EBC utrzymuje stymulację na poziomie 1,35 biliona € ! Co dalej z Euro?

Lipiec 20, 2020 23:22

16 lipca na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie zapadły żadne znaczące decyzje. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, jak również program stymulacyjny wprowadzony w odpowiedzi na pandemię Covid-19 nie został zmieniony, pomimo wypowiedzi prezesa EBC Christine Lagarde sugerującej, że najgorsze mamy już za sobą.

Kurs euro wzrósł o prawie 8% w stosunku do dolara amerykańskiego od momentu marcowego minimum, które było bezpośrednio związane z kryzysem Covid-19. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie mogą być konsekwencje tych wydarzeń dla europejskiej waluty.

EBC podchodzi ostrożnie do stymulacji w wysokości 1,35 bln euro

W zeszłym miesiącu EBC rozszerzył swój program zakupu aktywów związany z pandemią Covid-19 (Pandemic Emergency Purchase Program, w skrócie PEPP) o 600 miliardów euro. Dzięki tej ustawie wielkość całego pakietu stymulacyjnego wyniosła 1,35 bln euro. Chociaż Bank podkreślił, że program jest elastyczny i może zostać zniesiony, jeśli kryzys się skończy, na lipcowym posiedzeniu utrzymał swoje stanowisko i nic się nie zmieniło - zarówno stopy procentowe jak i poziom PEPP.

Podczas czwartkowego posiedzenia prezes EBC Christine Lagarde wyraziła nadzieję, że krytyczny punkt pandemii już przekroczyliśmy. Jednakże podczas czerwcowego posiedzenia wyraziła swoje obawy z powodu realnej drugiej fali zakażeń. Jest to jeden z powodów, dla których EBC zdecydował się czekać i monitorować postęp gospodarczy w strefie euro. Bank prognozuje, że PKB strefy euro może skurczyć się o 8,7%, natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje spadek nawet o 10,2% w tym roku.

Euro nie zareagowało znacząco po tych wiadomościach, gdyż już od pewnego czasu umacniało się w stosunku do dolara amerykańskiego i innych głównych walut, takich jak frank szwajcarski.

Jak handlować EUR/USD?

Poniżej znajduje się długoterminowy tygodniowy wykres euro w stosunku do dolara amerykańskiego (EURUSD):

Źródło: Admiral Markets MetaTrader 5, EURUSD, wykres tygodniowy. Zakres danych: od 31 sierpnia 2014 r. do 20 lipca 2020 r. Data sporządzenia 20 lipca 2020 r. o godz. 20:19. Uwaga: wyniki historyczne nie są gwarantem przyszłych wyników.

Na powyższym wykresie kurs EURUSD wzrósł o prawie 8% od marcowego minimum, co daje imponujący wzrost. Podczas gdy część tego ruchu była związana ze znacznie słabszym dolarem amerykańskim (z powodu możliwości wystąpienia drugiej fali koronawirusa), niektórzy analitycy byli optymistycznie nastawieni do perspektyw w strefie euro.

Obecnie kurs EURUSD znajduje się w interesującym punkcie, a mianowicie na 200-okresowej wykładniczej średniej kroczącej i kluczowym poziomie oporu, o którego przebicie cena walczyła kilkukrotnie od końca 2018 roku.

Poziom cen od 1,1400 do 1,1500 wydaje się być krytycznym obszarem dla tej pary walutowej. W przypadku jego pokonania, kupujący mogą przejąć kontrolę i zaprowadzić kurs do kolejnego ważnego miejsca 1,1600. W alternatywnym scenariuszu sprzedający nie pozwolą na przełamanie obszaru oporu, co poskutkuje kolejnymi spadkami. Niektórzy traderzy będą stać z boku i czekać na kolejne ważne wydarzenie - konferencję prasową FOMC (Federal Open Market Committee - Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku), która jest zaplanowana na 29 lipca.

Jak zamierzasz to wykorzystać?

W pierwszej kolejności upewnij się, czy masz dostęp do jednych z najlepszych narzędzi szkoleniowych na rynku. Czy wiesz, że możesz pobrać wskaźnik Trading Central Technical Ideas całkowicie ZA DARMO? Jedyne co musisz zrobić to zaktualizować swoją platformę Meta Trader 5 poprzez instalacją wtyczki Supreme Edition udostępnianej przez Admiral Markets.

Wskaźnik ten dostarcza przydatne pomysły tradingowe i analizę techniczną dla szerokiej gamy klas aktywów. Aktualizacja obejmuje również szereg innych dodatkowych narzędzi tradingowych i wskaźników, z których możesz korzystać. Aby otrzymać ją bezpłatnie, po prostu kliknij w poniższy baner:

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.