76% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Admiral Markets Group składa się z następujących firm:

Admiral Markets Cyprus Ltd

Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Regulator CySEC efsa fca

Co to jest Heiken Ashi i jak to używać na ryku forex?

Czas czytania: 9 minut

oniższy artykuł omawia wskaźnik Heiken Ashi, dostarczając inwestorom informacji o tym, czym jest, jak korzystać ze wskaźnika Heiken Ashi wykorzystując dodatek MetaTrader 4 Supreme, proponuje przydatną strategią tradingową w oparciu o Heiken Ashi, a także pokazuje, jak rozpoznać trendy rynkowe za pomocą wzorów Heiken Ashi oraz wiele więcej!

Heiken Ashi - Should I use it?

Jedną z ważniejszych umiejętności, które traderzy techniczni muszą opanować, jest dostrzeganie trendów rynkowych. Jednak zauważenie trendu może być trudne z powodu dużej zmienności na rynku. Traderzy opracowali szereg technik, które pomagają obserwować krótkoterminowe fluktuacje cen w przeszłości. Na przykład mogą używać techniki wygładzania. Stworzono w tym celu kilka wskaźników, w tym Heiken Ashi. Główną zaletą Heiken Ashi jest to, że pozwala łatwiej zauważać trendy.

Heiken Ashi strategia

Heiken Ashi pochodzi od japońskiego terminu "Heikin Ashi", oznaczającego średni słupek (bar). Wskaźnik Heiken Ashi zmienia sposób wyświetlania cen na wykresie. Zanim przyjrzymy się specyfice systemu handlowania z Heikin Ashi, szybko podsumujmy podstawy budowania japońskich świec. Świeca japońska reprezentuje w formie wizualnej cztery poziomy cenowe:

 • otwarcie
 • zamknięcie
 • maksimum
 • minimum

Jest to przydatne, ponieważ pozwala wyświetlić na jednym wykresie w określonym interwale wiele informacji cenowych..

heiken ashi zoomed

Źródło: MetaTrader 4 (MT4) Supreme Edition - świece Heiken Ashi - zakres danych z dnia 19 lipca 2016 od 20:15 do 20:35 - Uwaga Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie przesądzają o osiągnięciu podobnych w przyszłości.

Maksimum jest przestawione za pomocą górnego knota świecy lub cień, a minimum dolnego knota lub cień. Korpus świeczki reprezentuje otwarcie i zamknięcie. Na wykresie MetaTrader 4 Supreme Edition (opisanym powyżej) widzimy dokładnie, jak to działa.

Zasadniczo, jeśli zamknięcie jest:

 • Poniżej otwarcia pokazuje czerwoną świecę
 • Lub jeśli jest nad otwarciem, pokazuje niebieską świecę

Każda świeca dostarcza informacji o relacji między otwarciem a zamknięciem. Innymi słowy: pokazuje, czy cena kończy okres na poziomie niższym lub wyższym niż w momencie rozpoczęcia okresu. Podstawowym sposobem wnioskowania jest to, że wypełniona świeca (czerwony kolor na powyższym wykresie) jest niedźwiedzia/spadkowa.

Zamknięcie niższe niż otwarcie sugeruje presję na obniżenie ceny. To samo wnioskowanie sugeruje, że pusta świeca (niebieska na powyższej mapie) jest zwyżkowa. Zamknięcie będące powyżej otwarcia sugeruje presję na wzrost ceny.

Chcesz wiedzieć w czym problem?

W okresach dużej zmienności, gdy cena oscyluje, pojawiają się na przemian bycze i niedźwiedziowe świece. Ruch sprawia, że trudno dostrzec ten trend. Tutaj wkracza Heikin Ashi. Wykorzystuje zmodyfikowane świeczki, aby rozwiązać ten problem. Świece Heiken Ashi są podobne do tradycyjnych, ale zamiast używać otwarcia, zamknięcia, maksimów i minimów używają średnich wartości dla tych czterech wartości cen.

Formuła Heikena Ashi użyta do uzyskania tych średnich wartości jest następująca:

 • Otwarcie = (otwarcie poprzedniego paska + zamknięcie poprzedniego paska) / 2
 • Zamknięcie = (otwarcie + maksimum + minimum + zamknięcie) / 4
 • Maksimum = maksymalna wartość z maksimum, otwarcia lub zamknięcia bieżącego okresu
 • Low = wartość minimalna z minimum, otwarcia lub zamknięcia z bieżącego okresu.

MetaTrader 4

Jak zastosować Heiken Ashi MT4

Dobrą wiadomością jest to, że łatwo jest zastosować Heiken Ashi MT4. Zwłaszcza, że jest on dostępny jako domyślny wskaźnik niestandardowy. Aby go użyć, musisz tylko:

 • Wybierz "Wstaw", a następnie "Wskaźniki"
 • Wybierz "Niestandardowy" z listy wskaźników
 • Wybierz wskaźnik Heiken Ashi

I tak jak w przypadku każdego innego wykresu świecowego, ustawiasz dowolnie wybrany interwał czasowy. Jeśli wybierzesz wykres dzienny, wartości Heiken Ashi MT4 zostaną zdefiniowane dla otwarcia, zamknięcia, maksimum i minimum dnia. Jeśli wybierzesz wykres godzinowy, wartości Heikin Ashi zostaną zdefiniowane dla otwarcia, zamknięcia, maksimum i minimum dla każdej godziny.

Domyślne kolory Heiken Ashi MT4 to:

 • Czerwony dla niedźwiedzich korpusów świeczek i cieni
 • Biały dla korpusów byczych świeczek i cieni

Najlepszym sposobem na wygodne korzystanie ze wskaźnika jest podejście praktyczne i zabawa. Możesz to osiągnąć dzięki wolnemu od ryzyka za pomocą rachunku demonstracyjnego. I nie zapominaj: Heiken Ashi MT4 to tylko jedno z wielu wszechstronnych niestandardowych narzędzi dostępnych w MetaTrader 4 Supreme Edition.

Bezpłatny_rachunek_demonstracyjny

Identyfikacja trendów za pomocą wzorów Heiken Ashi

Jak wspomniano wcześniej, Heikin Ashi strategia ma na celu upraszczanie oznaczania trendów. Jednym z bardziej powszechnych sposobów do analizowania przeszłych zmian jest zastosowanie techniki wygładzania. W końcu ceny mogą skakać w górę i w dół, niekoniecznie przybierając trend w jakimś konkretnym kierunku, lub mogą skakać w górę i w dół, a jednocześnie poruszać się w określonym kierunku. Tak czy inaczej, te wahania cen mogą zakłócać obiór prawdziwego charakteru rynku. Wartości użyte do budowy świeczek Heiken Ashi są wartościami średnimi.

Uśrednianie pomaga wygładzić krótkoterminowe wahania cen. Jednak teoretycznie, czy nie wszystkie świeczki powinny pomóc w wyraźniejszym obrazowaniu, czy mamy tendencję zwyżkową lub zniżkową? Porównajmy normalny wykres z wersją ukazującą świece Heiken Ashi.

Poniżej znajduje się dzienny wykres świecowy dla USD / JPY:

Źródło: MetaTrader 4 Supreme Edition - zwykły wykres świecowy - Wykres godzinowy USDJPY - Zakres danych od 22 kwietnia 2019 r. do 30 kwietnia 2019 r. - Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie przesdzają o osiągnięciu podobnych w przyszłości.

A oto wykres z tego samego okresu, w którym dodano świece Heiken Ashi:

Źródło: MetaTrader 4 Supreme Edition - świece Heiken Ashi - Wykres godzinowy USDJPY - Zakres danych od 22 kwietnia 2019 r. do 30 kwietnia 2019 r.- Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie przesądzają o osiągnięciu podobnych w przyszłości.

Zwróć uwagę, że Heikin Ashi jest bardziej spójny we wskazywaniu zwyżek i zniżek. Na przykład w maju odnotowano trend wzrostowy w USD / JPY, który na zwykłym wykresie świecznikowym pokazuje wiele czerwonych niedźwiedzich świec. Natomiast w Heiken Ashi w tym samym okresie wyświetla ich o wiele mniej (tj. trend jest wyraźniejszy).

Podobnie jest w przypadku tendencji spadkowej, która miała miejsce w czerwcu. Normalny wykres świecowy pokazuje ponad dwa razy więcej świeczek niż w Heiken Ashi. Jest to szczególnie widoczne w pierwszej połowie czerwca, kiedy świece Heiken Ashi były tylko czerwone. Odmiennie niż zwykły wykres świecowy, który w tym samym okresie zawierał kilka byczych świec, które komplikują obraz. Tradując Heikin Ashi szuka się dwóch konkretnych sygnałów:

 • Świeca pusta (biała na wykresach powyżej) bez dolnego cienia, jest szczególnie byczym sygnałem
 • Świeca wypełniona (czerwona na wykresach powyżej) bez górnego cienia, co jest szczególnie niedźwiedzim sygnałem.

Zwróć uwagę, że okresy spadków na początku lutego oraz w pierwszym tygodniu kwietnia rozpoczynają się od świec, które nie mają górnego cienia. Niektórzy traderzy używają wskaźnik Heiken Ashi w połączeniu ze wskaźnikami impetu, aby jeszcze bardziej potwierdzić trend. Na przykład, strategia średniej ruchomej z Heikin Ashi strategia może czekać do chwili, aż świece przekroczą 50-okresową średnią ruchomą, co byłoby sygnałem wejścia.

Wchodzisz, gdy pojawi się kolejna świeca potwierdzająca, która powinna być świecą byczą, jeśli czekałeś na sygnał kupna po przebiciu średniej w górę - i na odwrót. Podobnie, możesz użyć chmury Ichimoku. Chmura Ichimoku zwana także Ichimoku Kinko Hyo, to oparty na świecach system, podążania za trendem. Pierwotnie był projektowany z myślą o zwykłych świeczkach, ale niektórzy traderzy zamiast nich wykorzystują świece Heiken Ashi.

To połączenie Ichimoku Heikin Ashi może rozwinąć twoją strategię i ułatwić jej trzymanie się trendu. Możesz przeczytać więcej o Ichimoku Kinko Hyo oraz innych popularnych wskaźnikach w sekcji edukacji. Ale w międzyczasie: nie zapominajmy, że elastyczność MT4 oznacza, że również można pobrać niestandardowe wskaźniki dostarczone przez innych użytkowników. Umożliwia to korzystanie z szerokiej gamy możliwości wykorzystania świec Heiken Ashi.

Na przykład możesz pobrać oscylator Heikin Ashi. Dostarcza on oddzielny wykres poniżej twojego standardowego, który pokazuje, czy świece Heiken Ashi sugerują trend zwyżkowy, czy spadkowy. Ponieważ są one oparte na uśrednionych wartościach, wykresy Heiken Ashi są mniej podatne na krótkoterminową zmienność. Wielu traderów uważa, że dzięki temu łatwiej jest rozpoznać ruchy cen (tj. śledzić kierunki trendów).

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Powiedz Tak! Admiral Markets

Jako regulowany broker zapewniamy dostęp do jednych z najczęściej używanych platform transakcyjnych na świecie. Możesz handlować z nami CFD, akcjami i funduszami ETF.

Handluj na rynku Forex i CFD


Niniejszy materiał nie zawiera i nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne lub ofertę lub zachętę do zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy pamiętać, że analizy instrumentów finansowych, które odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, mogą się zmieniać w czasie. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, powinieneś zasięgnąć porady niezależnego doradcy finansowego, aby upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.