Używamy cookies, aby jak najlepiej dostosować witrynę do Twoich potrzeb. Kontynuowanie przeglądania tej strony, oznacza zgodę na używanie plików cookies. Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.
Więcej informacji Akceptuję
79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. expand_more

Najważniejsze giełdy papierów wartościowych na świecie

Admiral MArkets

Giełda obecnie kojarzy się z nowoczesnym budynkiem z dużymi pomieszczeniami, w których umieszczone są serwery, za pomocą których dokonywanych jest setki milionów transakcji wartych miliardy dolarów. Początkiem handlu papierami wartościowymi wywodzi się z starożytnych jarmarków. Pierwsze jarmarki organizowane były w starożytnym Rzymie. Dzięki tym pierwszym formą wspólnego handlu wykształciły się podwaliny obecnych giełd. Wielu sprzedających oraz kupujących odkryło, że nie muszą dokonywać transakcji na odległość, ale mogą to robić za pomocą pośredników. Zatem mieliśmy do czynienia z powstaniem pierwszym brokerów, którzy łączyli zlecenia kupna z zleceniami sprzedaży. Najstarszą giełdą przypominającą współczesne była giełda w Antwerpii, która otwarta została w 1531 roku. Jednak na giełdy, które funkcjonują do dziś trzeba było poczekać do XVIII wieku.

Współczesne giełdy

New York Stock Exchange

Najbardziej znaną i obecnie największą giełdą papierów wartościowych pod względem kapitalizacji jest New York Stock Exchange. Obecna kapitalizacja giełdy to ponad 19 bilionów dolarów. Giełda została założona w 1792 roku. W tym roku 24 brokerów podpisało umowę na ulicy Wall Street zwaną Buttonwood Agreement. Umowa została tak nazwana, gdyż była podpisana pod drzewem platan (buttonwood). Brokerzy ustalili prowizje od transakcji i ustanowili pierwszeństwo zakupu papierów wartościowych dla członków giełdy. Pierwszymi papierami wartościowymi, które były w obrocie były rządowe papiery, takie jak obligacje wojenne służące do sfinansowania działań militarnych.

W 1817 roku organizacja brokerów przeprowadziła kilka reform w celu sformalizowania giełdy. W tym czasie organizacja wynajmowała miejsca do handlu na parkiecie, który wcześniej był zorganizowany w kawiarni mieszczącej się na Wall Street, Tontine Coffee House.

NYSE

W późnych latach XIX wieku oraz na początku XX wieku występowało wiele krachów i okresów paniki. Najsłynniejszym krachem giełdowym, po którym wprowadzono wiele przepisów mającym zapobiegać tego typu wydarzeniom w przyszłości był tak zwany czarny czwartek 24 października 1929 roku. W tym dniu pękła bańka na nowojorskiej giełdzie. Banki udzielały chętnie kredytów na zakup akcji i wielu ludzi skuszonych łatwym zarobkiem skorzystała z takiego rozwiązania. Po pęknięciu bańki wielu ludzi straciło majątki, a spółki, których akcje były kupowane upadło, gdyż w rzeczywistości nic nie były warte, prowadząc niepewny biznes. Po czarnym czwartku wprowadzono zasadę, że firmy notowane na giełdzie muszą składać regularnie raporty finansowe. Obecnie spółki tego typu raporty publikują kwartalnie. W kwartalnych sprawozdaniach umieszczane są również prognozy na przyszłe kwartały, choć trzeba przyznać, że trzeba podchodzić do tych prognoz z rezerwą, gdyż zazwyczaj są bardziej optymistyczne, niż rzeczywistość. W czarny czwartek indeks Dow Jones Industrial Average stracił około 11%, następnie w czarny poniedziałek oraz czarny wtorek odpowiednio około 13% oraz około 12%. Krach na nowojorskiej giełdzie z października 1929 roku był również początkiem wielkiego kryzysu prawdopodobnie największego kryzysu gospodarczego świata. Ludzie stracili majątki na giełdzie, firmy zaczęły upadać, bezrobocie w USA sięgnęło około 30% siły roboczej.

DJIA 1929

Kolejnym słynnym krachem był tak zwany czarny poniedziałek 19 października 1987 roku, kiedy indeks spadł o ponad 22%, czyli ponad 500 pkt. i był to największy procentowy spadek tego indeksu w historii. Przyczyną krachu był między innymi spadek cen ropy w 1986 roku o około 50% w skutek decyzji OPEC o zwiększeniu produkcji.

DJIA 1987

W 2001 roku po atakach z 11 września doszło do spadku indeksu o ponad 680 pkt. Tylko we wrześniu 2008 roku dojdzie do większego punktowego spadku, który wyniesie 777 pkt. Obecnie indeks Dow Jones jest blisko poziomu 20 000 pkt. i jest najwyżej w historii. Więcej o indeksach USA przeczytasz tutaj.

DJIA

W 2006 roku doszło do dwóch fuzji. NYSE przejęło giełdę opcji Archipelago Exchange, a następnie europejską giełdę Euronext. W kolejnym roku NYSE przejęła kolejna giełdę, tym razem American Stock Exchange (Amex). W 2012 roku stworzono prawdziwego kolosa, gdy giełdę NYSE Euronext przejęła giełda derywatów Intercontinental Exchange (ICE).

NASDAQ

Drugą, co do wielkości giełdą w Stanach Zjednoczonych jest NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) została założona w 1971 roku. Giełda NASDAQ jest kojarzona głównie ze spółkami technologicznymi. Do 2006 roku giełda funkcjonowała, jako regulowany rynek pozagiełdowy tworzony przez tak zwanych market makerów kreujących alternatywny system obrotu papierami wartościowymi. Na giełdzie NASDAQ notowanych jest ponad 3 tys. spółek, a kapitalizacja giełdy wynosi 6,8 biliona dolarów. Największe spółki notowane na NASDAQ, to Apple, Alphabet dawniej Google, Microsoft. Główne indeksy giełdy to NASDAQ Composite oraz NASDAQ 100. Indeksy w końcówce roku 2016 przekroczyły historyczne maksima z 2000 roku, czyli z okresu trwania tak zwanej bańki internetowej. Na początku milenium trwało szaleństwo na punkcie firm internetowych (dot-com boom). Akcje spółek zyskiwały po kilkaset procent, po czym przyszedł krach i indeks NASDAQ Composite z poziomu ponad 5 tys. pkt. spadł do około tysiąca pkt., czyli poziomu obserwowanego w 1995 roku.

Prawdziwą rewolucję amerykański rynek akcji przeszedł w 1996 roku. Amerykański nadzór nad rynkami akcji SEC (US Securities and Exchange Commission) po serii testów zezwolił na wprowadzenie alternatywnych rynków akcji. Do tej pory wszystkie zlecenia musiały być realizowane przez specjalistę, cały czas w ten sposób realizowane są zlecenia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które najpierw trafiają do biura maklerskiego, a następnie na giełdę. Wprowadzenie alternatywnych giełd akcji pozwoliło na realizację zleceń za pomocą elektronicznych systemów ECN (Electronic Communication Network). Handel ECN pozwala pominąć dodatkowego pośrednika, biuro maklerskie, co pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów transakcyjnych. System oferuje pełną anonimowość składanych zleceń, a ponadto zlecenia są realizowane całkowicie niezależnie od market makerów oraz specjalistów. Z biegiem lat zaczęło powstawać coraz więcej giełd oferujących alternatywny rynek akcji. Konkurencyjność doprowadziła nie tylko do obniżenia prowizji za transakcje, ale również zaczęto rozdzielać zlecenia na te, które dawały płynność, zlecenia z limitem i za te inwestor otrzymywał dodatkowy profit oraz na zlecenia rynkowe, które zabierały płynność i te wymagały uiszczenia prowizji.

Handluj na Forex i CFD

Największe giełdy oferujące elektroniczne systemy łączące zlecenia to między innymi:

  • NASDAQ,
  • Direct Edge oferujące platformy EDGX/ EGDA obecnie połączone BATS Global Markets,
  • BATS,
  • ARCHIPELAGO,
  • i wiele innych.

London Stock Exchange

Na początku XIX wieku powstała giełda w Londynie. Obecnie trzecia na liście pod względem kapitalizacji po NYSE oraz giełdzie NASDAQ. Giełda London Stock Exchange powstała w 1801 roku. Obecna kapitalizacja giełdy wynosi 6 bilionów funtów, czyli po obecnym kursie ponad 7 bilionów dolarów. Głównym indeksem londyńskiej giełdy jest FTSE 100. Spółki wchodzące w skład tego europejskiego indeksu stanowią 80% kapitalizacji całej giełdy. Największe z nich to między innymi BP, brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe, HSBC Holding zajmujący się branżą bankową, czy Vodafone, międzynarodowy operator telefonii komórkowej. W skład indeksu wchodzi również największe brytyjskie towarzystwo lotnicze British Airways, czy jedna z największych na świecie agencji prasowych Reuters.

Tokyo Stock Exchange

W drugiej połowie XIX wieku powstała giełda w Tokio, Tokyo Stock Exchange. Obecna kapitalizacja giełdy to około 5 bilionów dolarów. Tokijska giełda jest największą giełdą w Japonii oraz Azji Wschodniej. Główny indeks giełdy to Nikkei 225 obejmujących 225 spółek o największej kapitalizacji. Indeks swój szczyt osiągnął w 1989 roku, kiedy jego wartość wynosiła prawie 39 tys. pkt. W skład indeksu wchodzą takie koncerny, jak Canon, Casio, Sony, Hitachi, Mazda, Mitsubishi i wiele innych znanych na całym świecie marek. Japoński indeks do tej pory nie wrócił do poziomu z końca lat 80., kiedy pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Indeks Nikkei 225 spadł w 1990 roku o 40%, a do roku 2000 jego wartość obniżyła się o 76% od historycznego rekordu. Odpowiedzią Banku Japonii na kryzys było obniżenie stóp procentowych z poziomu 7,5% w 1990 roku do 1% w 1998 roku. Mimo luźnej polityki pieniężnej, a niekiedy ultra luźnej, indeks zdołał odrobić nieco ponad połowę strat, co skłania do stwierdzenia, że powiedzenie "rynki akcji w dłuższym terminie zawsze będą szły w górę" jest mitem, nie faktem. Trzeba przyznać, że rynki akcji zazwyczaj obierają kierunek w górę, hossa zazwyczaj trwa dwa, trzy razy dłużej, niż bessa, ale stwierdzenie, że w dłuższym terminie rynek akcji zawsze odrobi straty jest zgubne, co pokazuje przykład japońskiego indeksu.

Nikkei

Börse Frankfurt

Najmniejszą dotychczas z wymienionych giełd jest Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych, Börse Frankfurt. Giełda powstała na początku lat 90. XX wieku. Kapitalizacja giełdy to niecałe 2 biliony dolarów. Jest to największa i najważniejsza giełda w Europie. Główny indeks giełdy to DAX skupiający 30 największych firm, takich jak Adidas, Alianz, Deutsche Bank, Lufthansa, Volkswagen i wiele innych. Indeks cechuje się dużą zmiennością i bardzo technicznym zachowaniem w trakcie sesji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

W Polsce pierwsza giełda powstała w 1817 roku. Tak! Wcześniej, niż giełda w Tokio i niewiele później, niż giełda w Nowym Jorku oraz Londynie. W tamtych czasach nazywała się giełdą kupiecką. Uczestników handlu nazywano gildami i od tego słowa pochodzi nazwa giełda. Tuż przed II wojną światową w 1938 roku na giełdzie notowanych było 130 różnych papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje, listy zastawne. Niestety okres wojenny oraz czasy komunizmu pozbawiły Warszawę możliwości posiadania własnej giełdy. Dopiero w 1991 roku powstała Giełda Papierów Wartościowych. GPW ma dosyć spore aspiracje, jednak trudno jej mierzyć do największych. Obecna kapitalizacja giełdy wynosi około 1,8 biliona złoty, czyli 450 miliardów dolarów. Czas pokażę, czy GPW rozwinie skrzydła. Obecnie największym konkurentem giełdy w Warszawie, ale również innych giełd jest rynek OTC, głównie forex, a mówiąc bardziej szczegółowo rynek kontraktów CFD oparty o pary walutowe.

Rachunek demo

Giełdy papierów wartościowych - podsumowanie

Giełdy papierów wartościowych, ale również derywatów przeszły prawdziwą rewolucję na przestrzeni ostatnich dekad. Początki polegały na fizycznej wymianie papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje. Później nastała era zawierania transakcji telefonicznie za pomocą maklerów, a następnie to już doba pełnej informatyzacji, w której wszystkie transakcje zawierane są za pośrednictwem komputera i dostępu do Sieci. Obecnie na giełdach zawiera się setki milionów transakcji, które czasami trwają sekundy, a wyścig trwa o jak najszybsze łącza oraz serwery zlokalizowane najbliżej serwerów giełdy.