79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Regulator CySEC efsa fca

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii: Jak handlować podczas wyborów

Czerwiec 05, 2017 15:09

Drodzy Traderzy,

Nadchodzące wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii mogą być doskonałą okazją do handlu, oczywiście musisz wiedzieć, które instrumenty finansowe wybrać. W ostatnim artykule pokazaliśmy już historyczne spojrzenie na partie rządzące w Wielkiej Brytanii, teraz pora przejść do możliwego zachowanie rynku podczas ogłoszenia wyników.

Wpływ wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii na rynek kapitałowy, 2017

W wyborach bierze udział 5 dużych partii politycznych. Ostatnie zmiany w sondażach wskazują na duże prawdopodobieństwo wygranej Pani May. Sondaże opublikowane przez Coral's wskazują następujący podział głosów według kolejności:

1.Konserwatyści
2.Partia Pracy
3.Liberalni Demokraci
4.UKIP (Partia Niepodległego Zjednoczonego Królestwa)
5.Partia Zielonych

Nie spodziewam się, ze wybory wywołają trzęsienie ziemi jak Brexit. Nie spodziewam się także, że wygra Partia Pracy. Niemniej jednak, Konserwatyści już rozczarowują swój naród –warto o tym pamiętać. Nurtujące jest jedno pytanie, gdzie znajdzie się partia UKIP?

Jeżeli chodzi o UKIP, to mamy dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada, że wszyscy obywatele, którzy głosowali za Brexitem oddadzą głos na UKIP. Drugi wariant zakłada, że Wielka Brytania dopięła swego, Brexit się zmaterializuje, zatem partia ta nie będzie już potrzebna. Drugi wariant jest bardziej prawdopodobny.

Spodziewam się, że w parlamencie zdobędą kilka miejsc, ale nie będzie ich za wiele. Moim zdaniem, jedyną rzeczą, która mogłaby namieszać na rynku jest duże poparcie dla UKIP, którzy dzięki temu zdobyliby znaczną liczbę miejsc w parlamencie. Jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz, ale warto o nim pamiętać.

Z drugiej strony, gdyby żadna partia nie zdobyła większej przewagi, to funt szterling mógłby być wyprzedawany ze względu na wzrost awersji do ryzyka.

Złap 22

Wielka Brytania potrzebuje pozytywnych odczytów wskaźnika CPI mierzącego zmiany poziomu cen towarów oraz usług konsumpcyjnych zakupionych przez gospodarstwa domowe. Brexit jest jednoznaczny z koniecznością podpisywania nowych umów handlowych, niektórzy mogą stracić swoje dotychczasowe miejsca pracy, a inni mogą stworzyć nowe firmy. Na chwile obecną ciężko przewidzieć, co się stanie z firmami finansowymi i usługowymi. Jeżeli kapitał zacznie emigrować z Wielkiej Brytanii do innych państw, to mogą zostać zmuszeni do utrzymywania niskich stóp procentowych. Niskie stopy procentowe oraz emigracja kapitału byłaby bardzo negatywna dla GBP. Warto pamiętać, że instytucje finansowe zarabiają podczas wyższych stóp procentowych.

Zatem utrzymywanie niskich stóp procentowych przez długi czas nie jest zbyt dobre dla brytyjskiego sektora finansowego. Jest to jednoznaczne z niższymi zarobkami, a także podatkami dla rządu.

Eksperci do spraw finansów w sztabie rządu brytyjskiego mogą być rozdarci, do końca sami nie wiedzą, co zrobić. Jest to tak zwana sytuacja Catch 22, czyli dylemat lub bardzo trudna okoliczność, z której nie ma dobrego wyjścia. Z każdym wiąże się duże ryzyko niepowodzenia.

Catch 22 wiąże się z niskimi stopami procentowymi, tak aby przyciągnąć uwagę innych firm. Utrata miejsc pracy związanych z Brexitem będzie wymagała nowych firm, aby tego dokonać będzie konieczność utrzymania niskich stóp procentowych. Z drugiej strony banki będą miały coraz niższą marżę na swojej działalności. W takich warunkach rynkowych będą zmuszone do pożyczania kapitału coraz większej liczbie osób, ale będzie to jednoznaczne z większym ryzykiem.

Jest to błędne koło, które może doprowadzić do poważnej wyprzedaży funta szterlinga na szerokim rynku.

FTSE 100

Admiral Markets, MT 4

Źródło: Admiral Markets, MT 4

Nie ma co do tego wątpliwości. Podczas wyborów największa zmienność powinna pojawić się na indeksie FTSE, który jest brytyjskim indeksem giełdowym. Realizacja najgorszego scenariusza, czyli brak przewagi którejkolwiek z partii powinien doprowadzić do wyprzedaży indeksu w okolicę 89 okresowej średniej EMA na interwale dziennym. W okolicy 7130 punktów wypada także mocne wsparcie tworzone przez Q L4/M L5. Po zakończonej korekcie powinniśmy zobaczyć kontynuację trendu wzrostowego.

DAX 30

Źródło: Admiral Markets

Źródło: Admiral Markets

Kolejnym, bardzo ciekawym indeksem, na którym mogą pojawić się ciekawe okazję handlowe jest DAX. Jest to trzeci eksportowy partner Wielkiej Brytanii. Negatywne wieści z Wielkiej Brytanii powinny przyczynić się do wyprzedaży indeksu niemieckiego w okolicę EMA 89. Niemniej jednak mocna wyprzedaż indeksu nie powinna przeszkodzić bykom do dalszych wzrostów, długoterminowych wzrostów.

EUR/GBP

W trakcie wyborów parlamentarnych w UK największa zmienność powinna wystąpić na parze walutowej z funtem brytyjskich, a w szczególności na EUR/GBP. W przypadku tej party musimy obserwować ryzyko polityczne oraz ECB i Bank Anglii, które w ramach podwyższonego ryzyka rynkowego mogą podjąć stanowcze działania. Według najnowszych sondaży Theresa May wygra wybory z dużym poparciem, co pozytywnie przełożyłoby się na wartość GBP. Z kolei, gdy May wygra z małą przewaga, to na samym początku EUR/GBP może zwyżkować, aby po krótkiej chwili przejść w spadki. Z kolei duże zaskoczenie i brak jakiejkolwiek przewagi powinno zakończyć się sporymi wzrostami EUR/GBP.


Scenariusz 1 – Theresa May wygrywa z dużą przewagą głosów

Źródło: Admiral Markets

Źródło: Admiral Markets

Para walutowa EUR/GBP wyprzedawana jest do poziomu 0.8250, po czym wzrasta do 0.8760. Jest to prawdopodobny zakres ruchu po wyborach.


Scenariusz 2 – zwycięstwo konserwatystów z małą przewagą

Źródło: Admiral Markets

Źródło: Admiral Markets

Para walutowa EUR/GBP spada w okolicę 0.8300-0.8360, po to aby później szybować w okolicę poziomu 0.8300-0.8555.


Scenariusz 3 – rozdrobniony parlament

Źródło: Admiral Markets

Źródło: Admiral Markets

Powinniśmy zobaczyć mocny rajd notowań w okolicę 0.89-0.90.

Niezależnie od wyników, musisz pamiętać o narzędziach do ochrony przed zmiennością i zabezpieczeniem przed ewentualną paniką rynkową.

Więcej informacji na temat wyborów, koniunktury rynku, analizy oraz ciekawych artykułów możesz śledzić poprzez naszą stroną internetową dotyczącej tylko wyborów parlamentarnych w UK.

Pozdrawiam

Nenad


Rachunek Zero.MT4


Admiral Markets Group składa się z następujących firm:
Admiral Markets Cyprus Ltd
Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
KONTYNUUJ
Admiral Markets AS
Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ
Admiral Markets UK Ltd
Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.