Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

Dlaczego traderzy powinni korzystać z benefitów w postaci niskich spreadów?

Luty 16, 2017 14:00

Drodzy Traderzy,

Niski spread powinien interesować wielu aktywnych traderów. Obietnica "dodatkowej" gotówki w postaci mniejszego spreadu w połączeniu z dobrą strategią scalpingową może zintensyfikować strategię (zwiększyć obrót generowany przez tradera).

Spójrzmy na kilka przykładów.

Po pierwsze porównajmy parę EUR/USD (1 pips spreadu) z parą o dużo wyższym spreadzie AUD/NZD (6 - 10 pipów)*

Zadaj sobie pytanie, czy handel na parze EUR/USD byłby równie skuteczny z spreadem 6 - 10 pipsów? Odpowiedź jest oczywista. Wiele systemów transakcyjnych nie zda egzaminów, ponieważ są zoptymalizowane do handlu na parach z niskim spreadem. Jeśli chodzi o scalping, to absolutna konieczność.

Należy jeszcze rozważyć kilka innych czynników:

 1. ATR
 2. Rodzaj rachunku
 3. Stop loss vs. stop pułapka
 4. Korelacje
 5. Spread jako procent

ATR

ATR jest wskaźnikiem mierzącym zmienność. Dzięki niemu możemy również wyznaczyć maksima oraz minima zakresów cenowych. Im wyższe wskazania ATR, tym wyższa zmienność.

Hipotetycznie, para AUD/NZD porusza się w zakresie 60 pipsów w ciągu dnia, a spread wynosi 5-6 pipsów. Podczas, gdy EUR/USD porusza się w zakresie 90-120 pipsów, a spread wynosi tylko 1 pips. Nie wymaga to głębokiej analizy, która para powinna być handlowana, a której należy unikać.

Osobiście preferuję handel na parach z wysokim ATR.

Rodzaj rachunku

Inny czynnik, który należy wziąć pod uwagę to używanie zleceń z limitem na rachunku ECN. W tym przypadku można uzyskać nieco lepszą cenę, jeżeli uda się wejść oraz wyjść z transakcji zleceniami z limitem. Jednak używanie tylko zleceń z limitem może oznaczać ominięcie niektórych transakcji.

Dobrą informacją jest, że możesz posiadać rachunek ECN w Admiral Markets z bardzo atrakcyjnymi spreadami.

Stop-loss vs. stop pułapka

Musisz również brać pod uwagę, co się stanie, gdy zlecenie stop loss zostanie aktywowane na parze z wysokim spreadem. Zapłacisz bardzo dużą prowizję, gdy zlecenie stop loss zostanie aktywowane. Im więcej trafionych zleceń stop loss, tym silniejszy ruch może pojawić się na rynku. Może to nawet spowodować ruch ceny do następnego wsparcia lub oporu, tworząc fałszywe wybicie przez aktywację zleceń stop loss.

Korelacje

Kolejną istotną kwestią, która powinna zostać poruszona to korelacje rynkowe. Korelacja w ujęciu finansowym jest miarą liczbową określającą zależność między dwiema zmiennymi. Zakres współczynnika korelacji wynosi od -1 (-100) do +1 (+100).

Korelacja +1 oznacza, że dwie pary poruszają się w tym samym kierunku. Korelacja -1 będzie wskazywać dokładnie odwrotny kierunek poruszania się par walutowych w 100% czasu. Tymczasem korelacja wynosząca zero oznacza brak jakichkolwiek zależności.

Tak więc na powyższej tabeli widać, że EUR/GBP oraz GBP/USD są ujemnie skorelowane (-98). Oznacza to, że poruszają w kompletnie różnych kierunkach. Jeśli porównasz wskaźnik ATR dla EUR/GBP (70) z ATR dla GBP/USD (128), bardzo łatwo zauważyć, która para jest lepsza do handlu. Ponadto spread na EUR/GBP wynosi 2,5 pipsa, podczas gdy na GBP/USD spread to tylko 1,4 pipsa.*

Bardzo rzadko można doświadczyć zmiany spreadów u brokerów, co pozwalałoby na handel z bardzo niskimi kosztami. Obecnie Admiral Markets umożliwia handel z 20% obniżką typowych spreadów na następujących instrumentach:

 1. EUR/USD – typowy spread 1.0 – co oznacza obniżenie spreadu o 2 USD na jeden lot, 200 USD na 100 lotów.
 2. GBP/USD – typowy spread 1.4 – zyskujesz 3 USD na lot, 300 USD na 100 lotów
 3. USD/JPY – typowy spread 1.1 – zyskujesz 3 USD na lot, 300 USD na 100 lotów
 4. USD/CAD – typowy spread 1.0 – zyskujesz 3 USD na lot, 300 USD na 100 lotów
 5. GOLD – typowy spread 18 – zyskujesz 4 USD na lot, 400 USD na 100 lotów

Spread jako procent

Czynniki rynkowe, takie jak płynność mogą powodować wahania poziomu spreadu. Płynny rynek oznacza, że dokonuje się na nim wielu transakcji i uczestniczy na nim wielu aktywnych traderów. Rynek Forex jest bardzo płynny, gdyż setki banków oraz miliony indywidualnych inwestorów dokonują na nim handlu walutami.

Jeżeli podzielisz typowy spread przez średni dzienny zakres cenowy, to uzyskasz procentowy koszt otwarcia pozycji w stosunku do zmienności na danej parze. Im ta liczba jest mniejsza, tym lepiej.

Spread może być rozpatrywany jako koszt alternatywny w tym sensie, że zmniejsza ilość osiągniętego profitu w stosunku do dziennej zmienności. Im wyższy jest ten koszt, tym większa szansa poniesienia straty na danej transakcji.

Oto kilka przykładów z wykorzystaniem aktualnego średniego spreadu* oraz ATR (im wartość niższa, tym lepiej).

Średni spread na platformie MT4 - 26 stycznia 2017 roku*

 1. EUR/USD
  ATR (14): 87 pipsów
  Typowy spread: 1.0 pips
  Spread jako procent ATR: 1.0/87 = 1.14 %

 2. GBP/USD
  ATR: 163
  Typowy spread: 1.4 pipsa
  Spread jako procent ATR: 0.85 %

 3. USD/JPY
  ATR: 151
  Typowy spread: 1.1 pipsa
  Spread jako procent ATR: 0.72 %

 4. USD/CAD
  ATR: 122
  Typowy spread: 1.0 pips
  Spread jako procent ATR: 0.8 %

 5. GOLD
  ATR: 1454
  Typowy spread: 18 pipsów
  Spread jako procent ATR: 1.23 %

Jeśli porównamy powyższe proporcje do chociażby:

GBP/NZD
ATR: 209
Typowy spread: 6.5 pipsa
Spread jako procent ATR: 3.11 %

Powyższe przykłady pozwalają zrozumieć działanie niskich spreadów na koszty alternatywne. Poniżej zestawienie mojego rachunku w Admiral Markets, na którym korzystam z benefitów w postaci niskich spreadów.

(Należy pamiętać, że osiągnięte wyniki w przeszłości nie gwarantują przyszłych zysków)

Moja sugestia dla każdego, kto poważnie myśli o scalpingu oraz handlu intraday, to poważne rozważenie nowych benefitów na rachunkach Admiral Markets, które obecnie cechują się bardzo niskimi spreadami.

Pozdrawiam i życzę bezpiecznego handlu.

Nenad Kerkez

Senior Analyst
Admiral Markets