Flash Crash jena uderzył w rynki walutowe

Styczeń 03, 2019 16:43

Kurs wymiany USD/JPY gwałtownie załamał się do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, spadając w tempie, który był ostatnio obserwowany w 2009 r. Masowa panika uderzyła w rynki, powodując "flash crash", zjawisko, które poprzednio zaobserwowano na rynku brytyjskiego funta po głosowaniu w sprawie Brexitu.

Załamanie to dotknęło każdej pary walutowej z japońskim jenem. Największy ruch nastąpił jednak na parze AUD/JPY, która w trakcie azjatyckiej sesji spadła o ponad 7%, co pokazuje poniższy wykres, w interwale 5-minutowym:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - AUDJPY, wykres 5 minutowy - Zakres danych: 2 stycznia - 3 stycznia 2019 r. - Wykonywany 3 stycznia o 11:24 GMT - Uwaga: Wyniki historyczne nie gwarantują podobnych wyników w przyszłości.

Jak pokazuje poniższy wykres tygodniowy, w ciągu kilku minut został osiągnięty poziom lokalnych dołków z lat 2010, 2011 oraz 2016.

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - AUDJPY, Cotygodniowy wykres - Zakres danych: 2 marca 2003 r. - 3 stycznia 2019 r. - Wykonywany 3 stycznia o 11:25 GMT - Uwaga: Wyniki historyczne nie gwarantują podobnych wyników w przyszłości.

Co spowodowało szybki krach na parach jenowych?

Chociaż nie ma jednego powodu, który wywołał masową panikę na rynku, istnieją pewne wskazówki, dlaczego tak się stało.

1. Wiadomości Apple z Chin

Tim Cook, dyrektor generalny Apple opublikował wyjątkowy komunikat dotyczący przyszłych przychodów spółki. Producent iPhone'a obniżył ich prognozę, co jest pierwszym takim przypadkiem od prawie 12 lat. Powodem były problemy ze sprzedażą na rynku chińskim, na który przypada prawie 20% przychodów firmy.

Rynek miał już pewne obawy dotyczące wzrostu gospodarczego Chin i wpływu wprowadzonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa opłat celnych.Pomimo słów dyrektora generalnego największej na świecie spółki konsumenckiej, który powiedział, że "nie przewiduje znacznego spowolnienia gospodarczego w Wielkich Chinach", inwestorzy skierowali swój kapitał w stronę walut uznawanych za bezpieczne, takich jak japoński jen, a jednocześnie wyprzedawali akcje Apple w ramach handlu pozasesyjnego.

2. Niska płynność

Agresywne skupowanie japońskiego jena i załamanie par jenowych nastąpiło już po zamknięciu sesji w Nowym Jorku, przed godziną 8 rano w Tokio. Jest to szczególny okres o niskiej płynności w związku z absencją inwestorów instytucjonalnych.

Jednak to, co mogło nasilić ruch, to fakt, że Japonia ma tygodniową przerwę, w związku z okresem świątecznym a tym samym brak było traderów z Banku Japonii (brak możliwości interwencji). W warunkach niskiej płynności, dynamikę ruchu mogły wzmocnić obecne na rynku algorytmy transakcyjne. W takiej sytuacji w krótkim czasie może pojawić się wiele zleceń znacznej wartości w tym samym kierunku.

Jak traderzy mogliby na tym skorzystać

Na wielu parkietach znane jest powiedzenie: ,,Na rynku wszystko może się zdarzyć", co potwierdza choćby ostatni przypadek z jenem - jak można było to rozegrać?

Przykładowo tą zwiększoną zmienność można było wykorzystać następująco: jeśli 3 stycznia o godzinie 00:30 czasu EET zostałaby otwarta krótka pozycja na parze AUD/JPY o wielkości 1 lota, i zamknięta 10 minut później po kursie 71,053, to przy lewarze 1:30 można byłoby zanotować zysk w wysokości 47.377,31 dolarów.

Traderzy, którzy otworzyliby długą pozycję po kursie 71.053 i utrzymali ją do momentu osiągnięcia przez parę poziomu 74.028 o 01:04 czasu EET, zanotowaliby zyski w wysokości 2.761,34 dolarów.

Należy jednak pamiętać, że duża zmienność prowadzi do dużego ryzyka, zwłaszcza w przypadku handlu instrumentami lewarowanymi, takimi jak kontrakty CFD. Dlatego stosowanie narzędzi zarządzania ryzykiem, takich jak zlecenia stop loss i zlecenia realizacji zysku, może być przydatne zarówno w celu ochrony przed stratami, jak i w celu osiągnięcia zysków.

W 2019 roku zaczął się od mocnego uderzenia, jak zatem przygotowujesz się do następnej okazji?

Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Jest to komunikacja marketingowa. Treść jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i nie należy jej interpretować jako porady lub rekomendacji inwestycyjnej. Komunikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależnych Analiz inwestycyjnych i nie jest objęta żadnym zakazem rozpowszechniania Analiz inwestycyjnych.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast firma inwestycyjna Admiral Markets Group SA (Admiral Markets) nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy opierają się na treści Analizy, czy nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła treści są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie.
  6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszych lub prognozowanych wyników instrumentów finansowych wskazanych w Analizie nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.
Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.