Co to jest Litecoin?

Brandie E Blackler

Litecoin, uruchomiony w październiku 2011 r. przez Charliego Lee, to zdecentralizowana kryptowaluta peer-to-peer, która działa w oparciu o protokół blockchain typu open source.

Pozycjonowany jako jeden z pionierskich altcoinów, Litecoin ma na celu uzupełnienie Bitcoina, oferując szybszy i bardziej wydajny system przetwarzania transakcji.

Dzięki konserwatywnemu podejściu i skupieniu się na utrzymaniu integralności bazowej technologii, Litecoin zyskał powszechne uznanie jako legalne aktywo cyfrowe.

Przez lata Litecoin rozwinął solidną bazę użytkowników i pozostaje ważnym graczem w ekosystemie kryptowalut, docenianym za stabilność, niskie opłaty transakcyjne i bezpieczną sieć, która nadal obsługuje różnorodne aplikacje w świecie rzeczywistym.

W artykule odpowiadamy na pytania, czym jest Litecoin? Jak działa Litecoin? Jak powstaje Litecoin? Czy Litecoin jest ryzykowny? Zaczynajmy!

Co to jest Litecoin?

Uważa się, że Litecoin został stworzony za pośrednictwem kodu open-source na GitHub 7 października 2011 roku przez Charliego Lee, byłego pracownika Google. Był to fork Bitcoin Core, różniący się przede wszystkim zmniejszonym czasem generowania bloków (2,5 minuty), zwiększoną maksymalną liczbą monet, innym algorytmem haszującym oraz nieco zmodyfikowanym GUI.

Litecoin to kryptowaluta peer-to-peer. Jest to projekt open-source wydany na licencji MIT/X11, która jest niezwykle liberalną licencją otwartego oprogramowania. Litecoin jest pod wieloma względami podobny do Bitcoina, ponieważ jest również uważany za walutę cyfrową i cyfrowy system płatności. Dodatkowo techniki szyfrowania Litecoin są wykorzystywane, aby:

  1. Uregulować generowanie jednostek Litecoin,
  2. Weryfikować transfer środków i zabezpieczenia transakcji.

Jaka jest różnica pomiędzy Litecoinem i Bitcoinem?

Chociaż Litecoin i Bitcoin są pod wieloma względami podobne, istnieje kilka istotnych różnic między tymi dwoma kryptowalutami. Niektórzy traderzy twierdzą, że jeśli Bitcoin jest odpowiednikiem złota, to Litecoin można porównać do srebra. I właśnie taki zamysł mieli twórcy Litecoina.

Czym zatem różnią się te dwa coiny?

  • Litecoin zapewnia szybsze potwierdzenie transakcji: Sieć Litecoin dąży do przetwarzania bloku co 2,5 minuty, a nie, jak w przypadku Bitcoina, co 10 minut. Jak twierdzą jej twórcy, pozwala to na szybsze potwierdzanie transakcji. Wyraźną wadą jest z kolei większe prawdopodobieństwo wystąpienia „osieroconych” bloków.
  • Litecoin używa innego algorytmu hashtagów: Litecoin w swoim algorytmie proof-of-work korzysta z sekwencyjnej funkcji memory-hard, przez co używa relatywnie więcej pamięci
  • Sieć Litecoin jest w stanie utworzyć więcej coinów: mogą powstać 84 miliony Litecoinów, czyli cztery razy więcej niż Bitcoinów.

Podsumowując, Litecoin może przetwarzać i obsługiwać większą ilość transakcji, co zmniejsza potencjalne wąskie gardła, jak to czasami widać w przypadku Bitcoina.

Jak działa Litecoin?

Litecoin to sieć online, z której ludzie mogą korzystać do przesyłania między sobą płatności. Litecoin jest siecią zdecentralizowaną, co oznacza, że nie podlega kontroli przez jeden określony podmiot. System płatności nie obsługuje fizycznych walut, takich jak dolar lub euro, zamiast tego używa własnej jednostki rozliczeniowej, która jest również nazywana Litecoin (symbol: Ł lub LTC). Litecoiny można kupić i sprzedać za tradycyjne pieniądze na wielu giełdach dostępnych online.

Litecoin i technologia Blockchain?

Litecoin oparty jest na technologii blockchain, tej samej co Bitcoin. Według osób odpowiedzialnych za sieć Litecoin „Blockchain Litecoina jest w stanie obsłużyć wyższy wolumen transakcji niż jego odpowiednik – Bitcoin”.

Na czym polega wydobywanie Litecoina?

Nowe Litecoiny powstają regularnie. Tworzenie nowych monet odbywa się za pomocą specjalnego procesu znanego jako „mining”, który jest po prostu usługą ewidencji. Litecoin upewnia się, że istnieje tylko jeden blockchain poprzez tworzenie bloków, które są naprawdę trudne do wyprodukowania. Zamiast po prostu produkować bloki w dowolny sposób, górnicy muszą wykonać kryptograficzny „hash” bloku, który spełnia określone kryteria.

Proces ten nazywa się „hashing”. Górnik, który z powodzeniem utworzy nowy blok, jest nagradzany 25 nowymi Litecoinami. Co kilka dni trudność kryteriów dla hasha jest dostosowywana w oparciu o to, jak często pojawiają się nowe bloki, więc większa konkurencja między górnikami przekłada się na więcej pracy, aby zlokalizować nowy blok.

Co kilka dni trudność kryteriów hashowania jest dostosowywana w oparciu o częstotliwość pojawiania się bloków, więc większa konkurencja między górnikami oznacza więcej pracy, aby zlokalizować blok.

Gdzie można płacić Litecoinem?

Litecoin może być wydawany u różnego rodzaju sprzedawców. Aby móc płacić Litecoinem, należy pobrać portfel tej kryptowaluty, umożliwiający zakup coinów na giełdzie. Nabytą w ten sposób cyfrową walutę można wykorzystać do zakupu towarów i usług.

Jakie są ryzyka związane z Litecoinem?

Podobnie jak w Bitcoin i inne kryptowaluty, Litecoin jest stosunkowo nowym aktywem na rynku. Dość mały zakres danych historycznych sprawia, że trudno oszacować, jaka jest właściwa wartość poszczególnych kryptowalut. Zmiany w międzynarodowych kontrolach kapitałowych mogą zmniejszyć popyt na kryptowaluty. Zmiana przepisów dotyczących odpływu kapitału w poszczególnych krajach mogą negatywnie wpłynąć na popyt na krypto. Waluty cyfrowe nie są do końca uregulowane prawnie, co wiele osób odbiera za ryzykowne.

Jest to waluta zachowująca się podobnie do towaru; podlega więc wahaniom rynkowym i reaguje na prawa popytu i podaży. Dla traderów, którzy są przyzwyczajeni do tego typu zachowań rynkowych powinien być to jednak pozytywny czynnik.

Czy Litecoin jest legalny?

Tak. Regulacje co prawda różnią się w zależności od kraju, ale można się spodziewać, że krajowe organy nadzoru finansowego będą coraz bardziej poważnie traktowały Litecoin i inne wirtualne waluty – możliwe jest również zainteresowanie organami regulacyjnymi na poziomie niższym niż krajowy.

Czy handel Litecoinem jest bezpieczny?

Tak, jest tak samo bezpieczny w handlu jak Bitcoin lub jakiekolwiek inne aktywo notowane na giełdzie. Popularność Litecoina gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, wzrósł również wolumen transakcji.

Handluj kontraktami CFD na Litecoin i wiele innych kryptowalut z Admirals, kliknij baner i zacznij już teraz:

Handluj kontraktami CFD na waluty cyfrowe

Admirals oferuje dostęp do ponad 30 popularnych walut cyfrowych

Jeżeli chcesz najpierw poćwiczyć bez ryzyka utraty środków, przetestuj Litecoina na naszym rachunku demo!

O Admirals

Admirals to wielokrotnie nagradzany i regulowany broker Forex i CFD, oferujący możliwość inwestowania na ponad 8000 instrumentów finansowych za pośrednictwem najpopularniejszych platform handlowych na świecie: MetaTrader 4 i MetaTrader 5.

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admirals. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwo lub rekomendacje inwestycyjne. Materiał nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych. 

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admirals nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admirals ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Brandie E Blackler - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admirals nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admirals dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
Najlepsze kryptowaluty w 2024 roku
Kryptowaluty przeżywają bardzo pozytywny okres, przyciągając coraz więcej uwagi, pomimo faktu, że jest to wciąż sektor będący w fazie rozwoju. W jakim kierunku podążać będą trendy w 2024 roku? W tym artykule dokonamy przeglądu 10 najciekawszych kryptowalut do inwestowania w 2024 roku i pokażemy możl...
Co to jest Solana?
Czy można stworzyć blockchain, który jest szybki, zdecentralizowany i bezpieczny? Solana z pewnością próbuje spełnić te wszystkie warunki, a dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom bardzo szybko zyskała popularność.Co to jest Solana? W skrócie można powiedzieć, że jest to publiczny blockchain, bezpoś...
Jak rozpocząć handel kryptowalutami?
Jako doświadczony inwestor giełdowy lub trader Forex, czy też początkujący na rynkach, możesz czuć się nieco zagubiony w temacie kwitnącego handlu CFD na kryptowaluty (Contracts For Difference - kontrakty różnic kursowych na kryptowaluty). Podczas gdy kryptowaluty są coraz bliżej tego, aby stać si...
Więcej