosi obecnie 19,3 biliona dolarów, stan na 2016 rok, dla porównania kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wynosi około 1,2 biliona złoty, czyli około 300 mld dolarów. NYSE stanowi ponad 40% kapitalizacji wszystkich giełd na świecie. Zatem jest to ogromny rynek, a firmy notowane na niej należą do największych na świecie i cieszą się dużą reputacją. Na nowojorskiej giełdzie notowane są Coca-Cola, McDonald's, Hewlett-Packard, IBM, GE, Citi i wiele innych międzynarodowych korporacji. NYSE jest giełdą całkowicie zautomatyzowaną, choć wciąż na parkiecie występuje tak zwany specjalista. Jednak czasy, kiedy transakcje były zawierane przez maklerów krzyczących na parkiecie już dawno odeszły w zapomnienie.

Druga, co do wielkości giełda w Stanach Zjednoczonych NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) została założona w 1971 roku. Giełda NASDAQ jest kojarzona głównie ze spółkami technologicznymi. Do 2006 roku giełda funkcjonowała, jako regulowany rynek pozagiełdowy tworzony przez tak zwanych market makerów kreujących alternatywny system obrotu papierami wartościowymi. Na giełdzie NASDAQ notowanych jest ponad 3 tys. spółek, a kapitalizacja giełdy wynosi 6,8 biliona dolarów. Największe spółki notowane na NASDAQ, to Apple, Alphabet dawniej Google, Microsoft.

Inwestuj pewnie na rynkach

Wyjątkowe zasoby edukacyjne dla wszystkich traderów

Prawdziwą rewolucję amerykański rynek akcji przeszedł w 1996 roku. Amerykański nadzór nad rynkami akcji SEC (US Securities and Exchange Commission) po serii testów zezwolił na wprowadzenie alternatywnych rynków akcji. Do tej pory wszystkie zlecenia musiały być realizowane przez specjalistę, cały czas w ten sposób realizowane są zlecenia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które najpierw trafiają do biura maklerskiego, a następnie na giełdę. Wprowadzenie alternatywnych giełd akcji pozwoliło na realizację zleceń za pomocą elektronicznych systemów ECN (Electronic Communication Network).

Główne zalety płynące z wprowadzenia alternatywnych rynków akcji:

  • System ECN pozwala na dokonywanie transakcji poza godzinami handlu na NYSE, czyli między 9:30 a 16:00 czasu nowojorskiego
  • Handel ECN pozwala pominąć dodatkowego pośrednika, biuro maklerskie, co pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów transakcyjnych
  • System oferuje pełną anonimowość składanych zleceń, a ponadto zlecenia są realizowane całkowicie niezależnie od market makerów oraz specjalistów.

Z biegiem lat zaczęło powstawać coraz więcej giełd oferujących alternatywny rynek akcji. Konkurencyjność doprowadziła nie tylko do obniżenia prowizji za transakcje, ale również zaczęto rozdzielać zlecenia na te, które dawały płynność, zlecenia z limitem i za te inwestor otrzymywał dodatkowy profit oraz na zlecenia rynkowe, które zabierały płynność i te wymagały uiszczenia prowizji.

Największe giełdy oferujące elektroniczne systemy łączące zlecenia to między innymi:

  • NASDAQ
  • Direct Edge oferujące platformy EDGX/ EGDA obecnie połączone BATS Global Markets
  • BATS
  • ARCHIPELAGO
  • i wiele innych

Jak zacząć handel na amerykańskim rynku akcji?

Amerykańskie przepisy regulują wysokość depozytu, jaki powinniśmy posiadać chcąc inwestować na tamtejszych giełdach. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zwykłym inwestowaniem na okres kilku dni, nawet tygodni musimy posiadać 10 tys. dolarów. W momencie, gdy interesuje nas day trading nasz minimalny depozyt musi wynosić już 25 tys. dolarów. Regulacja ta została wprowadzono w 2001 roku, po pęknięciu bańki internetowej, a nazywa się Pattern Day Trade Rule, potocznie nazywana PDT Rule. Określa ona, że inwestor jednosesyjny, to osoba dokonująca więcej, niż 3 jednosesyjne transakcje w przeciągu 5 kolejnych sesji giełdowych. Za transakcję jednosesyjną uważa się kupno i sprzedaż akcji w trakcie trwania jednej sesji.

Posiadając kapitał w wysokości 10 - 25 tys. możemy otworzyć rachunek u brokera amerykańskiego. Będziemy mieli wtedy dostęp do sprawdzonego brokera, który podlega regulacjom amerykańskim. Zazwyczaj wiąże się to z dosyć atrakcyjnymi prowizjami. Jednak wymóg minimum 10 tys. dolarów może być dla wielu, zwłaszcza początkujących graczy nie lada przeszkodą.

Możesz ominąć regułę PDT i otworzyć konto w firmie typu proprietary trading. Firmy te oferują zazwyczaj bardzo atrakcyjne prowizje, oraz wysoką dźwignię finansową. Konto można otworzyć już z kwotą od 3 tys. dolarów, a tak zwany buying power mieć dużo wyższy, przykładowo 100 tys. dolarów, co oznacza, że można zakupić 1000 akcji po 100 dolarów. Niestety zazwyczaj firmy takie żądają części wypracowanego zysku, tak zwany payout, wynoszący zazwyczaj, przynajmniej na początku 20%, oznacza to, że trzeba z każdego zarobionego dolara oddać 20 centów. Ponadto firmy te nie podlegają regulacją, co sprawia, że powinniśmy być bardzo ostrożni przy wyborze odpowiedniej firmy proptradingowej.

Najmniejsze wymogi kapitałowe zastaniemy u brokerów offshore oraz brokerów kontraktów CFD. Brokerzy Ci zazwyczaj zlokalizowani są poza głównymi centrami finansowymi. Rachunek u takiego brokera można otworzy posiadając nawet kilkaset dolarów, albo nawet mniej. Zazwyczaj prowizje są dużo wyższe, niż u brokerów amerykańskich, czy w firmach proptradingowych. Jednak stanowią bardzo dobrą alternatywę zwłaszcza dla osób zaczynających, które posiadają niewielki kapitał. Ponadto kontrakty CFD cechują się tym, że zazwyczaj nie musisz martwić się o płynność, bo broker jest drugą stroną transakcji, ale może rodzić to konflikt interesów.

Aktywny obrót akcjami

Aktywny obrót akcjami polega na kupowaniu i sprzedawaniu papierów wartościowych na bazie krótkoterminowych ruchów w celu czerpania zysków w krótkim horyzoncie czasowym. Specyfika związana z aktywną strategią handlową różni się od długoterminowej strategii kupna i trzymania (buy and hold) znaną wśród inwestorów pasywnych lub indeksowych. Aktywni traderzy uważają, że krótkoterminowe ruchy i wyszukiwanie trendów rynkowych są źródłem zysków.

Aktywne strategie handlu to popularny sposób dla osób próbujących pokonać średnią rynkową. Istnieją różne metody realizacji strategii aktywnych, każda z ryzykiem nieodłącznie przypisanym do takiej działalności. Oto cztery najczęstsze aktywne strategie handlu na rynku akcji. W ramach aktywnego handlu istnieje kilka ogólnych strategii, które można zastosować. Daytrading, swingtrading, handel pozycyjny i skalpowanie to cztery popularne aktywne metody handlu, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Day trading na amerykańskim rynku akcji

Day trading stał się bardzo popularny w ostatnim czasie. Rozwój usług internetowych i coraz szerszy dostęp do szybkich łącz światłowodowych spowodował, że wielu inwestorów zaczęło czerpać zyski z transakcji trwających czasami kilka sekund, a zyski z tych transakcji nie przekraczają kilku centów. Ma to swoje dobre i złe strony. W tego typu strategii zazwyczaj ryzyko jest bardzo ograniczone, gdyż po prostu nie możemy dopuścić do większej straty, ponieważ pochłonęłaby zysk wypracowany z całego dnia, z wielu małych transakcji, które dokonaliśmy w ciągu trwania sesji. Z drugiej strony dokonywanie bardzo wielu transakcji w ciągu dnia może być bardzo obciążające, dlatego day tradingiem powinny zajmować się osoby z doświadczeniem, które są w stanie zapanować nad emocjami podczas handlu.

Rynek akcji w Stanach Zjednoczonych jest idealnym miejscem dla day tradingu. Bardzo duża ilość firm notowanych na amerykańskich giełdach, ogromna ilość spółek, które można grać na krótko, niskie prowizje, co jest związane z wprowadzeniem elektronicznych systemów łączenia zleceń ECN, duża płynność i ogólnie znany i raczej przewidywalny rynek, choć należy podkreślić słowo "raczej", bo trudno mówić o pełnej przewidywalności jakiejkolwiek giełdy.

Inwestor jednosesyjny będzie potrzebował dostępu do dwóch poziomów cenowych. Minimalny podgląd do kwotowań rynkowych daje Level I, który daje dostęp do pierwszego poziomu ceny. Z kolei Level II daje pełną głębie rynku. W nomenklaturze polskiej giełdy Level I oraz Level II to arkusz zleceń. Arkusz zleceń, lub Level II, pokazuje zlecenia kupna oraz sprzedaży wystawione przez zainteresowanych inwestorów kupnem lub sprzedażą danej spółki. Nie są to zrealizowane transakcje, ale zlecenia z limitem, które czekają na realizację, wypełnienie. Im bardziej zabudowany poziom cenowy, tym stanowi silniejsze wsparcie lub opór.

Istotne również będzie okno Time and Sale, które pokazuje już zrealizowane transakcje. W tym oknie trader sprawdzi już zrealizowane transakcje. Jest to bardzo istotne ze względu na tak zwane icebergi, które mogą być ustawione na Levelu II. Iceberg lub wartość ujawniona, czyli w arkuszu zleceń pokazywana jest niewielka ilość akcji, a pod tą niewielką ilością kryje się wspomniany iceberg, czyli bardzo duża pozycja, którą ktoś chce zrealizować. Inwestorzy często nie pokazują całej ilości akcji, którymi są zainteresowani ze względu na to, żeby nie wystraszyć innych uczestników. Takie ukryte zlecenia można zobaczyć w oknie Time and Sale, które pokazuje realizację dużej ilości transakcji, a ilosć akcji na Levelu II nie zmienia się. Przykładowo na Levelu II widać, że ktoś chce kupić 100 akcji po cenie 20 USD, w oknie TAS (skrót od Time and Sale) widać kolejne transakcje kupna w paczkach po 100 akcji po cenie 20 USD. Wtedy wiadomo, że na tym poziomie cenowym kryje duża ilość zleceń ukrytych.

W day tradingu będzie również potrzebny skaner, który wyszuka nam odpowiednie spółki do gry. Na samej giełdzie NYSE oraz NASDAQ jest notowanych ponad 5 tys. firm. Nie sposób ręcznie przejrzeć wszystkie spółki i wybrać te, które będą interesujące. Skaner przeszuka wszystkie spółki pod kątem wprowadzonych parametrów, a naszym zadaniem będzie wybrać z tej puli, te najbardziej interesujące.

Swing trading na amerykańskim rynku akcji

W swing tradingu trzymamy pozycję zazwyczaj od kliku dni do kilkunastu. W swing tradingu nie jest istotny tak bardzo Level II, a bardziej sytuacja na wykresie i aktualny trend, jeżeli jesteś trand followerem. Czekasz na korektę, a następnie na jej zakończenie i w końcu zajmujesz pozycję zgodną z panującym trendem. W swing tradingu można wykorzystać kontrakty CFD do gry. Zazwyczaj konto u brokera CFD można otworzyć z kwotą kilkuset dolarów, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Ponadto osoby początkujące nie powinny zaczynać swojej przygody z handlem na rynkach finansowych od day tradingu, gdyż jest to bardzo trudny styl inwestowania, wymagający dużego doświadczenia. Inwestowanie w akcje dostępne jest również w Admirals.

Inwestuj w najbardziej popularne instrumenty finansowe

Tysiące akcji i ETF-ów w zasięgu ręki

Trading pozycyjny na amerykańskim rynku akcji

Niektórzy uważają handel pozycyjny za odmianę strategii kup i trzymaj, a nie jako formę strategii aktywnej. Jednak handel pozycyjny, gdy jest wykonywany przez doświadczonego tradera, może być aktywną formą handlu. Trading pozycyjny wykorzystuje wykresy długoterminowe - od dziennego do miesięcznego - w połączeniu z innymi metodami określania kierunku trendu na rynku. W ramach tego podejścia pozycja może być utrzymywana od kilku dni do kilku tygodni, a czasem dłużej, w zależności od trendu.

Inwestorzy grający z trendem szukają sekwencji kolejnych wyższych lub niższych szczytów, aby określić trend. Wskakując na „falę", traderzy dążą do czerpania korzyści zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych zmian na rynku. Traderzy skupieni na trendach starają się określić kierunek rynku, ale nie próbują prognozować żadnych poziomów cen. Zazwyczaj otwierają pozycję w ramach trendu tuż po jego ustaleniu, a gdy trend się załamuje, zamykają pozycję. Oznacza to, że w okresach dużej zmienności rynku handel trendami jest trudniejszy, a wielkość pozycji jest generalnie ograniczana.

Skalping na amerykańskim rynku akcji

Skalpowanie jest jedną z najszybszych strategii handlu akcjami stosowanych przez aktywnych traderów. Obejmuje ono również wykorzystanie różnych luk cenowych spowodowanych spreadami bid-ask i przepływem strumienia zleceń. Strategia zazwyczaj opiera się na stworzeniu spreadu lub kupieniu po cenie kupna i sprzedaży po cenie sprzedaży, aby otrzymać różnicę między dwoma punktami cenowymi. Skalperzy próbują utrzymać swoje pozycje przez krótki czas, zmniejszając w ten sposób ryzyko związane ze strategią.

Dodatkowo, program skalpujący nie próbuje wykorzystywać dużych ruchów ani dużych wolumenów. Starają się raczej wykorzystywać małe ruchy, które często się zdarzają. Ponieważ poziom zysków na transakcję jest niewielki, skalpery szukają bardziej płynnych rynków, aby zwiększyć częstotliwość swoich transakcji. W przeciwieństwie do swingów, skalperzy lubią ciche rynki, które nie są podatne na nagłe zmiany cen, dzięki czemu mogą potencjalnie wielokrotnie dokonywać niewielkich transakcji.

Koszty związane ze strategiami handlowymi

Jest powód, dla którego aktywne strategie handlowe były kiedyś stosowane tylko przez profesjonalnych traderów. Posiadanie własnego domu maklerskiego nie tylko zmniejsza koszty związane z handlem wysokiej częstotliwości, ale także zapewnia lepszą realizację transakcji. Niższe prowizje i lepsza realizacja to dwa elementy, które zwiększają potencjał zysków strategii. Aby skutecznie wdrożyć te strategie, zazwyczaj wymagane są znaczne zakupy sprzętu i oprogramowania. Oprócz danych rynkowych w czasie rzeczywistym, koszty te sprawiają, że handel aktywny był dla indywidualnych osób nieco zbyt trudny, choć nie do końca nieosiągalny. Obecnie jest to łatwiejsze za sprawą takich brokerów jak Admirals, która oferuje dużą płynność i niskie koszty transakcyjne wraz z bezpłatnym dostępem do danych rynkowych na żywo.

Strategie pasywne i naśladujące indeksy (strategie polegające na zakupie portfela akcji odpowiadającego składowi wybranego indeksu), które sprowadzają się do kupna i trzymania kupionych akcji, oferują niższe opłaty i koszty transakcyjne. Jednak strategie pasywne nie są w stanie pokonać rynku, ponieważ naśladują indeks szerokiego rynku. Aktywni inwestorzy szukają „alfa" w nadziei, że zyski z transakcji przekroczą koszty i zapewnią skuteczną długoterminową strategię.

Czym jest jest strategia handlu akcjami "kup i trzymaj"?

"Kup i trzymaj" (ang. buy and hold) to pasywna strategia inwestycyjna, w której inwestor kupuje akcje (lub inne rodzaje papierów wartościowych, takie jak ETF) i utrzymuje je przez długi okres, niezależnie od wahań na rynku. Inwestor, który stosuje strategię kup i trzymaj, aktywnie wybiera inwestycje, ale nie martwi się krótkoterminowymi ruchami cen i wskaźnikami technicznymi. Wielu legendarnych inwestorów, takich jak Warren Buffett i Jack Bogle, chwali podejście typu „kup i trzymaj" jako idealne rozwiązanie dla osób poszukujących znacznych długoterminowych zysków.

Kup i trzymaj to długoterminowa pasywna strategia, w której inwestorzy utrzymują względnie stabilny portfel w czasie, niezależnie od krótkoterminowych wahań. Strategia kup i trzymaj niekoniecznie musi być optymalna dla osób, które same chcą kontrolować swoje pozycje na bieżąco. Krytycy twierdzą jednak, że inwestorzy kierujący się strategią kup i trzymaj mogą zawierać transakcję w mało optymalnych warunkach.

Jak działa strategia kup i trzymaj?

Główna zasada rynkowa, która ma swoje poparcie w statystykach, zakłada, że w długim horyzoncie czasowym akcje dają wyższą stopę zwrotu niż inne klasy aktywów, takie jak choćby obligacje. Trwa jednak dyskusja, czy strategia kup i trzymaj jest lepsza od strategii aktywnego inwestowania. Obie strony mają uzasadnione argumenty, ale strategia kup i trzymaj przynosi korzyści podatkowe, ponieważ w niektórych krajach inwestor może odroczyć podatek od zysków kapitałowych z inwestycji długoterminowych.

Nabycie akcji zwykłych oznacza przejęcie własności spółki. Własność ma swoje przywileje, które obejmują prawo głosu i udział w zyskach spółki w miarę jej rozwoju. Akcjonariusze działają jako bezpośredni decydenci, a ich liczba głosów jest najczęściej równa liczbie posiadanych akcji (z rzadkimi wyjątkami, gdy dany akcjonariusz posiada akcje uprzywilejowane). Akcjonariusze głosują w kluczowych sprawach, takich jak fuzje i przejęcia, oraz wybierają zarząd i radę nadzorczą. Aktywni i zaangażowani inwestorzy posiadający znaczne udziały wywierają znaczący wpływ na kierownictwo, często dążąc do uzyskania reprezentacji w zarządzie.

Uznając, że zmiana wymaga czasu, zaangażowani akcjonariusze przyjmują strategię kup i trzymaj. Zamiast traktować własność jako krótkoterminowy instrument do zarabiania w ramach daytradingu, inwestorzy kupują i trzymają akcje na rynku niezależnie od tego, czy obowiązuje faza hossy, czy bessy. Właściciele akcji ponoszą zatem ostateczne ryzyko niepowodzenia lub najwyższą nagrodę za znaczną aprecjację.

Strategia kup i trzymaj jest często nazywana także handlem pozycyjnym, choć nie do końca oba podejścia są identyczne. Łączy je długi termin posiadania akcji, ale mimo wszystko w przypadku handlu pozycyjnego dominuje motyw spekulacyjny (zarabiania na zmianie ceny) podczas gdy w przypadku strategii kup i trzymaj przeważają motywy związane ściśle ze spółką, której akcje się kupuje.

Amerykański rynek akcji - zarządzanie aktywne i pasywne

Trwa debata na temat stylów zarządzania: pasywnego i aktywnego. Inwestor działający w stylu „kup i trzymaj" odzwierciedla pasywny styl zarządzania. W przypadku funduszu inwestycyjnego lub funduszu ETF, czy portfele indeksowe naśladują portfel popularnego benchmarku/indeksu.

Zarządzanie wtedy sprowadza się do zmiany składu w sytuacji, gdy ten jest zmieniany w samym indeksie. Do takich sytuacji dochodzi relatywnie rzadko na podstawie rankingów ustalanych według kapitalizacji i obrotów spółek, które w skład indeksu wchodzą. Zdecydowanie obniża to koszty funkcjonowania takich strategii, co także wpływa na ich atrakcyjność ze strony traderów. Akcje są utrzymywane tak długo, jak długo pozostają składnikami indeksów.

W przypadku zarządzania aktywnego koszty działalności są większe, choćby za sprawą częściej płaconych prowizji. Również wymaga to większego zaangażowania czasowego tradera, co również da się przełożyć na rzeczywiste pieniądze. Niemniej istnieją strategie, które mimo charakteru długoterminowego (niskie koszty obsługi) pozwalają na osiągnięcie wyników lepszych (relacja zysk/ryzyko) względem wyników strategii pasywnych.

Wielozadaniowa
platforma nr 1


Amerykański rynek akcji - przykład strategii kup i trzymaj

Przykładem strategii kup i trzymaj, jest zakup akcji Apple (AAPL). Jeśli inwestor kupiłby 100 akcji po cenie zamknięcia 18 USD w styczniu 2008 r. i trzymał je do stycznia 2019 r., to w tym czasie cena akcji wzrosła do poziomu 157 USD. To stopa zwrotu wynosząca prawie 900% w nieco ponad 10 lat.

Przeciwnicy takiego podejścia (zwolennicy strategii aktywnej), twierdzą, że traderzy pasywni rezygnują z części zysków gdyż nie są wrażliwi na rynkową zmienność i nie blokują zysków, gdy to jest korzystne, a tym samym tracą czas i okazje rynkowe, jakie się nadarzają. Część profesjonalistów regularnie odnosi sukcesy dzięki strategiom handlu krótkoterminowego, ale ryzyko może być wyższe (to już wymaga wiedzy i świadomości u tradera). Sukces inwestora pasywnego osiągany jest również dzięki lojalności, prawdziwemu przekonaniu o słuszności zaangażowania w określoną własność i prostemu dążeniu do stałego utrzymywania i nie rezygnowania z wybranej pozycji.

Metody inwestowania pasywnego mają na celu unikanie opłat i wahań wyników, które mogą wystąpić przy częstym handlu. Celem w tym wypadku jest stopniowe budowanie bogactwa. Podstawowym założeniem pasywnej strategii inwestycyjnej jest to, że rynek akcji odnotowuje dodatnie stopy zwrotu w czasie.

Inwestorzy stosujący strategie pasywne ogólnie są zdania, że trudno jest pokonać rynek, dlatego starają się dopasować do wyników rynku lub sektora i je naśladować. Inwestycje pasywne próbują odtworzyć wyniki rynkowe poprzez zbudowanie dobrze zdywersyfikowanych portfeli pojedynczych akcji, co, jeśli zostaną wykonane przez indywidualnych inwestorów, wymagałoby szeroko zakrojonych i skomplikowanych badań i analiz. Wprowadzenie funduszy indeksowych w latach siedemdziesiątych znacznie ułatwiło osiąganie stóp zwrotu zgodnych ze zmianami rynku. W latach 90. fundusze ETF, które naśladują główne indeksy, takie jak SPDR S&P 500 ETF (SPY), jeszcze bardziej uprościły ten proces, umożliwiając inwestorom handel funduszami indeksowymi tak, jakby były akcjami.

Korzyści i wady inwestowania pasywnego i aktywnego

Utrzymanie dobrze zdywersyfikowanego portfela akcji jest ważne dla skutecznego inwestowania, a inwestowanie pasywne poprzez naśladowanie indeksów jest dobrym sposobem na dywersyfikację. Fundusze indeksowe szeroko rozpraszają ryzyko związane z posiadaniem wszystkich lub reprezentatywnej próby akcji. Fundusze indeksowe naśladują swoje bazowe benchmarki lub indeks zamiast szukać wyróżniających się spółek, dzięki czemu unikają ciągłego kupowania i sprzedawania akcji. Fundusz indeksowy oferuje prosty sposób inwestowania na wybranym rynku lub sektorze spółek. Nie trzeba wybierać i monitorować poszczególnych zarządzających ani wybierać spośród wielu opcji inwestycyjnych.

Pasywne strategie mają jednak taką cechę, że biorą na siebie całkowite ryzyko rynkowe. Fundusze indeksowe, czy strategie typu kup i trzymaj naśladują cały rynek, a więc gdy spadają ceny akcji na giełdzie lub ceny obligacji, podobnie dzieje się z funduszami indeksowymi. Innym ryzykiem jest brak elastyczności. Zarządzającym funduszami indeksowymi zwykle zabrania się stosowania instrumentów obronnych, takich jak zmniejszanie pozycji w akcjach, nawet jeśli zarządzający uważa, że ceny akcji spadną. Pasywnie strategie indeksowe borykają się z ograniczeniami efektywności, ponieważ ich celem jest zapewnianie stóp zwrotu ściśle związanych ze stopą zwrotu naśladowanego indeksu, a nie dążenie do uzyskania lepszych wyników. Rzadko osiągają dokładnie taką samą stopę zwrotu jak ta osiągana przez indeks i zwykle jest to minimalnie mniej ze względu na koszty operacyjne.

Najważniejsze korzyści z pasywnego inwestowania w akcje to:

Niskie koszty: Nikt nie wybiera akcji, więc monitorowanie jest znacznie tańsze. Strategia pasywna podąża za indeksem, który jest punktem odniesienia.

  • Przejrzystość: Zawsze jest jasne, które akcje powinny znaleźć się w portfelu.
  • Efektywność podatkowa: w niektórych krajach jest to ważny aspekt - strategia kup i trzymaj zwykle nie skutkuje ogromnym podatkiem od zysków kapitałowych każdego roku. Niektóre kraje premiują długoterminowe rozwiązania inwestycyjne niższą stopę podatkowa lub jej brakiem.
  • Prostota: Posiadanie indeksu lub grupy indeksów jest znacznie łatwiejsze do wdrożenia dynamicznej strategii, która wymaga ciągłych analiz i dostosowań.

Zwolennicy aktywnego inwestowania powiedzieliby, że strategie pasywne mają też słabości, z których najważniejsze to:

  • Są ograniczone: pasywne strategie indeksowe są ograniczone do określonego indeksu lub z góry określonego zestawu akcji z niewielką lub żadną możliwością zmiany; dlatego inwestorzy są zablokowani na tych akcjach, bez względu na to, co dzieje się na rynku.
  • Mniejsze potencjalne stopy zwrotu: Z definicji fundusze pasywne prawie nigdy nie pokonają rynku, nawet w czasach zawirowań, ponieważ ich podstawowe aktywa są zablokowane i naśladuję rynek.

Korzyści i wady strategii aktywnych

Aktywne inwestowanie na rynku akcji także ma również swoje zalety i wady, które warto rozważyć. Zalety to:

  • Elastyczność: W ramach strategii aktywnej trader nie musi ograniczać się do konkretnego indeksu. Może kupić te „nieoszlifowane diamenty" (wyjątkowe akcje), które według niego zasługują na zakup.
  • Zabezpieczanie: Traderze w ramach strategii akcyjnej mogą budować pozycje, stosując różne techniki, takie jak krótka sprzedaż lub korzystają z opcji sprzedaży, i są w stanie wyjść z określonych akcji lub sektorów, gdy ryzyko staje się zbyt duże.

Ale aktywne strategie mają także wady:

  • Są droższe: Thomson Reuters Lipper ustalił, że średni wskaźnik wydatków dla strategii aktywnych wynosi 1,4 procent zarządzanego kapitału, w porównaniu do zaledwie 0,6 procent dla przeciętnej strategii pasywnej. Opłaty funduszy realizujące strategie aktywne są wyższe, ponieważ wszystkie transakcje kupna i sprzedaży pociągają za sobą koszty transakcyjne oraz pamiętać należy o pensjach zespołu analityków poszukujących atrakcyjnych akcji. Wszystkie te opłaty w ciągu dziesięcioleci inwestowania mogą ograniczyć stopy zwrotu.
  • Aktywne ryzyko: W ramach strategii aktywnych traderzy mogą kupować dowolne akcji i inne instrumenty, które ich zdaniem przyniosą wysokie stopy zwrotu, co jest korzystne, gdy ci traderzy mają rację, ale jest przeszkodą, gdy się oni mylą.
  • Słabe wyniki: Dane pokazują, że niewielu aktywnie zarządzanych portfeli przekroczyło swoje pasywne benchmarki, zwłaszcza po uwzględnieniu podatków i opłat. Faktycznie, w średnim i długim okresie czasu tylko niewielka garść aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych przewyższa ich indeks odniesienia. Jednak trader, który działa samodzielnie jest w stanie ograniczać koszty i skorzystać z prostych strategii, które są w stanie pokonać wiele funduszy aktywnych.

Trading na amerykańskich rynkach akcji warto połączyć z narzędziami platformy MT4 Supreme Edition, którą oferuje Admirals. Przykładowo Mini Terminal pozwala z poziomu wykresu dokonywać transakcji, składać zlecenia z limitem, stop, a także ustawić zlecenie obronne stop-loss oraz zlecenie zamykające transakcję z zyskiem take-profit. Z kolei na Trade Terminalu możemy ustawić automatyczne zamknięcie części pozycji, np. połowę, przesunięcie zlecenia SL orz TP. Tylko MT4 Supreme Edition autorstwa Admirals daje możliwości wykorzystania w pełni opisanych funkcji. Platforma MT4 Suprem Edition jest całkowicie darmowa na rachunku rzeczywistym oraz można jej używać przez 30 dni na rachunku demonstracyjnym. Okres ten można wydłużyć, jeżeli uznasz, że potrzebujesz więcej czasu na testowanie swoich strategii na rachunku demonstracyjnym.

Odkryj ekskluzywną wersję MetaTrader Supreme Edition

Pobierz najpotężniejszy pakiet wtyczek do swojej ulubionej platformy transakcyjnej!

Jak handlować na amerykańskim rynku akcji online

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupować akcje amerykańskie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś poznać, są narzędzia handlowe, których będziesz potrzebować:

1. Jak kupować akcje amerykańskie? Skorzystać z usług brokera!

Jeśli chcesz kupić akcje konkretnej firmy, takiej jak Facebook, musisz znaleźć kogoś, kto nie tylko jest właścicielem akcji Facebooka, ale również chciałby je Ci sprzedać. To właśnie robi dla ciebie twój broker. Za pośrednictwem platformy handlowej brokera klienci kierują zlecenia kupna i sprzedaży do innych kupujących i sprzedających dzięki ich połączeniu z giełdą papierów wartościowych, na której notowane są akcje spółki, którymi handlujesz.

Z odpowiednim brokerem możesz kupić i sprzedać akcje amerykańskie w kilka sekund, nie spotykając osoby po drugiej stronie transakcji. Broker utrzyma również Twój kapitał przeznaczony na transakcje lub inwestycje, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego brokera. Rozważając, jak kupować akcje amerykańskie, najlepiej wybrać takiego pośrednika, który podlega mocnym regulacjom, oferuje bezpieczeństwo i ochronę.

Na przykład firmy inwestycyjne działające pod znakiem towarowym Admirals podlegają normom brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego, Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji oraz Estońskiego Urzędu Nadzoru Finansowego oraz Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

To nie wszystko, gdyż ci, którzy zdecydują się na szybką, bezpieczną i bezpłatną platformę handlową Admirals, również korzystają z polityki ochrony przed ujemnym saldem, która ochroni Cię przed niekorzystnymi ruchami na rynku, a także daje możliwość:

  • Otwarcia wielu rodzajów rachunków handlowych i inwestycyjnych, takich jak Invest.MT5, gdzie możesz kupować akcje spółek z 15 największych na świecie giełd papierów wartościowych i otrzymywać bezpłatne dane rynkowe w czasie rzeczywistym.
  • Otwarcia rachunku CFD (Kontrakt na różnicę), aby móc otwierać długie i krótkie pozycje na rynek, w celu potencjalnego czerpania zysków na rynkach, których ceny rosną lub spadają, a także móc uzyskać dźwignię do 1: 500 dla klientów profesjonalnych i do 1:30 dla klientów detalicznych.
  • Uzyskania dostępu do najszybszej i najbezpieczniejszej platformy handlowej na świecie, MetaTrader, dla systemów operacyjnych internetowych, Windows, Mac, iOS i Android.
  • Handlu wieloma klasami aktywów, takimi jak akcje amerykańskie, akcje międzynarodowe, indeksy, towary, waluty i kryptowaluty.

Czy wiesz, że możesz uzyskać dostęp do wszystkich tych funkcji i przetestować Admirals jako Twojego brokera, otwierając DARMOWY rachunek handlowy w wersji demo? Dzięki temu możesz handlować w środowisku wolnym od ryzyka, dopóki nie będziesz gotowy do założenia rzeczywistego rachunku handlowego. Aby otworzyć bezpłatny rachunek demo, wystarczy kliknąć poniższy baner:

Handluj z DARMOWYM kontem handlowym w wersji demonstracyjnej

Wolny od ryzyka rachunek demo

Zarejestruj się na bezpłatnym rachunku demo i testuj swoje strategie inwestycyjne

2. Jak uzyskać dostęp do danych giełdowych w USA? Skorzystaj z najlepszej platformy handlowej!

Twoja platforma do handlu i tworzenia wykresów pomoże ci uzyskać dostęp do ważnych informacji potrzebnych do handlu na amerykańskim rynku akcji. Obejmuje to wiadomości giełdowe w USA, wykresy giełdowe w USA i ceny akcji w USA. Wraz z pojawieniem się zaawansowanej technologii transakcyjnej możesz teraz mieć platformę do wykresów i platformę maklerską w jednym miejscu dzięki pakietowi produktów Admirals MetaTrader. Oznacza to, że możesz również uzyskać dostęp do swoich zleceń, przeglądając wykresy giełdowe w USA i ogólne dane giełdowe w USA.

Admirals oferuje następujące platformy handlowe MetaTrader:

  • MetaTrader 4
  • MetaTrader 5
  • MetaTrader WebTrader
  • MetaTrader Supreme Edition (niestandardowa wtyczka do MetaTrader 4 i MetaTrader 5, stworzona przez Admirals i profesjonalnych ekspertów handlowych)

Za pośrednictwem powyższych platform możesz handlować na amerykańskim rynku akcji, a także na wielu innych rynkach, takich jak kontrakty futures i indeksy giełdowe w USA, towary, waluty obce i inne akcje międzynarodowe.

3. W jakich godzinach handlować na giełdzie w USA? Stwórz rutynę!

Stworzenie rutyny analizowania amerykańskiego rynku akcji może pomóc w podejmowaniu wysokiej jakości decyzji handlowych. Dzieje się tak, ponieważ jeśli wiesz, kiedy będziesz handlować, możesz skupić się tylko na tym. Pierwszym krokiem jest poznanie godzin giełdy w USA, w których możesz handlować.

Rynki akcji w USA znajdują się w Nowym Jorku z New York Stock Exchange na Wall Street i giełdą Nasdaq na Times Square. Obie są otwierane o 9.30 i zamykane o 16.00 czasu nowojorskiego (czasu wschodniego) od poniedziałku do piątku.

Tak więc, jeśli jesteś w Polsce, godziny pracy giełd w USA będą wynosić od 15.30 do 22.00 czasu polskiego. W ciągu roku należy pamiętać o kilku świętach państwowych, w czasie których giełda w USA jest zamknięta. Korzystanie z kalendarza ekonomicznego Admirals może pomóc Ci być na bieżąco.

4. Jak kupować akcje w USA? Złóż zlecenie!

Po otwarciu rachunku transakcyjnego rzeczywistego lub demo, pobierz bezpłatną platformę transakcyjną i znajdź odpowiednią dla siebie rutynę działania, a następnie możesz zacząć podejmować decyzje handlowe dotyczące przyszłości rynku akcji w USA oraz tego, jakie akcje kupić lub sprzedać. Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, jak kupować akcje amerykańskie na swojej platformie handlowej MetaTrader? To nie może być prostsze! Wykonaj następujące czynności:

  1. Otwórz MetaTrader.
  2. Otwórz sekcję Rynek z menu Widok u góry lub naciskając Ctrl + M na klawiaturze. Otworzy się lista symboli rynkowych po lewej stronie wykresu.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy okno Rynek i wybierz Symbole lub naciśnij Ctrl + U na klawiaturze.
  4. Spowoduje to otwarcie okna pokazanego poniżej, na którym znajdują się wszystkie rynki, na których możesz handlować.

Oświadczenie: Wykresy instrumentów finansowych w tym artykule służą wyłącznie celom ilustracyjnym i nie stanowią porady handlowej ani nakłaniania do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez Admirals (kontrakty CFD, ETF, akcje). Wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Teraz możesz kliknąć lewym przyciskiem myszy jeden z symboli, który chcesz wyświetlić, i przeciągnąć go na wykres, aby wyświetlić ceny akcji w USA dla wybranego symbolu. Stąd możesz teraz otworzyć formatkę zlecenia:

  1. Kliknij wykres prawym przyciskiem myszy.
  2. Wybierz Handel.
  3. Wybierz Nowe Zlecenie lub naciśnij F9 na klawiaturze.
  4. Zostanie otwarte okno formatki zlecenia, w którym możesz wprowadzić cenę wejścia, poziomu stop loss i take profit oraz wielkość jednostki (wolumen).

Oświadczenie: Wykresy instrumentów finansowych w tym artykule służą wyłącznie celom ilustracyjnym i nie stanowią porady handlowej ani nakłaniania do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez Admirals (kontrakty CFD, ETF, akcje). Wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kupować akcje w USA i uczestniczyć w amerykańskim rynku akcji, otwórz bezpłatną platformę Admirals MetaTrader i obejrzyj wideo poniżej, w jaki sposób na niej handlować!

Teraz, gdy wiesz, jak kupować akcje w USA i handlować na giełdzie w USA, następnym krokiem jest zrozumienie, co wpływa na ceny akcji w USA, abyś mógł zidentyfikować akcje, które oferują najlepszy potencjał ruchu ceny, na których możesz handlować.

Co wpływa na ceny na giełdzie w USA?

Istnieje wiele czynników wpływających na giełdę w USA, takich jak:

1. Gospodarka

Rynki akcji zwykle poruszają się w górę w okresach wzrostu gospodarczego, ponieważ takie otoczenie zwykle oznacza wyższe zatrudnienie, większe wydatki konsumpcyjne i większe zyski dla firm. Jeśli firmy zaczną przynosić większe zyski, inwestorzy zwykle kupują więcej akcji tych spółek, co z kolei pomaga całemu rynkowi akcji.

Dlatego inwestorzy zwracają szczególną uwagę na dane ekonomiczne, takie jak:

  • Dane o zatrudnieniu
  • Polityka banku centralnego w zakresie stóp procentowych.
  • Raporty o inflacji.
  • Dane dotyczące sprzedaży detalicznej i wydatków konsumenckich i nie tylko.

Inwestorzy będą szukać tendencji w różnych wskaźnikach ekonomicznych, zamiast reagować tylko na pojedynczą dobrą lub złą publikację danych ekonomicznych. Na przykład, jeśli bezrobocie zacznie rosnąć, a sprzedaż detaliczna zacznie spadać, może to przełożyć się na niższe wydatki, co może wpłynąć na zyski firmy. Może to spowodować, że niektórzy inwestorzy zrezygnują z niektórych inwestycji i przydzielą swoje środki gdzie indziej, wpływając w ten sposób na ogólny kierunek rynku akcji.

2. Polityka

Ponieważ rząd USA ustala politykę podatkową i kontroluje ogólne wydatki i imigrację, polityka może mieć duży wpływ na amerykański rynek akcji. Wpływ polityki na giełdę widać w sezonie wyborczym, w którym kandydaci na prezydenta sprzedają swoją politykę dużym firmom i konsumentom.

Na przykład, kiedy Donald Trump został wybrany prezydentem USA w listopadzie 2016 r., amerykańska giełda weszła w bardzo silny, wieloletni wzrost. Jest tak, ponieważ obiecał niższe podatki dla firm, co oznaczało większe zyski amerykańskich korporacji. Początek wpływu na amerykańską giełdę po wyborze Trumpa można zobaczyć w długoterminowym wykresie cenowym indeksu giełdowego S&P 500, który znajduje się poniżej:

Źródło: Admirals MetaTrader 5, SP500, tygodniowy - Zakres danych: od 10 sierpnia 2014 r. do 27 listopada 2019 r., utworzony 27 sierpnia 2019 r. o 15:38 czasu GMT. - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Może jednak działać również w drugą stronę. Na przykład w 2017 r. Trump rozpoczął wojnę handlowo-celną z Chinami, używając Twittera, aby wyrazić niezadowolenie z chińskich praktyk handlowych. Ta niepewność doprowadziła amerykańskie rynki akcji do wejścia w okres niestabilności i wahań w przedziale, co pokazano na poniższym wykresie cen S&P 500:

Źródło: Admirals MetaTrader 5, SP500, tygodniowy - Zakres danych: od 10 sierpnia 2014 r. do 27 listopada 2019 r., utworzony 27 sierpnia 2019 r. o 15:45 czasu GMT. - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Dla części inwestorów handel w tak niestabilnych czasach może być trudny. Dlatego ważne jest, aby mieć dostęp do odpowiednich produktów handlowych. Na przykład Admirals oferuje rachunki handlowe CFD (Contract for Difference - kontrakt na różnicę), co oznacza, że inwestor może potencjalnie czerpać zyski z rynków rosnących i spadających dzięki „skracaniu akcji".

Ale w czasach dobrej koniunktury, gdy rynek akcji w USA rośnie, wielu inwestorów często próbuje inwestować w akcje i utrzymywać je przez dłuższy czas. Jedną z korzyści - oprócz potencjalnie rosnącej ceny akcji - jest regularne otrzymywanie części zysków spółki poprzez dywidendę.

Admirals oferuje oba rodzaje rachunków transakcyjnych i inwestycyjnych, zapewniając zarówno traderom, jak i inwestorom elastyczną możliwość handlu na amerykańskim rynku akcji w różnych warunkach rynkowych.

Jak możesz inwestować na giełdzie dzięki Admirals?

Jeśli myślisz o długoterminowym spojrzeniu na giełdę i chcesz inwestować w spółki publiczne z całego świata, możesz rozważyć rachunek Invest.MT5, na którym możesz korzystać z takich korzyści, jak:

  • Możliwość inwestowania w tysiące akcji i funduszy ETF z 15 największych giełd na świecie.
  • Otwarcie rachunku z minimalnym depozytem 1 € i inwestowanie już od 0,01 $ za akcję z minimalnymi opłatami transakcyjnymi wynoszącymi zaledwie 1 $ na amerykańskich akcjach.
  • Otrzymywanie bezpłatne dane rynkowe w czasie rzeczywistym, bez opóźnień, bez dodatkowych kosztów.
  • Stworzenie strumień dochodu pasywnego, uzyskując dywidendy.
  • Korzystanie ze znanej na całym świecie platformy transakcyjnej dla wielu klas aktywów MetaTrader 5.

Możesz zacząć już teraz, klikając poniższy baner i ciesząc się wszystkimi powyższymi funkcjami i nie tylko!

Inne artykuły, które mogą Cię również zainteresować:

O Admirals

Jako regulowany broker zapewniamy dostęp do jednych z najczęściej używanych platform transakcyjnych na świecie. Możesz handlować z nami CFD, akcjami i funduszami ETF.

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admirals. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admirals nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admirals ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admirals nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admirals dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
Skalpowanie na rynkach finansowych
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z bardzo popularnych strategii inwestycyjnych – skalpowaniu (ang. scalping). Pokrótce przedstawimy na czym polega zarabianie na rynkach za pomocą tej metody, jakie są jej mocne i słabe punkty oraz jakich używać technik i na co zwracać uwagę rozpoczy...
Strategie handlowe na 2024 r.
Czy wiesz, że posiadanie skutecznej strategii handlowej, która pomoże Ci poruszać się po rynkach finansowych, może znacznie poprawić Twoje wyniki handlowe i podejmowanie decyzji w rynku? Co tak naprawdę składa się na skuteczną strategię inwestycyjną? Co ważniejsze - w jaki sposób można uzyskać infor...
Wskazówki dotyczące day tradingu
W artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze przed rozpoczęciem day tradingu. 7 wskazówek dotyczących day tradingu 1. Miej realistyczne oczekiwania dotyczące zysków 2. Stwórz plan handlowy 3. Wybierz właściwy rynek 4. Wybierz odpowiedniego brokera 5. Inwestuj w swoją...
Więcej