Boeing traci na wartości 25 miliardów dolarów. Co dalej?

Marzec 25, 2019 14:58

Cena akcji Boeinga załamała się po tym, jak doszło do drugiej w krótkim czasie katastrofy jednego z flagowych samolotów 737 Max. Podczas tego największego od dnia zamachów na WTC spadku ceny spółce ubyło ponad 25 miliardów dolarów.

737 Max jest najważniejszym programem Boeinga w sektorze lotnictwa cywilnego w ramach którego dokonano już ponad 5.000 zamówień. Obecnie, po dostarczeniu od marca 2018 roku 300 odrzutowców, inwestorzy zastanawiają się, co poszło nie tak, czy można to naprawić i czy linie lotnicze będą nadal ufać Boeingowi czy też uciekną do jego konkurenta, Airbusa? Przyjrzyjmy się sytuacji.

Czarna lista Boeinga 737 Max

W ostatnim czasie doszło do dwóch poważnych incydentów z udziałem Boeinga 737 Max - oba polegały na rozbiciu się wkrótce po starcie. 10 marca samolot linii lotniczych Etiopii rozbił się na wiejskim obszarze na południowy wschód od Addis Abeby, wskutek czego śmierć poniosło 149 pasażerów i ośmiu członków załogi.

Podczas gdy władze francuskie prowadzą analizę czarnej skrzynki samolotu, już teraz pojawiają się niepokojące podobieństwa do samolotu Lion Air 737 Max, który spadł do Morza Jawajskiego w Indonezji, zaledwie pięć miesięcy przed katastrofą etiopskich linii lotniczych, co doprowadziło do śmierci 189 osób.

Kraje na całym świecie zdecydowały się na uziemienie tego modelu przynajmniej do maja. Boeing sam zatrzymał wszystkie dostawy 737 Max. Niektóre linie lotnicze domagają się odszkodowania, inne zaś sygnalizują, że mogą całkowicie anulować swoje zamówienia. Wielu inwestorów uciekło z rynku.

Co będzie dalej z Boeingiem?

Obecnie cała uwaga skupia się na systemie przeciwpoślizgowym 737 Max, zwanym "Systemem zwiększania charakterystyki manewrowania". Jest to system bezpieczeństwa, który działa, gdy ciąg wyprodukowany przez skrzydła samolotu jest niewystarczający do utrzymania samolotu w locie. W tym przypadku automatycznie obniża nos w dół, niezależnie od tego, czy piloci sterują ręcznie czy na autopilocie.

Co niepokojące dla Boeinga, wielu pilotów wyraziło szok i obawę, że nie udało im się poinformować o bardzo istotnej zmianie w sposobie latania 737 Maxów. Jednak od tamtej pory cena akcji Boeinga spowolniła swój spadek kończąc burzliwy tydzień dla największej producenta lotniczego na świecie. Było to w dużej mierze zasługą raportów Agencji France Press, z których wynika, że w tym miesiącu Boeing dokona aktualizacji oprogramowania do swoich 737 Max samolotów.

Wzrosty były jednak ograniczone, ponieważ firma lotnicza ogłosiła, że naprawa i instalacja aktualizacji oprogramowania może zająć od trzech do sześciu miesięcy, co będzie kosztować około 500 milionów dolarów. W związku z tym, że przychody z 737 Max stanowią blisko 60 procent z wartych 100 miliardów dolarów ubiegłorocznych przychodów firmy, inwestorzy będą uważnie obserwować wszelkie nowe istotne informacje - w tym dochodzenie Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych w sprawie fazy konstruowania samolotu.

Handel kontraktami CFD na akcje Boeinga

Na początku 2019 roku nie było rekomendacji "sprzedaży" akcji Boeinga. Jednak od czasu katastrofy w Etiopskich Liniach Lotniczych i późniejszych dochodzeniach dwa domy inwestycyjne umieściły zalecenie "sprzedaży" akcji Boeinga, a w przygotowaniu może być ich więcej.

Analitycy Norddeutsche Landesbank (Nord/LB) ogłosili rekomendację sprzedaży z ceną docelową na poziomie zaledwie 300 USD. To znacznie niżej względem poziomu 378 USD notowanego pod koniec tygodnia, w którym miał miejsce ostatnia katastrofa. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jeden dom inwestycyjny - wiele innych nadal podtrzymuje rekomendację kupna akcji.

Przyjrzyjmy się wykresowi kursu akcji Boeinga:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Boeing, wykres miesięczny - Zakres danych: od 1 kwietnia 2007 do 18 marca 2019, wykonany 18 marca 2019 o 12:26 GMT. - Uwaga: Wyniki z przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie kursu akcji Boeinga w skali miesięcznej widać, że od końca kryzysu finansowego z 2008 r. kurs głównie rośnie. Jednakże, gdy Boeing jest zagrożony utratą lub opóźnieniem zamówień na niemal 600 miliardów dolarów, inwestorzy mogą być ostrożni z zakupami po obecnych cenach. Może to otworzyć drogę dla dalszych spadków.

Przyjrzyjmy się tygodniowemu wykresowi kursu akcji Boeinga:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, Boeing, dane tygodniowe - zakres danych: od 9 sierpnia 2015 do 18 marca 2019, wykonany 18 marca 2019, o12:30 GMT. - Uwaga: Wyniki z przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Tygodniowy wykres pokazuje znaczący spadek ceny w stosunku do rekordowych poziomów. Jeśli wiadomości, jakie napływają do inwestorów będą nadal negatywne, istnieje ryzyko, że kurs akcji może spaść ponownie do poprzedniego przedziału wahań - pomiędzy dwiema czarnymi poziomymi liniami pokazanymi na wykresie.

W tym przypadku, sprzedający mogą przejąć kontrolę nad rynkiem, sprowadzając kurs akcji do dolnej czarnej poziomej linii wsparcia na poziomie $310. Część traderów może rozważyć skrócenie akcji do momentu osiągnięcia tego poziomu(jeśli w ogóle zostanie on osiągnięty), a inni mogą czekać na zakup w momencie, gdy rynek spadnie do 310 USD.

Inwestorzy mogą rozważyć użycie prostych strategii price action w odniesieniu do możliwych poziomów wejścia, stop loss i cen docelowych. Na przykład, popularną formacją price action jest odwrócenie trendu na byczym pin barze. Ma to miejsce, gdy słupek/świeczka tworzy nowe minimum, a następnie ceny wykonuje ruch powrotny i zamyka się w górnej połowie słupka/świeczki.

W tygodniu rozpoczynającym się 30 grudnia 2018 roku, kurs akcji Boeinga tworzy byczy pin bar. Inwestorzy mogli złożyć zlecenie kupna na poziomie maksimum tej świeczki, czyli na poziomie 328,41 USD. Stop loss mógł być umieszczony na minimum świeczki na poziomie 309,31 dolarów.

Przy wielkości pozycji równej 10 lotów lub 10 akcji, gdyby doszło do uruchomienia zlecenia stop loss pojawiłaby się strata równa 191$. Jednak w tym przypadku cena akcji nadal rosła. Wyznaczając cel na poziomie następnej linii poziomej na 372 USD pozycja 30 stycznia przyniosłaby zysk w wysokości 435 USD.

Wnioski

Jak będzie wyglądał Twój trading, w związku z dużym prawdopodobieństwem zwiększonej zmienności kursu akcji Boeinga?

Ostrzeżenie: Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.

Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.