Fundusz Arabii Saudyjskiej o wartości 300 mld USD właśnie kupił udziały w tych spółkach!

Maj 30, 2020 01:09

W trakcie trwającej pandemii koronawirusa wielu inwestorów zostało zmuszonych skorygować swoje portfele. Podczas gdy kilku miliarderów i legend inwestowania, takich jak Warren Buffett porzuciło akcje niektórych najlepszych amerykańskich spółek, pozostali zdecydowali się skorzystać z pojawiających się okazji. Jednym z godnych uwagi graczy był Państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej, zarządzający portfelem o wartości 300 miliardów dolarów amerykańskich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie okazje inwestycyjne znalazł i co kupił!

Polowanie na okazje w Ameryce

Wart 300 mld USD fundusz suwerennego bogactwa Arabii Saudyjskiej o nazwie Public Investment Fund spędził ostatni kwartał na poszukiwaniu okazji inwestycyjnych w największych amerykańskich korporacjach po kryzysie rynkowym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Według danych amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), saudyjski fundusz przejął mniejszościowe udziały w różnych amerykańskich spółkach, obejmujące różnorodne sektory o łącznej wartość 7,7 mld dolarów.

Kwoty wydane na zakup udziałów w poszczególnych spółkach przedstawiają się następująco:

  • 713,7 mln USD na akcje Boeinga
  • 495,8 mln USD na akcje Disneya
  • 521,9 mln USD na akcje Facebooka

Fundusz ujawnił również, że zainwestował kwotę w wysokości 827,7 mln USD w giganta naftowego, notowanego na nowojorskiej giełdzie British Petroleum (BP), 487,6 mln USD w Bank of America, 522 mln USD w Citigroup oraz 513,9 mln USD w Marriott International. W przeszłości fundusz nabywał również udziały w innych znanych spółkach, takich jak Uber i Tesla.

Celem funduszu PIF (z ang. Public Investment Fund) jest "poszukiwanie strategicznych możliwości zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i na świecie, które mają duży potencjał do generowania znaczącej długoterminowej stopy zwrotu a jednocześnie, które w dalszej kolejności przynoszą korzyści mieszkańcom Arabii Saudyjskiej i napędzają wzrost gospodarczy kraju". Postanowienie to zostało wydane przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, który powierzył funduszowi zadanie zdywersyfikowania gospodarki kraju z dala od ropy naftowej poprzez inwestowanie w spółki niezwiązane z przemysłem naftowym.

Chociaż wielu twierdzi, że jest to odważna strategia państwa, które odczuwa negatywne skutki z powodu niższych dochodów z ropy naftowej i słabnącej gospodarki, inni bogaci inwestorzy wykorzystali również ostatni krach na giełdzie jako okazję do uzupełnienia swoich portfeli inwestycyjnych. Należą do nich:

  • George Soros z Soros Fund Management nabywający udziały w Disneylandzie
  • David Einhorn z Greenlight Capital nabywający udziały w Disney, Tesla i Berkshire Hathaway.
  • Stanley Druckenmiller's Duquesne Family Office nabywający udziały w Disneylandzie i pozbywający się udziałów w Snap and Uber.
  • Dan Loeb z Third Point nabywając udziały w Amazon i Disneylandzie.

Najpopularniejsze akcje wśród wielu różnych inwestorów należą do Disneya. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, jak wyglądały notowania tej spółki.

Jak handlować akcjami Disneya

Poniżej prezentujemy długoterminowy miesięczny wykres ceny akcji Disneya (DIS):

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, DIS, wykres miesięczny. Zakres danych: od 1 października 2008 do 20 maja 2020. Stworzony dnia 20 maja 2020 o 22:30 BST. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Z Admiral Markets UK Ltd możesz handlować kontraktami różnicy kursowej (CFD) na akcje z 15 największych giełd na świecie. Produkt ten pozwala traderom otwierać pozycje długie i krótkie na rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach i ryzyku z tym związanym, przeczytaj artykuł pod tytułem: "Rynek kontraktów CFD"

Przed załamaniem rynku spowodowanym pandemią koronawirusa, akcje spółki Disneya znajdowały się w trendzie wzrostowym. W rzeczywistości, w latach 2015-2019 wahania kursu akcji zawierały się w wąskim przedziale cenowym od 121$ do 91$. Chociaż w 2019 roku notowania wzrosły, nie udało się utrzymać wysokiego poziomu na początku 2020 roku.

Co ciekawe, wyprzedaż spowodowała powrót ceny do około 86 dolarów, czyli do poziomu wsparcia długoterminowego. Na tym poziomie kupujący na krótko przejęli kontrolę. Wspomniane popytowe odbicie jest bardziej widoczne na tygodniowym wykresie, jak pokazano poniżej:

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, DIS, wykres tygodniowy. Zakres danych: od 21 grudnia 2014 do 20 maja 2020. Stworzony dnia 20 maja 2020 o 23:30 BST. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Mimo, że odbicie w górę akcji Disneya może być interesujące, inwestorzy będą teraz koncentrować uwagę na poziomie wynoszącym 121 USD. Jest to historyczna linia oporu, gdzie cena akcji kształtowała się w tym przedziale od 2015 do 2019 roku. Jeśli kupujący przełamią linię oporu może się okazać, że wyznaczony zostanie jej nowy szczyt.

Zasadniczo, istnieją jednak problemy ze źródłem przychodów spółki. Wiadomym jest fakt, że największe wpływy przynoszą parki i kurorty Disneya (Disney World). Obostrzenia zainicjowane przez rządy w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 w znacznym stopniu pogorszyły odnotowywane zyski.

Część inwestorów skłania się bardziej ku byczemu nastawieniu, ponieważ firma w momencie wzrostu zapotrzebowania na media strumieniowe uruchomiła usługę Disney+. Oczywiście wsparcie niektórych zarządzających dużymi funduszami hedgingowymi również pomogło nabywcom na krótki czas zachować kontrolę.

Jak będzie wyglądał Twój trading?

Jednym ze sposobów na podjęcie bardziej efektywnych decyzji związanych z handlem jest pobranie całkowicie BEZPŁATNE Trading Central na MetaTrader 5 poprzez aktualizację platformy transakcyjnej do wyższej wersji Supreme Edition dostarczanej przez Admiral Markets. "Pomysły inwestycyjne" to jedno z narzędzi, które dostarczy praktyczne wskazówki oraz analizę techniczną dotyczącą szerokiego zakresu klas aktywów. Aby otrzymać go za darmo, wystarczy kliknąć na poniższy baner i pobrać go już dziś:

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.