Chaos na rynkach po eskalacji wojny handlowej USA i Chin. Co dalej?

Maj 20, 2019 14:32

Stosunki handlowe między USA a Chinami osiągnęły niepokojąco poważny poziom. Po rozpoczęciu przez USA dochodzenia w sprawie chińskiej polityki handlowej w 2017 r., niewielu analityków uważało, że negocjacje kiedykolwiek będą tak złe i doprowadzą do tak powszechnych zawirowań na rynku. Jednak dla niektórych jest to dopiero początek.

W tym artykule omówimy aktualny stan trwającej wojny handlowej między USA a Chinami, reakcję rynków i możliwe sposoby wykorzystania niektórych z największych ruchów, jakie mogliśmy zaobserwować od jakiegoś czasu. Zaczynamy!

Krótko o wojnie handlowej USA - Chiny

W 2017 r. Stany Zjednoczone rozpoczęły dochodzenie w sprawie chińskiej polityki handlowej dotyczącej między innymi takich kwestii, jak: własności intelektualnej, rzekomo sponsorowanego przez rząd hakerstwa i infiltracji firm amerykańskich w celu uzyskania dostępu do nowych technologii.

Od tego czasu Stany Zjednoczone w trzech fazach podniosły cła na towary chińskie warte ponad 250 miliardów dolarów. W 2018 r. Chiny podjęły działania odwetowe, wprowadzając cła na towary importowane z USA o wartości około 110 mld USD. Oba kraje zgodziły się jednak na wstrzymanie w grudniu nowych taryf handlowych, aby umożliwić negocjacje, które od tego czasu nie przebiegły najlepiej.

W piątek 10 maja Stany Zjednoczone podniosły cła z 10% do 25% na towary chińskie o wartości 200 mld USD. I nawet po tym, jak Trump zagroził Chinom, że albo zawrą umowę teraz lub będą musiały stawić czoła gorszym konsekwencjom w ramach drugiej rundy, Chiny wdrożyły działania odwetowe, podnosząc cła na towary z USA o wartości 60 mld USD.

Reakcja rynków na eskalację wojny handlowej między USA a Chinami

Eskalujący się konflikt pomiędzy dwoma największymi światowymi gospodarkami doprowadził do spadku głównych rynków aktywów ryzykownych. Dowodem na to jest poniedziałek 13 maja - pierwszy dzień handlowy po odwecie Chin - gdzie rynki wykreśliły nieciekawy obraz:

  • Dow Jones Industrial Average (DJI30) spadł o ponad 600 punktów i była to jego najgorsza sesja od 3 stycznia.
  • S&P 500 (SP500) również miał swój najgorszy dzień od początku roku, gdy odnotował spadek o 2,4% w ciągu jednego dnia.

Na rynkach walutowych zaobserwować można było znaczące ruchy w kierunku bezpiecznych przystani, czyli walut japońskiego jena i szwajcarskiego franka oraz rynku złota. Waluty surowcowe, takie jak dolar australijski - silnie związany ze wzrostem w Chinach - spadły do nowych, czteromiesięcznych minimów. Czy te ruchy można wykorzystać do transakcji? Przekonajmy się.

Jak handlować zmiennością rynku

Większość inwestorów to osoby podążające za naturalnym trendem - czyli handlujące zgodnie z trendem na rynku. Jedna z najprostszych zasad wejścia, o których mówi się w wielu książkach na temat tradingu, brzmi "kupuj tanio, a sprzedawaj drogo". Są to tak zwane strategie cofnięcia lub zniesienia.

Jednakże, przy zwiększonej zmienności cen, rynki mogą poruszać się natychmiastowo w danym kierunku, ponieważ inwestorzy starają się otworzyć swoje pozycje - lub wycofują się z pozycji, które poruszają się przeciwko nim. Podczas gdy istnieje wiele sposobów na handel w trakcie tego typu zwiększonej zmienności na rynku, wielu inwestorów preferuje strategie wybicia. Jako przykład, spójrzmy na wykres dzienny cen złota:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Gold, wykres dzienny - Zakres danych: od 6 grudnia 2017 do 13 maja 2019, wykonano w dniu 13 maja 2019, o godz. 10:57 pm BST. - Prosimy pamiętać: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie dają gwarancji osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie widzimy, że rynek często porusza się albo w ramach wyraźnego trendu, albo w ramach wahań w konsolidacji. Widoczne żółte pole kwadratowe pokazuje najnowszy zakres wahań bocznych na rynku złota. Ponieważ ceny często wykonują ruchy w różnych kierunkach, wskazuje to na to, że ani kupujący, ani sprzedający nie są dominujący.

Jednakże, nawet w trakcie konsolidacji, zmienność cen może zacząć wykazywać pewną strukturę. Na przykład, godzinowy wykres złota przedstawia interesujący obraz:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Gold, wykres godzinowy - Zakres danych: od 22 kwietnia 2019 do 13 maja 2019, wykonano w dniu 13 maja 2019, o godz. 11:04 pm BST. -Prosimy pamiętać: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie dają gwarancji osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie, duża część zmian ceny w zakresie trendu bocznego jest losowa. Jednakże, zanim złoto się wybiło, zmienność cen zaczęła wykazywać strukturę ograniczoną liniami wsparcia i oporu, które pokazano za pomocą czarnych linii rosnących i malejących.

Przejście do aktywów "bezpiecznej przystani", na skutek eskalacji napięć handlowych między USA a Chinami, pomogło złotu osiągnąć wyższy poziom wyceny. Po tym, jak pierwszy godzinowy słupek wybił i zamknął się powyżej górnej linii oporu, inwestorzy mogli zawrzeć transakcję kupna, lub otworzyć długą pozycję, na poziomie zamknięcia słupka około $1,291, ze stop loss na minimum słupka, czyli około $1,282.

Jeśli rynek by spadł i osiągnął poziom zlecenia stop loss, inwestor straciłby 9 punktów. Jeśli handel odbywa się przy najniższym wolumenie lub wartości lota 0,1, jest to równowartość straty 90 USD. Gdyby pozycja utrzymała się i trader zamknąłby ją na koniec dnia około $1,299, wygenerowałoby to zysk w wysokości około $80. Zatem, w jaki sposób przygotowujesz się na napływ większej zmienności wobec braku porozumienia handlowego między USA a Chinami?

Jednym z najlepszych sposobów, aby zacząć jest pobranie platformy transakcyjnej MetaTrader 5, na której można handlować tysiącami światowych rynków finansowych za pomocą rachunku rzeczywistego lub demo Admiral Markets. Nie czekaj, kliknij poniżej, aby rozpocząć!

Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.
  9. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.
Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.