Brytyjskie wybory parlamentarne w 2017 roku

Maj 28, 2017 17:41

Drodzy Traderzy,

Przez Unię Europejską oraz Wielką Brytanie przelewa się polityczna niepewność. Brytania przygotowuje się do wyborów powszechnych, które zostały zaplanowane na 8 czerwca.

Ostatnie kilka miesięcy na wyspach były bardzo ciekawe. Brytyjczycy w czerwcu zeszłego roku zdecydowali się na opuszczenie szeregu UE (51.9% - 41.11%)

Ale jakim sposobem Wielka Brytania dotarła na kolejny przystanek politycznej karuzeli?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się decyzjom, które doprowadziły nas do tej historycznej chwili. Ale nie zapominaj o innych, bardzo ciekawych artykułach, w których przeanalizujemy potencjalny wpływ wyborów powszechnych na rynek kapitałowy.

Konserwatyści vs Partia Pracy

Na dzień dzisiejszy w Wielkiej Brytanii o władze walczą dwie partie polityczne. Pierwszą z nich są konserwatyści, drugą – partia pracy. W rzeczywistości, obydwie partie wymieniają się władzą od dziesiątek lat.

Tak jak wcześniej wspomniałem, obydwie partie wymieniały się władzą. Oto krótki przegląd ich panowania:

1.1979-1997: U władzy była partia Konserwatystów. Okres ten składał się z trzech zwycięstw Margaret Thatcher przez niektórych nazywana "Iron Lady"

2.1997-2010: Partia Pracy. Okres dominacji został rozpoczęty przez Tonyego Blaira w 1997 roku. Panowanie utrzymali do 2010 roku

3.2010-2017: Partia Konserwatystów. W 2010 roku losy konserwatystów się odwróciły. David Cameron walczył z liderem partii pracy i zwyciężył.

Podczas wyborów powszechnych w 2015 roku, David Cameron po raz drugi został zwycięzcą w grze o tron. Udało mu się uzyskać większość, czyli 326 miejsc w parlamencie. Nick Clegg oraz liberalni demokraci utracili 49 z 57 miejsc w parlamencie, zatem nie byli już potrzebni.

Źródło: Wikipedia, popularność partii w Wielkiej Brytanii, 1832-2005.

Obietnica złożona w 2013 roku doprowadziła do Brexitu

W 2012 roku David Cameron nie chciał doprowadzić do referendum decydującym o dalszych losach Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Niemniej jednak pod naciskiem własnych posłów w 2013 roku zdecydował się na taki krok. Poniekąd został zmuszony do złożenia następującej obietnicy:

Jeżeli w 2015 roku po raz kolejny zostanę wybrany, to przeprowadzę referendum decydujące o dalszym losie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

David Cameron dopiął swego i zwyciężył po raz drugi. W związku z tym był zmuszony do wypełnienia swojej obietnicy i przeprowadzenia referendum o dalszym losie Wielkiej Brytanii w strukturze Unii Europejskiej.

Przed tym wydarzeniem Premier Wielkiej Brytanii wynegocjował lepsze warunki dla swojego państwa w UE. Pomimo tego 51,89 procent Brytyjczyków, którzy wzięli udział w głosowaniu zdecydowało o opuszczeniu struktur europejskich. Głosów za pozostaniem było 48,11 procenta, czyli tylko 3,78 procent głosów mniej.

Pomimo tego, że referendum było niewiążące, to konsensus polityczny w UK zdecydował i uznał je za wiążące. Warto przypomnieć, że przed ogłoszeniem referendum nie postawiono warunku o minimalnej frekwencji.

W politycznym chaosie, David Cameron postanowił zrezygnować z pełnienia funkcji Premiera i opuścił progi parlamentu. Drzwi zostały otworzone dla nowego kierownictwa.

Source: Mapa pokazująca głosowanie za wejściem do UE w 1975 (po lewo) oraz mapa z 2016 roku, kiedy Brytyjczycy zdecydowali opuścić UE

Nowe twarze Wielkiej Brytanii

Theresa May przejęła przewodnictwo partii Konserwatywnej oraz od 13 lipca 2016 roku pełni rolę Premiera Wielkiej Brytanii. Pomimo tego, że w wyborach zagłosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej, to nie ma żadnych wątpliwości, że wybór społeczeństwa musi zostać uszanowany.

Nowy Premier starał się stworzyć gabinet składający się tylko z nowych twarzy oraz nowymi pozycjami. Dla przykładu, David Davis został nowym sekretarzem Brexitu, stanowisko zostało stworzone po to, aby Wielka Brytania przeszła przez negocjację w trakcie opuszczania struktur europejskich.

Theresa May opracowała prawne korki niezbędne do przygotowania się na Brexit. Na przykład, Parlament musiał zatwierdzić decyzję, która zezwoliła na uruchomienia artykułu 50, który po raz pierwszy zostanie zastosowany od powstania Unii Europejskiej.

Brytyjskie wybory parlamentarne w 2017 roku

Wybory powszechne miały odbyć się dopiero w maju 2020 roku, aczkolwiek Theresa May w kwietniu tego roku wezwała do przyspieszonych wyborów. Za takim obrotem spraw była większość osób zasiadająca w Izbie Gmin. Zapewniała, że przyspieszone wybory są jedyną gwarancją bezpieczeństwa i łagodnego przejścia przez procedury związane z Brexitem.

Nadchodzące wybory, które odbędą się 8 maja będą dotyczy szeregu kwestii, które będą nawiązywać do następujących tematów:

  • Opuszczenie Wielkiej Brytanii struktur Unii Europejskiej, co jest najważniejszą kwestią w tych wyborach
  • Niepodległość Szkocji i dalsze losy Zjednoczonego Królestwa
  • Możliwe koalicje, jeżeli May nie uzyska absolutnej większości

Już niedługo zostanie rozstrzygnięta walka o władze. Pomijając ostateczny wynik wyborów, polityczna niepewność na pewno wpłynie na zwiększoną zmienność na rynku kapitałowym.

Bądź na bieżąco z naszą stroną internetową, na której znajdziesz analizy obecnej sytuacji na rynku kapitałowym oraz obecny sentyment inwestorów. Zapoznaj się także z naszą zakładką edukacyjną, gdzie znajdziesz wiele ciekawych webinarów. Jest to Twój poradnik po wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Będziemy na bieżąco informować Cię o obecnej sytuacji oraz dawać wskazówki, jak handlować podczas tych wyborów. Przeanalizujemy także ostateczny wynik i jak wpłynie na rynek kapitałowy w długim terminie.

Pozdrawiam

Chris

Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.