Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

Krótkoterminowe strategie tradingowe

Strategie tradingowe

Po rozpoczęciu tradingu na rynku walutowym zaczniesz zapoznawać się ze światem, który jest pełny wydarzeń makroekonomicznych, przemówień politycznych, wskaźników, oscylatorów oraz wielu różnych innych rzeczy.

Krótkoterminowy trading na rynku walutowym jest ekscytujący, jednakże tylko niewiele osób jest w stanie osiągnąć profity z tego typu transakcji. Aby stało to się opłacalne na rynku walutowym oraz na wielu innych rynkach należy być zdyscyplinowaną osobą oraz mieć dobrą strategię. Oczywiście można również zacząć kopiować sygnały od innych osób, jednakże kopiowaniem sygnałów nie zdobędziesz wiedzy na temat rynku.

Poza tym kopiowanie sygnałów transakcyjnych nie zrobi z nas dobrych Traderów, nie ma żadnej różnicy czy jesteś długoterminowym traderem czy też krótkoterminowym. Rynki zawsze mają tendencję do zmiany w długim terminie, dlatego też długoterminowe kopiowanie sygnałów od kogoś innego może być receptą na sukces. Dlatego też należy zacząć tworzyć własną strategię od podstaw.

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniej strategii tradingowej, to traderzy dostosowują swoje strategie względem interwałów czasowych na jakich handlują. Traderzy krótkoterminowi wykorzystują minimalne ruchy cen w ciągu jednego dnia. Nazywani są również daytraderami, czyli traderami krótkoterminowymi. Traderzy tego typu zamykają swoją pozycję w ciągu jednego dnia, unikając w ten sposób stresu oraz naliczania swapu poprzez utrzymywanie pozycji przez całą noc. W rzeczywistości na rynku walutowym większość traderów gra w ciągu jednej sesji.

Co to jest trading krótkoterminowy?

Ogólnie rzecz mówiąc, trading krótkoterminowy polega na zawieraniu transakcji nie dłuższej niż na jeden dzień obrotu. Czasami trading krótkoterminowy może polegać na dokonywaniu pozycji w ciągu jednego tygodnia. Gdy czas transakcji przekracza tydzień bądź nawet i miesiąc to jest to trading średnioterminowy. Natomiast transakcje powyżej roku nazywane są tradingiem pozycyjnym.

Strategia krótkoterminowa ma bardzo proste zasady. Chodzi o to, by strategia dawała nam jak najwięcej sygnałów wejść na małych interwałach. Zazwyczaj traderzy krótkoterminowi są dostępni podczas najbardziej zmiennych sesji. Oczywiście zależy to od instrumentu oraz sesji, jednakże największa zmienność panuje na głównych parach walutowych podczas sesji londyńskiej. Najważniejszą rzeczą jest to, że trading krótkoterminowy opiera się tylko na analizie technicznej oraz publikacji wskaźników makroekonomicznych.

Krótkoterminowe strategie na rynku walutowym

W tym podrozdziale przedstawimy podstawowe strategie tradingowe, które są dostępne dla traderów. Niestety nie dostaniecie informacji o stosowanych wskaźnikach, ramach czasowych lub też konfiguracji danych wskaźników. Zamiast tego wyjaśnimy wam krótkoterminowe strategie FX. Przed przystąpieniem do realnych transakcji pamiętaj żeby upewnić się, czy dana strategia działa. W tym celu możesz założyć rachunek demonstracyjny.

Scalping

Jest to najbardziej powszechnie stosowana strategia na rynku walutowym w tradingu krótkoterminowym. Głównym celem danej strategii jest zebranie kilku pipsów z rynku. W czasie londyńskiej sesji traderzy stosujący daną strategie szukają najbardziej płynnych oraz zmiennych par walutowych. Scalping polega na zawieraniu transakcji na niskich interwałach od jednominutowych do pięciominutowych. W scalpingu traderze mają przeważnie mniejszy potencjał zysku od potencjalnej straty na jedną transakcję.

Otwórz rachunek

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu tradingiem to musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze musisz znaleźć brokera, który umożliwi Ci stosowanie tego typu transakcji. Po drugie broker musi zaproponować Ci bardzo niskie spready. Należy przez to zrozumieć, że do tego typu strategii musisz wybrać brokera bazującego na modelu STP lub ECN, ponieważ nie będziesz mógł scalpować rynku z powodzeniem z dealing deskiem. Admiral Markets może dostarczyć Ci natychmiastową egzekucję oraz niskie spready. Spread jest to różnica pomiędzy ceną kupna, a sprzedaży. Jest to inaczej prowizja brokera, którą należy zapłacić za wykonanie zlecenia.

Przykładowa strategia krótkoterminowa

Załóżmy, że jesteś Europejczykiem, który jest dostępny podczas europejskiej sesji na parze walutowej EUR/USD. Po ustaleniu zasad wejścia oraz wyjścia z transakcji należy cierpliwie oczekiwać na pozytywny sygnał, który wygeneruje nasza strategia. Oczywiście można przeglądać inne waluty, jednak na samym początku zalecamy żeby skupić się na tej parze walutowej, gdyż świetnie nadaje się do tradingu krótkoterminowego.

Załóżmy, że dostajesz sygnał wejścia w długą pozycję. Zatem otwieramy jeden lot na parze walutowej EUR/USD po cenie 1,15500.

Na samym początku na naszym koncie pojawi się strata, ponieważ do naszej pozycji została doliczona prowizja biura maklerskiego lub brokera. Spread jest dołączony do każdej pary walutowej. Zakładając, że broker posiada 2 pipsowy spread, mnożąc to razy 1 lot wychodzi 20 USD za zawarcie jednej transakcji. Jeżeli przy pozycji kupna cena wzrośnie o 2 pipsy, to dopiero wtedy nie będziemy mieli straty. Jednakże Admiral Markets proponuje bardzo ciekawe warunki handlowe, spready zaczynają się już od 0,1 pipsa, a więc można stosować strategie krótkoterminowe bez obaw o duże koszty transakcyjne.

Po zawarciu transakcji musisz pamiętać o ustawieniu swojego Stop Lossa, czyli poziomu cięcia strat oraz nie możesz zapomnieć o poziomie realizacji zysku. Przy scalpingu nasz SL wacha się przeważnie od 3 do 10 pipsów, natomiast zysk maksymalny wynosi przeważnie 10 pipsów. Zatem przy jednym locie możemy zarobić 100 dolarów.

Jak być traderem krótkoterminowym?

Jeżeli chodzi o krótkoterminowy trading to należy pamiętać, że musimy cechować się dużą samodyscypliną. Początkujące osoby często nie rozumieją jak ważna jest samodyscyplina i przeważnie naginają zasady swojego systemu transakcyjnego oraz poziomu cięcia strat, czyli nie chcą zamknąć pozycji na stracie i tracą o wiele więcej kapitału niż wcześniej zakładały. Należy tego unikać.

Forex i CFD

Musisz też pamiętać, że nie każda osoba nadaję się do tego stylu gry, ponieważ wymaga to od nas dużego poświęcenia czasu oraz musimy przesiadywać przed komputerem nawet 10 godzin dziennie. Jednakże trading krótkoterminowy jest bardzo zachęcający. Jeżeli już ktoś osiągnie profesjonalny poziom, to zarabianie kilkudziesięciu tysięcy złoty miesięcznie przestaje być problemem.