Używamy cookies, aby jak najlepiej dostosować witrynę do Twoich potrzeb. Kontynuowanie przeglądania tej strony, oznacza zgodę na używanie plików cookies. Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.
Więcej informacji Akceptuję
81% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. expand_more

Gwałtowny wzrost ceny ropy po ataku dronów na saudyjskie rafinerie i pole naftowe.

Wrzesień 16, 2019 14:37

Oil prices spike in saudi oil attack

W sobotę 14 września rój dronów z materiałami wybuchowymi zaatakował największy na świecie zakład przetwórstwa ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, zmniejszając światową produkcję ropy naftowej o 5 milionów baryłek dziennie.

Stanowi to prawie połowę bieżącej produkcji Arabii Saudyjskiej i 5% światowej produkcji, co wywołało rekordowy wzrost cen ropy naftowej. Ropa Brent wzrosła z 60,42 wieczorem 13 września do 72,19. Na otwarciu rynku, czyli 16 września odnotowano wzrost o 19,4%. W tym samym okresie, kurs ropy typu WTI przeskoczył o 15,5% - z 54,79 do 63,28.

Atak ten miał wpływ również na inne rynki, gdzie USD/CAD zyskały prawie 70 pipsów, a złoto zyskało 16 dolarów w dniu otwarcia rynku.

Według Bloomberga, jest to największe zaburzenie produkcji ropy naftowej w historii, a Arabia Saudyjska kontynuuje wysiłki zmierzające do odbudowania produkcji.

Co się stało?

Rebelianci Huti z Jemenu wzięli odpowiedzialność za atak, podczas którego 10 dronów zrzuciło ładunki wybuchowe na pole naftowe Khurais i zakład przetwórstwa ropy Abqaiq. Według agencji informacyjnej Saba prowadzonej przez rebeliantów podczas ataku "współpracowali oni z ludźmi z Arabii Saudyjskiej".

O ile pola naftowe Arabii Saudyjskiej były już w ciągu ostatniego roku celem ataków rebeliantów, to analitycy twierdzą, że był to największy i najbardziej skuteczny atak, jaki miał miejsce do tej pory.

Nic więc dziwnego, że atak wywołał napięcie w Zatoce Perskiej, a amerykański wywiad twierdzi, że za atakiem stoi rząd Iranu, przedstawiając na dowód zdjęcia satelitarne.

Dla wielu Agencji Bezpieczeństwa, atak ten jest sygnałem kolejnej fazy nowoczesnych technik wojennych - gdzie tanie urządzenia dronowe są w stanie przebić obronę, w sytuacji gdy tradycyjne siły powietrzne nie mogą tego dokonać.

Co dalej z Ropą?

Atak spowodował spadek światowej produkcji o ponad 5%, usuwając tym samym 5,7 mln baryłek dziennie z produkcji ropy saudyjskiej.

Reakcja rynku jest wyraźna - gwałtowne wzrosty 15-20% zarówno dla WTI, jak i ropy Brent Crude, które mają miejsce na otwarciu rynku dziś rano:

Źródło: WTI CFD notowanie - 9 września 2019 - 16 września 2019 - Sporządzono dnia 16 września 2019, o godz. 11:25 EET


Źródło: BRENT CFD notowanie - 9 września 2019 -16 września 2019 - Sporządzono dnia 16 września 2019, o godz. 11:25 EET

W tej sytuacji, gdyby inwestor otworzył długą pozycję na jeden lot Brent przy dźwigni finansowej 1:10 na poziomie 60,42 i zamknął ją po osiągnięciu najwyższego poziomu 72,19, zyskałby 1 063 EUR. Natomiast, gdyby otworzył krótką pozycję się na tak wysokim poziomie i zamknął w momencie, gdy cena spadłaby do 66,42, mógłby osiągnąć zysk w wysokości 521 EUR.

Najważniejsze pytanie brzmi: co dalej z rynkami naftowymi?

Ekspert S&P Global Platts powiedział, że atak skutecznie wyczerpie światowe rezerwy, co oznacza, że globalna konsumpcja ropy nie będzie zaspokojona, jeśli Saudi Aramco nie będzie w stanie szybko przywrócić produkcji.

Tymczasem Robert McNally z amerykańskiej Rapidan Energy Group powiedział: "Abqaiq jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwym zakładem na świecie zaopatrującym w ropę naftową. Z tego powodu ceny ropy naftowej wzrosną. W przypadku przedłużających się problemów w produkcji, uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej od członków Międzynarodowej Agencji Energetycznej wydaje się zarówno prawdopodobne jak i rozsądne. Jeśli w ogóle, ryzyko eskalacji działań w imię zasady "wet za wet", która jeszcze bardziej podniesie cenę ropy naftowej, właśnie znacznie wzrosło".

Jeśli uda się szybko odbudować podaż, ceny ropy naftowej mogą wrócić do swoich zwykłych przedziałów. Jeśli nie, popyt będzie nadal przewyższał podaż, wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa konfliktu w regionie, co może oznaczać jeszcze większy wzrost cen.

W obu przypadkach powinniśmy być przygotowani na dalszą zmienność zarówno w przypadku WTI, jak i Ropy Brent. Zmienność stwarza możliwości dla traderów - zwłaszcza traderów CFD, którzy mogą skorzystać zarówno na wzrostach, jak i spadkach tradując na długich i krótkich pozycjach. Należy jednak pamiętać, że zmienność wiąże się z ryzykiem, dlatego ważne jest, aby umieć odpowiednie zarządzać ryzykiem przy każdej transakcji.

Handluj na MetaTrader 5 z Admiral Markets

Jeśli jesteś gotów, aby rozpocząć trading na ropie naftowej lub na ponad 8000 instrumentów finansowych, możesz zacząć już dziś na MetaTrader 5. Admiral Markets oferuje możliwość handlu na MetaTrader 5 bezpośrednio z przeglądarki lub po bezpłatnym pobraniu platformy z naszej strony! Uzyskaj dostęp do danych rynkowych w czasie rzeczywistym, analiz technicznych, prognoz profesjonalnych ekspertów i tysięcy instrumentów handlowych, na których możesz rozpocząć handel. Zacznij swoją podróż handlową we właściwy sposób, kliknij poniższy baner!

metatrader 5

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.