Amerykańskie dane z rynku pracy wywołały gwałtowny wzrost USD! Czy sytuacja się utrzyma?

Lipiec 15, 2019 16:37

Amerykański raport z rynku pracy za czerwiec 2019 r. zaskoczył rynek, gdyż wynika z niego, że gospodarka amerykańska dodała 224 000 nowych miejsc pracy, wobec oczekiwanych 162 000. Bezpośrednio po opublikowaniu raportu o liczbie etatów w sektorze pozarolniczym odnotowano gwałtowny wzrost wartości dolara amerykańskiego. Zatem pytanie brzmi, czy sytuacja ta może się utrzymać?

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego liczba etatów w sektorze pozarolniczym w USA jest kluczową pozycją w miesięcznym kalendarzu, co oznacza czerwcowy raport o liczbie miejsc pracy dla rynków i dlaczego USD/JPY wykazuje kilka bardzo interesujących możliwości do handlu.

Co to jest amerykański Non-Farm Payroll?

Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym znane są również jako NFP i Non-Farm. Liczba ta określa zmianę ilości osób zatrudnionych w poprzednim miesiącu, wyłączając sektor rolniczy. Dane te są zazwyczaj publikowane w pierwszy piątek każdego miesiąca o godzinie 14.30 czasu środkowoeuropejskiego i można je śledzić wraz z innymi aktualnościami, za pomocą Kalendarza Inwestora Admiral Markets, którego obraz pokazano poniżej:

Publikowane dane liczbowe dotyczących etatów w sektorze pozarolniczym są ściśle strzeżoną tajemnicą Biura Statystyki Pracy. Wynika to z faktu, że po opublikowaniu raportu na rynkach panują zazwyczaj duże wahania cen. W rzeczywistości inwestorzy, śledząc prognozy ekonomistów i analityków otwierają odpowiednie pozycje przed, w trakcie i po publikacji rzeczywistych danych.

Jeśli liczba etatów jest wyższa niż przewidywano, dolar amerykański zazwyczaj rośnie. Jeśli wartość ta jest niższa niż prognoza, dolar amerykański zazwyczaj spada. Jednakże, wielkość różnicy pomiędzy rzeczywistą i prognozowaną wielkością odgrywa tutaj ważną rolę i określa, w jakim kierunku rynek się poruszy.

Dlaczego Non-Farm Payroll US jest tak ważny?

Publikacja danych dotycząca zatrudnienia w każdym kraju uważana jest za kluczową, ponieważ wzrost lub spadek liczby miejsc pracy pokazuje, jak silna lub słaba jest gospodarka.

Na przykład, gdy warunki prowadzenia działalności gospodarczej są dobre, firmy zatrudniają więcej osób, co z kolei oznacza większe wydatki w gospodarce, większe zyski dla przedsiębiorstw, a następnie jeszcze większe zatrudnienie w miarę rozwoju przedsiębiorstw.

Oczywiście, jeśli warunki prowadzenia działalności gospodarczej nie są dobre, firmy rzadziej zatrudniają nowe osoby, a nawet doprowadzają do zwolnień pracowników, a to oznacza mniejsze wydatki w gospodarce i ryzyko słabego rozwoju przedsiębiorstw,, który prowadzi do słabego wzrostu gospodarczego.

Na światowych rynkach finansowych zarządzający kapitałami i inwestorzy mają tendencję do transferu swojego kapitału w zależności od tego, gdzie według nich nastąpi najlepszy wzrost. Jest to tylko jeden z powodów, dla których amerykański raport o etatach pozarolniczych jest najczęściej obserwowanym miesięcznym komunikatem gospodarczym.

Jak handlować bazując na publikacji danych z rynku pracy w USA

Raport dotyczący płac z sektora pozarolniczego z czerwca ukazał się w piątek 5 lipca o godzinie 14.30 czasu środkowoeuropejskiego. Analitycy i ekonomiści prognozowali wzrost miejsc pracy o 162.000. Ku zaskoczeniu liczba ta wyniosła 224.000, co oznacza, że w ostatnim miesiącu pojawiło się w gospodarce więcej miejsc pracy niż oczekiwano.

W związku z tym, że opublikowana liczba przekroczyła oczekiwania rynku, niektórzy inwestorzy lub traderzy w naturalny sposób starali się dostosować swoje portfele zgodnie z lepszym odczytem - być może oczekując tendencji rozwoju w największej gospodarce świata.

Jak zareagował rynek? Spójrzmy na 15-minutowy wykres USD/JPY:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, USD/JPY, M15 - Zakres danych: od 4 lipca 2019 do 8 lipca 2019, sporządzono dnia 8 lipca 2019, godz. 3:47 BST. - Uwaga: wyniki zanotowane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie, żółte oznaczenie pokazuje ruch USD/JPY natychmiast po publikacji danych i przez kolejne 15 minut. Widać wyraźny wzrost na USD/JPY, w związku z odczytem lepszym od prognoz. Analiza tak małego przedziału czasowego jest trafna, jeśli analizujemy okres historyczny. Nie sprawdzi się ona, gdy chcemy przewidzieć przyszłe ruchy i możliwości handlu. W tym celu ważne jest przejrzenie wielu interwałów.

Na przykład, dokonajmy pomniejszenia wykresu USDJPY i spójrzmy na jeden z wyższych przedziałów czasowych, jak choćby wykres 4-godzinny:

Źródlo: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, USD/JPY, H4 - Zakres danych: od 2 kwietnia 2019 do 8 lipca 2019, sporządzono dnia 8 lipca 2019, godzina 3:52 BST. - Uwaga: wyniki zanotowane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym 4-godzinnym wykresie USD/JPY, widać wyraźnie wyrysowany ostatnio trend spadkowy. Jednakże, ostatni price action przedstawia przełamanie tego trendu spadkowego. Wskazuje na to linia trendu, która została wyznaczona, gdy rynek znajdował się w trendzie spadkowym i która została przełamana od dołu w górę. Oznacza to, że sprzedający, którzy pojawili się w okolicy linii trendu stracili entuzjazm, pozwalając kupującym przejąć kontrolę.

Co ciekawe, przerwa ta miała miejsce kilka dni przed publikacją danych z rynku pracy w USA. Być może część traderów weszła na rynek zakładając, że wiedzą albo część nie chciała ryzykować posiadania krótkich pozycji w chwili pojawienia się danych. Tak czy inaczej, spojrzenie z szerszej perspektywy może być czasami bardzo przydatne.

Teraz możemy przejść do kolejnego zwiększenia interwału - do wykresu dziennego - aby dostarczyć jeszcze więcej informacji o kontekście tej sytuacji:

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, USD/JPY, wykres dzienny - Zakres danych: od 23 listopada 2017 do 8 lipca 2019, sporządzony dnia 8 lipca 2019, at 3:59 BST. - Uwaga: wyniki zanotowane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie dziennym USD/JPY, wyraźnie widać trend boczny. Jednak często zdarzają się sytuacje, w których rynek wykazuje cechy podobne do trendów, jak miało to miejsce ostatnio w ramach trendu spadkowego. Być może to, co jest najbardziej interesujące w przypadku ostatnich wahań ceny na tym wykresie to to, że doszło do przełamania niebieskiej falującej linii, którą jest 20-dniowa średnia krocząca. To również sugeruje, że kupujący próbują przejąć kontrolę nad rynkiem.

Scalenie analizy technicznej z ekonomicznymi komunikatami prasowymi może być potężnym połączeniem, gdy składają się one w spójną całość i tworzą tę same wnioski co do kierunku.

Jeśli czujesz, że powyższy artykuł Cię zainspirował i chcesz rozpocząć trading, bądź też artykuł dostarczył Ci dodatkowej wiedzy o rynkach, zapewne ucieszy Cię fakt o możliwości handlu bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka za pomocą rachunku demo. Rachunek ten pozwala przetestować własne strategie oraz zdobyć doświadczenie bez narażania własnego kapitału. Sam dokonaj wyboru, kiedy zamienić rachunek demo na real.

Dodatkowo rachunek demo Admiral Markets umożliwia inwestorom dostęp do najnowszych danych rynkowych w czasie rzeczywistym, możliwość handlu wirtualną walutą oraz dostęp do najnowszych informacji handlowych od doświadczonych inwestorów.

Kliknij na poniższy baner, aby otworzyć BEZPŁATNIE rachunek demo!


INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.

Avatar-Admirals
Admirals Kompleksowe rozwiązanie do wydatkowania, inwestowania i zarządzania pieniędzmi

Admirals to więcej niż zwykły broker. To centrum finansowe oferujące szeroki zakres produktów i usług finansowych. Umożliwiamy indywidualne podejście do finansów poprzez kompleksowe rozwiązania w zakresie inwestowania, wydatkowania i zarządzania pieniędzmi.