Efekt G20: cena ropy rośnie o 4 proc., S&P500 o ponad 1 proc., USD słabnie, a CNH zyskuje. Co będzie dalej?

Grudzień 04, 2018 16:37

Pierwszego dnia po spotkaniu przedstawicieli krajów grupy G20 w Buenos Aires wzrósł u inwestorów apetyt na ryzyko, co zaowocowało wzrostem indeksów akcji o ponad 1 proc., co w ostatnich miesiącach nie jest codziennością.

Średnia przemysłowa Dow Jones zyskała 287,97 pkt., czyli 1,13 proc., indeks S&P500 podniósł się o 30,2 pkt., czyli 1,09 proc., a Nasdaq zanotował wzrost o 110,98 pkt., czyli 1,51 proc. Na rynku surowców cena kontraktów na ropę WTI osiągnęła poziom 52,95 dolarów za baryłkę – wzrost o prawie 4 proc., a a rynku walutowym obserwowaliśmy spadek wartości dolara, podczas gdy na wartości chińskiego juana rosła o ok. 1 proc.

Co stało za tym wzrostem? Ogłoszenie „rozejmu handlowego" między prezydentem Donaldem Trumpem a chińskim liderem Xi Jinpingiem.

Rynki akcji zareagowały wyraźnie na tą wiadomość, rozpoczynając notowania na większości parkietów od wykreślenia luki hossy. Dodatkowo waluty z grupy „surowcowych", jak australijski dolar także skorzystały na tej wiadomości.

Pytanie, czy głoszony właśnie rozejm w trwającej wojnie handlowej ma szanse się utrzymać? Do jakich jeszcze uzgodnień doszło na szczycie G20 i jaki następny krok wykonają rynki? Przekonajmy się.

Z wojną handlową w tle

Obie strony konfliktu nałożyły wobec towarów przeciwnika cła o wartości miliardów dolarów. W lipcu 2018 roku USA wysunęły cios o wartości 250 mld dolarów w postaci ceł na towary sprowadzane z Chin. Te z kolei odpowiedziały odwetem o wartości 110 mld dolarów na towary amerykańskie sprowadzane do Chin.

Eskalacja konfliktu handlowego wywołała nerwowość rynków, która jeszcze wzrosła po tym, jak Donald Trump ogłosił kolejną rundę podwyżek ceł na chińskie towary na kwotę 276 mld dolarów, o ile rozmowy w Buenos Aires nie przyniosą efektu.

Źródło: BBC

Szczegóły porozumienia USA-Chiny osiągniętego na szczycie G20

W treści komunikatu wydanego przez Biały Dom znajduje się stwierdzenie, że spotkanie Trumpa i Jinpinga było bardzo owocne. Uzgodniono, że wysokość ceł pozostanie na dotychczasowym poziomie przez 90 najbliższych dni. Jeśli jednak w tym czasie nie zostanie osiągnięte porozumienie obecne stawki celne zostaną podniesione z 10 do 25 proc.

Komunikat stwierdza także, że Chiny zgodziły się „dokonać zakupu nie uzgodnionej jeszcze, ale znaczącej ilości amerykańskich płodów rolnych, energii i produktów przemysłowych w celu redukcji nierównowagi w wymianie handlowej między oboma krajami".

Negocjacje, które mają mieć miejsce w ciągu najbliższych 90 dni będą bardziej skomplikowane, gdyż mają zawierać wątki ochrony praw patentowych, własności intelektualnej, transferu technologii, cyberszpiegostwa i kradzieży.

Co dalej na rynkach?

Mimo, że rynki optymistycznie zareagowały na doniesienia o porozumieniu jego efekt może być krótkotrwały. Szeroka publika ma świadomość, że największe wyzwania stoją dopiero przed negocjatorami. Dlaczego? Przekaz płynący w Białego Domu różni się od przekazu Chińczyków.

Większość rynków akcji, jak choćby indeks S&P500 już oddały część początkowego wzrostu.

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition SP500 CFD, H1 – zakres danych od 29 listopada, do 3 grudnia 2018 roku.

Jeśli na ten sam indeks spojrzymy z pewnej perspektywy, widzimy, że rynek znalazł się w kłopotliwiej sytuacji, gdyż przebywa między poziomami wsparcia i oporu.

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition SP500 CFD, H1 – zakres danych od 29 listopada, do 3 grudnia 2018 roku

Część traderów może wybrać grę między tymi ograniczeniami, które na wykresie zaznaczono niebieskimi liniami, co może przedłużyć konsolidację. W końcu nowa runda podwyżki ceł została wstrzymana tylko na 90 dni. W dalszym ciągu między USA a Chinami jest wiele do uzgodnienia.

Jednakże, gdyby w ramach negocjacji dokonano pewnego progresu, inwestorzy mogliby rozważyć przełamanie górnego ograniczenia oraz ruchu ku tegorocznym szczytom.

Co jeszcze wydarzyło się na spotkaniu G20?

Podczas gdy rynki skupione były na doniesieniach dotyczących porozumienia między USA a Chinami, miały miejsce także inne spotkania. Jednym z ważniejszych było spotkanie przedstawicieli Rosji i Arabii Saudyjskiej dotyczące rynku ropy naftowej.

Rosyjski prezydent Wladimir Putin oraz saudyjski książę Mohammed bin Salman porozumieli się w sprawie dalszej redukcji wydobycia ropy w roku 2019, co pomogło cenie surowca zanotować wzrost o pond 2 dolary na baryłce. Porozumienie ma w tle niedawny spadek ceny ropy o prawie 30 proc.

Źródło: Bloomberg

O ile obaj przywódcy zgodzili się, co do podjęcia wysiłków w celu zbilansowania rynku ropy, to nie ujawniono szczegółów dotyczących skali cięć wydobycia, oraz okresu, w jakim te cięcia miałyby być dokonane. Minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Al. Mazrouei stwierdził, że jest nastawiony optymistycznie wobec najbliższego posiedzenia OPEC i szans na osiągnięcie porozumienia dotyczącego szczegółów procesu ograniczenia wydobycia.

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition WTI CFD, tygodniowy – zakres danych od 27 września 2015, do 3 grudnia 2018 roku.

Ceny ropy WTI mają za sobą niemal nieprzerwany spadek, który pojawił się tuż po tym, jak we wrześniu wyznaczony został najwyższy od 4 lat poziom. Obecnie uwaga uczestników rynku skupiona jest na zachowaniu ceny względem zaznaczonego na wykresie poziomu wsparcia. Gracze będą poszukiwać wskazówek dotyczących tego, czy rynek jest gotowy na odbicie od aktualnych dołków, czy też dojdzie do przełamania wsparcia i przeceny do kolejnego kluczowego poziomu.

Jak traderzy mogą to wykorzystać?

Rynki mają tendencję do wykazywania się większą zmiennością podczas publikacji istotnych informacji. To może oznaczać pojawienie się okazji. Jednak większa zmienność, to równocześnie większe ryzyko, a zatem odpowiednie zarządzanie tym ryzykiem oraz ochrona przed zmiennością wydają się być kluczowe.

Jak zawsze spekulacja to podejmowanie decyzji. Część traderów zdecyduje się na otwarcie długich pozycji, inni na otwarcie krótkich, a reszta pozostanie poza rynkiem. Na co Ty się zdecydowałeś?

Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.
  9. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.
Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.