US Trading Report 21.11.2015

Listopad 21, 2015 12:45

S&P 500

W tygodniu indeks S&P 500 urósł ponad 4%. Kurs odbił się od poziomu wsparcia w okolicach okrągłych 2000 pkt., a na wykresie dziennym pojawiła się formacja objęcia hossy zapowiadająca ruch wzrostowy. Obecnie kurs znajduje się w okolicach poziomu oporu 2115 pkt., który tworzą ostatnie szczyty. Przebicie tego obszaru powinno skierować indeks na historyczne maksima w okolicach 2135 pkt. Rynek akcyjny już nie reaguje na dobre dane w sposób odwrotny, czyli silnymi spadkami. Do tej pory niezłe dane makro oznaczały spadki na Wall Street, gdyż oznaczało to większe prawdopodobieństwo podwyżek stóp. Obecnie inwestorzy prawdopodobnie wzięli za pewnik grudniowe podwyżki stóp i rynek akcyjny reaguje w normalny sposób na dane.

Nasdaq 100

Indeks Nasdaq 100 również urósł w tym tygodniu. Aprecjacja wyniosła ponad 3%. Kurs obronił poziom wsparcia w okolicach 4475 pkt. Indeks dotarł w okolice okrągłego poziomu oporu 4700 pkt. Przebicie tego obszaru pozwoli zaatakować ostatni szczyt w okolicach 4740 pk. Należy jednak pamiętać, że przed nami jeszcze są historyczne maksima w okolicach 4816 pkt., które stanowią silną strefę oporu.

Notowania spółek

Top gainer – Alcoa Inc.

Spółka Alcoa Inc. zyskała w tym tygodniu 9%. Jednak procentowa zmiana od początku roku wynosi -44,94%. Tak słaby wynik plasuje spółkę na samym dole listy. Największy producent aluminium musi się zmagać z kilkuletnią bessą na rynkach towarowych, w tym na rynku aluminium. W ostatnim czasie obserwowaliśmy atak na minima z sierpnia br. w okolicach 8 USD. Pokonanie tego poziomu już tak proste nie będzie. Jest to silne wsparcie, które tworzą dołki zapoczątkowane w 2011 roku. Kurs praktycznie co roku odbijał się od tego obszaru. W ostatnim czasie równiez doszło do odbicia w tym miejscu.Obecnie kurs jest w pobliżu poziomu oporu 8,60 USD. Gdyby udało się przełamać ten obszar możemy obserwować atak na okrągły poziom 9 USD. Tuż nad tą strefą przebiaga linia trendu spadkowego, co powinno zatrzymać dalsze spadki. Na rynku towarowym wciąż trwa bessa i jest to główny powód, który sprawia, że na razie są niewielkie szanse na zmianę trendu na akcjach jednego z największych producentów aluminium.

Top loser – Pfizer Inc.

Krótkoterminowa sytuacja Pfizer'a nie prezentuje się najlepiej. Od szczytu z końca października wartość jednego udziału spadła o prawie 4 dolary. W minionym tygodniu akcje potaniały o 1,1 dolara. Wykres jest teraz skierowany ku linii trendu wzrostowego, stanowiącej najbliższy silny poziom wsparcia. Jeżeli jednak niedźwiedzie zdołają się przez nią przebić ich celem powinno stać się wsparcie poprzedniego dołka – 30,60. Dalszy obszar obrony to z kolei 29,50-30,00 USD. Notowania spółki znajdują się poniżej średnich kroczących, a w dół wciąż skierowany jest także MACD, co nie napawa optymizmem.

Na szczęście z długoterminowego punktu widzenia wartość koncernu pozostaje w trendzie wzrostowym, a obecną sytuację wciąż można traktować jako głębszą korektę. Martwić będzie dopiero zejście poniżej wysokości 29,50.

Z fundamentalnej strony warto zauważyć, że Pfizer zamierza doprowadzić do fuzji z irlandzką spółką Allergan i tym samym stać się największą, pod względem przychodowym, spółką farmaceutyczną świata. Na reakcję rynku musimy jednak jeszcze zaczekać.

Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz


To również Cię zainteresuje:

Dżihad kontra reszta świata
Czy nowoczesne metody inwestowania są dostępne dla każdego?
Dziesiątki obietnic w 63 minuty