Używamy cookies, aby jak najlepiej dostosować witrynę do Twoich potrzeb. Kontynuowanie przeglądania tej strony, oznacza zgodę na używanie plików cookies. Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.
Więcej informacji Akceptuję
81% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. expand_more

Załamanie notowań GBP w związku z brakiem umowy Brexitu. Co dalej?

Październik 09, 2019 11:01

Ponieważ zbliża się kluczowy termin Brexitu, który przypada na 31 października, przebieg rozmów między administracją Wielkiej Brytanii i UE nie tylko się zintensyfikował, ale - podobno - się pogorszył. Nadzieje na zawarcie umowy przed szczytem UE 17 października wydają się mało realne, ponieważ nawet rząd brytyjski stwierdził, że umowa Brexitu jest „zasadniczo niemożliwa".

Funt brytyjski w stosunku do dolara amerykańskiego (GBP/USD) od połowy września spadł już o ponad 3%, co jest ogromnym ruchem na rynku walutowym z obrotem dziennym liczonym w bilionach dolarów. Jednak ta zmienność może stworzyć ciekawe okazje inwestycyjne w nadchodzących tygodniach. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo sytuacji.

Co zawiera propozycja brytyjskiego rządu w sprawie umowy Brexitu?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił nową propozycję Brexitu, która do tej pory spotkała się z letnim przyjęciem ze strony UE. Nowa propozycja przewiduje, że Irlandia Północna pozostanie na jednolitym rynku europejskim towarów, ale opuści unię celną. Rząd oświadczył również, że kontrole towarów przewożonych z Irlandii Północnej do Republiki Irlandii nadal będą podlegały kontroli celnej, ale z dala od granicy. To - mówi rząd - pozwoli uniknąć fizycznej granicy na wyspie.

Jednak we wtorek 8 października niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała podobno Borisowi Johnsonowi, że umowa nigdy nie będzie możliwa, o ile Irlandia Północna nie pozostanie nadal w unii celnej. Faktycznie wszystkie główne media informowały, że rozmowy się załamały.

Funt brytyjski spadł w stosunku do wszystkich innych głównych walut, a GBP/JPY i GBP/CHF odczuły to najmocniej. Wiadomość o eskalacji wojny handlowej z USA i Chinami również uderzyła w rynki, jednocześnie skłaniając inwestorów do przesunięcia swojego kapitału w kierunku bezpiecznych walut takich jak jen japoński i frank szwajcarski, co zaostrzyło ruchy spadkowe na GBP/JPY i GBP/CHF. GBP/CHF posiada obecnie kilka bardzo interesujących wskazówek pochodzących z narzędzi analizy technicznej.

Jak handlować GBP/CHF

Długoterminowy wykres GBP/CHF przedstawia kilka interesujących poziomów technicznych, co pokazano poniżej:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, miesięczny - Zakres danych: od 1 października 2003 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:23 BST - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na powyższym długoterminowym wykresie cen GBP/CHF wyraźnie widać niebieską poziomą linię działającą jako poziom długoterminowego wsparcia. Niebieskie pola pokazują poprzednie momenty, gdy cena spadła do tego poziomu i się odbiła. Traderzy będą używać poziomych linii wsparcia i oporu, takich jak ten, do poszukiwania okazji do zawarcia transakcji oraz określania celów dla nich. Biorąc pod uwagę obecną słabość GBP/CHF, wielu traderów może postrzegać ten poziom jako docelowy, na wypadek jeśli nie uda się zawrzeć umowy dotyczącej Brexitu, a Wielka Brytania opuści UE na zasadach "twardego Brexitu".

Niższe interwały pokazują również, że w ostatnich tygodniach presja na sprzedaż nasiliła się, co pokazano poniżej na wykresie tygodniowym:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, tygodniowy - Zakres danych: od 24 czerwca 2012 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:45 BST - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na tygodniowym wykresie GBP/CHF czerwona linia pokazuje poziom wsparcia, który teraz zamienia się na opór. Od stycznia do maja 2017 r. cena często odbijała się w górę od poziomej czerwonej linii. W grudniu 2018 r. nastąpił kolejny podskok wyżej, zanim cena ostatecznie przebiła się przez to wsparcie w lipcu 2019 r.

Po przebiciu się cena wróciła do testowania tej poziomej czerwonej linii, znalazła opór i od tego czasu się osłabia. Wygląda na to, że sprzedający mają kontrolę nad rynkiem. Cena znajduje się teraz również poniżej dziennej średniej kroczącej z 20 okresów. To ma znaczenie, ponieważ historycznie para walutowa była w trendzie spadkowym, gdy cena znajdowała się poniżej tej średniej kroczącej, jak pokazuje dzienny wykres GBP/CHF zamieszczony poniżej:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, GBPCHF, Codziennie - Zakres danych: od 20 kwietnia 2018 r. do 8 października 2019 r., utworzony 8 października 2019 r. o 11:55 BST - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Falująca niebieska linia na powyższym wykresie jest średnią kroczącą z 20 okresów. Widać wyraźnie niedźwiedzi charakter rynku, gdy cena kształtuje się poniżej tej linii. Traderzy często wykorzystują formacje price action, aby pomóc sobie w identyfikacji dzienne punktów zwrotnych i określeniu poziomów wejścia i wyjścia.

Połączenie niedźwiedziej w swej wymowie techniki i przykrego fundamentalnego obrazu może utrzymać sprzedających na rynku przez dość długi czas - przy braku pozytywnych zmian między rządami Wielkiej Brytanii i UE. Jak będziesz handlować funtem brytyjskim w tym historycznym czasie?

Jednym ze sposobów jest MetaTrader 5, ponieważ możesz handlować na wielu parach walutowych, a także na innych klasach aktywów, takich jak CFD na złoto, na indeksy, takie jak UK 100 i CFD na akcje, a wszystko to przy jednoczesnym dostępie do doskonałych możliwości tworzenia wykresów i wiele, wiele więcej!

Aby pobrać MetaTrader 5 teraz, kliknij na poniższy baner i odbierz go ZA DARMO! Aby przetestować ofertę Admiral Markets w kontekście opisanej powyżej sytuacji, zarejestruj bezpłatny rachunek demo już dziś i ciesz się rynkiem na żywo bez ryzyka!

rachunek demo


INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.