OPEC reaguje na załamanie ceny ropy o 30%. Co stanie się dalej?

Grudzień 27, 2018 11:25

W ostatnim kwartale 2018 roku cena ropy załamała się notując spadek o 30 proc., co było najszybszym spadkiem od czasu kryzysu finansowego w roku 2008. Mimo to jest cień nadziei dla rynku ropy, w związku z porozumieniem zawartym na szczycie krajów G20 między rosyjskim prezydentem Wladimirem Putinem a saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem. Kompromisowość dotyczy współpracy i działań mających na celu zbilansowanie światowego rynku ropy.

Po szczycie G20 oczy wszystkich obserwatorów były skierowane na Wiedeń, gdzie 7 grudnia odbywało się cykliczne spotkanie przedstawicieli krajów kartelu OPEC. W ramach OPEC, organizacji krajów kontrolujących znaczną część światowej podaży ropy, miało dojść do porozumienia, którego celem była stabilizacja cen ropy. Podziały wewnętrzne spotęgowały jednak trudności w podjęciu decyzji o redukcji wydobycia.

Dopiero drugiego dnia spotkania uzgodniono warunki ograniczenia wydobycia. W wyniku porozumienia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku produkcja ropy ma zostać obniżona o 1,2 mln baryłek dziennie. Na tą liczbę składa się ograniczenie produkcji 15 krajów OPEC o 800 tys. bryłek dziennie oraz 400 tys. baryłek, które umniejszą dzienną produkcję Rosji oraz pozostałych mniej istotnych krajów.

Jak rynek zareagował na wieści o ograniczeniu wydobycia ropy?

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition BRENT, horyzont dzienny, zakres danych od 13 października 2017 roku do 17 grudnia 2018 roku, wykres powstał 17 grudnia 2018 roku o godzinie 11:33 GMT. Zapamiętaj: wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują przyszłych efektów.

Na wykresie ceny ropy brent wyraźnie widać 30-stoprocentowe załamanie. Żółty prostokąt oznacza okres, gdy rynek wyczekiwał na jakieś decyzje ze strony OPEC oraz faktyczne pojawianie się informacji o ograniczeniu produkcji w roku 2019.

Decyzja OPEC skutecznie zmniejszyła presję ze strony sprzedających widoczną jeszcze przed posiedzeniem kartelu, ale nie okazała się wystarczającą wskazówką co do kierunku dalszego ruchu ceny. Tym samym w pierwszej połowie grudnia rynek pozostał w zakresie konsolidacji. To jednak może okazać się użyteczne z krótkoterminowego punktu widzenia. Rozważmy, jak taką sytuację mogą wykorzystać traderzy krótkoterminowi.

Krótkoterminowy potencjał rynku ropy

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition BRENT, horyzont 4-godzinowy, zakres danych od 8 listopada 2018 roku do 17 grudnia 2018 roku, wykres powstał 17 grudnia 2018 roku o godzinie 11:42 GMT. Zapamiętaj: wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują przyszłych efektów.

Wykres powyżej to przebieg ceny ropy w horyzoncie 4-godzinowym w czasie, gdy obywało się spotkanie grupy G20, a później organizacji OPEC. Widzimy, że po przecenie o 30 proc. rynek wszedł w fazę wahań oscylacyjnych. Podczas gdy gracze długoterminowi byli zdezorientowani co do kierunku, gracze o krótkim horyzoncie inwestycyjnym mogą skorzystać z narzędzi analizy technicznej i wyłuskać interesujące możliwości zawarcia transakcji.

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition BRENT, horyzont 4-godzinowy, zakres danych od 8 listopada 2018 roku do 17 grudnia 2018 roku, wykres powstał 17 grudnia 2018 roku o godzinie 11:45 GMT. Zapamiętaj: wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują przyszłych efektów.

Wykorzystując linie określające wsparcia i opory, tak jak pokazano powyżej, gracze krótkoterminowi są w stanie zidentyfikować momenty kluczowych zmian na rynku. W szczególności te linie pomagają nam w identyfikacji ograniczeń dla kupujących i sprzedających. Znane jest to jako konsolidacja, co oznacza, że trader może zawierać transakcje z myślą o ruchach cen pomiędzy ograniczeniami do chwili, gdy któreś z tych ograniczeń nie zostanie przełamane.

W jaki sposób skutecznie wykorzystać linie wsparcia i oporu?

Już wiemy, że rynki wykazują większe prawdopodobieństwo odbicia od poziomu wsparci lub oporu niż od prawdopodobieństwa przełamania tych poziomów. Zatem, jak trader może wykorzystać te poziomy dla określenia poziomu wejścia i poziomu zlecenia stop loss?

  1. Używając strategii price action, które oparte są na określonych schematach sugerujących możliwość zmiany kierunku ruchu
  2. Poprzez wprowadzenie zlecenia otwarcia pozycji typu market lub limit przy wykorzystaniu rozbudowanych dodatków Supreme Edition dla Metatradera 4 lub Metatradera5 równocześnie z dostępnymi powszechnie narzędziami jak choćby wskaźnika ATR dla ustawienia zlecenia stop loss
  3. Wykorzystując kombinację strategii price action oraz zaawansowanych narzędzi kontroli ryzyka

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition BRENT, horyzont 4-godzinowy, zakres danych od 8 listopada 2018 roku do 17 grudnia 2018 roku, wykres powstał 17 grudnia 2018 roku o godzinie 11:55 GMT. Zapamiętaj: wyniki osiągane w przeszłości nie gwarantują przyszłych efektów.

W podkreślonym na żółto fragmencie wykresu oznaczone zostało miejsce wystąpienia popularnej formacji price action o nazwie pin bar. Trader mógłby na zamknięciu tej świeczki otworzyć pozycję przy założeniu, że dochodzi do odbicia od linii wsparcia. Korzystając z domyślnego parametru dla wskaźnika ATR wynoszącego 14 stop loss powinien być leżeć 0,7 dolara poniżej poziomu wejścia.

To skutkowałoby wejściem na poziomie 59,60, a stop loss byłby ustawiony na 58,90. Gdyby oba zlecenia zostały zrealizowane, przy wielkości pozycji wynoszącej 1 lot, przyniosłoby to stratę o wartości 70 dolarów. W tym wypadku zlecenie stop loss nie zostałoby zrealizowane. Gdyby trader utrzymał pozycje do momentu osiągnięcia przez cenę poziomu 61,13, to oznaczałoby to realizację zysku o wartości 153 dolarów.

Jak już dziś można szybko poprawić swoje transakcje krótkoterminowe

Kluczowym elementem dla skutecznego tradera jest zarządzanie ryzykiem. Ogólnie, trading polega na generowaniu zysków i strat, a głównym celem jest pozostanie w grze tak długo, by ujawnić się mogły przewagi statystyczne, które działają na naszą korzyść. Szybkim sposobem na poprawę tradingu jest skorzystanie z kalkulatora ryzyka, który pozwoli nam ustawić odpowiedni poziom ryzyka oraz ułatwi wiedzę informując, ile w każdej transakcji możesz zyskać lub stracić.

Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.
  9. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.
Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.