Używamy cookies, aby jak najlepiej dostosować witrynę do Twoich potrzeb. Kontynuowanie przeglądania tej strony, oznacza zgodę na używanie plików cookies. Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.
Więcej informacji Akceptuję
81% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. expand_more

55% największych inwestorów na świecie spodziewa się krachu na giełdzie w 2020 roku

Listopad 18, 2019 15:33

Według najnowszego badania opublikowanego przez UBS Wealth Management większość najbogatszych inwestorów na świecie spodziewa się dużej wyprzedaży akcji w 2020 roku.

Ankieta, opublikowana 12 listopada 2019 r., oparta jest na opiniach ponad 3400 inwestorów, z których każdy ma co najmniej 1 milion USD aktywów. Spośród uczestników ankiety 55% stwierdziło, że spodziewa się „znacznego spadku rynków" w 2020 r.

„Inwestorzy widzą powody do ostrożności w nowym roku" - oznajmiło biuro strategii klienta UBS Global Wealth Management. „Dwóch na trzech globalnych inwestorów uważa, że rynki napędzane są obecnie bardziej wydarzeniami geopolitycznymi niż podstawami biznesowymi, takimi jak rentowność, przychody i potencjał wzrostu".

Co ujawnia ankieta? Jakich możliwości handlowych można spodziewać się dla końcówki roku 2019 i roku 2020? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Prawie 80% inwestorów oczekuje większej zmienności

Oprócz prognoz inwestorów na 2020 rok, autorzy badania UBS poprosili również o przemyślenia na temat zmienności, bezpieczeństwa inwestycji i innych kwestii.

Okazało się, że 79% inwestorów posiadający znaczący majątek netto spodziewa się większej zmienności rynku, a prawie 3 na 4 inwestorów uważa, że środowisko inwestycyjne jest trudniejsze niż pięć lat temu. 58% inwestorów czuje mniejszą kontrolę nad wynikami swoich portfeli niż kiedyś.

Wszystko to spowodowało, że 52% inwestorów nie ma pewności, czy własnie teraz jest dobry czas na inwestowanie.

W związku z tym respondenci ujawnili, że obecnie posiadają w gotówce 25% swoich portfeli, co jest znacznie wyższym poziomem niż 5% zalecane przez UBS, a 60% rozważa dalsze zwiększenie poziomu gotówki.

W czasach podwyższonej zmienności rynku posiadanie gotówki jest często postrzegane jako bezpieczniejsza opcja. Zamożni inwestorzy posiadający tak wiele swoich środków w portfelu w postaci gotówki, podczas gdy giełda historycznie zapewniała znacznie wyższe zyski, to znaczący sygnał ostrzegawczy.

Obawy gospodarcze mają charakter geopolityczny

Co powoduje takie obawy wśród najbogatszych na świecie? Według UBS dwóch na trzech inwestorów uważa, że rynki napędzane są obecnie bardziej wydarzeniami geopolitycznymi niż podstawami biznesowymi, takimi jak rentowność, przychody i potencjał wzrostu.

W rezultacie obecne wydarzenia geopolityczne powodują, że coraz więcej inwestorów stosuje strategie inwestycyjne unikające ryzyka.

Najważniejsze obawy to:

  • Trwający konflikt handlowy USA-Chiny (44% inwestorów uważa, że wpłynie to na ich portfele w 2020 r.)
  • Lokalne środowisko polityczne (41% spodziewało się, że wpłynie to na wyniki ich portfeli)
  • Wybory prezydenckie w USA w 2020 r. (37% inwestorów uważa, że będzie to miało wpływ

Wyniki badań ukazują najwyższe notowania na giełdach

Dla tych, którzy nie należą do najbardziej zamożnych na świecie, ten osąd może być zaskoczeniem, ponieważ zarówno Dow Jones Industrial Average, jak i S&P 500 w ostatnim miesiącu wzrosły o ponad 3%, a 12 listopada S&P 500 wyznaczył nowy rekord.

Wzrosty wynikały z dobrej kondycji akcji Disneya i Facebooka. Akcje Disneya wzrosły o ponad 1% po uruchomieniu usługi Disney +, a Facebook wzrósł o 2,6% po ogłoszeniu nowego narzędzia do płatności.

Te wzrosty zostały dodatkowo wzmocnione w wyniku komentarzy prezydenta Donalda Trumpa, który wskazywał na chiński entuzjazm dla umowy handlowej.

Źródło: Admiral Markets MT5 SP500, dzienny wykres CFD (od 2 października 2018 r. Do 13 listopada 2019 r.). Utworzony: 13 listopada 2019 r., Godz. 15.00 EET - Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości gwarantują podobnych w przyszłości.

Dlaczego więc pojawiają się obawy związane z krachem, gdy rynek osiąga szczyty?

Jednym z elementów może być czas - ankieta UBS została przeprowadzona między sierpniem 2019 r., a październikiem 2019 r., kiedy rynek doświadczał znacznie wyższych poziomów zmienności. Jednak niektórzy analitycy uważają również, że jest to po prostu szczyt przed dużą korektą.

Czy rynek zbliża się do korekty o wielkości 25%?

Według dziennika Fortune Shawn Tully, amerykańskie akcje o dużej kapitalizacji są przez cały czas wysoko, podobnie jak zyski.

Historycznie rzecz biorąc, ten schemat jest niepokojący, ponieważ ostatni raz widzieliśmy to w drugim kwartale 2007 r. Zyski S&P 500 osiągnęły najwyższy w historii poziom 84,92 USD, a następnie spadły w wyniku kryzysu finansowego. Indeks nie wrócił do tych poziomów do początku 2013 r. i osiągnął nowy szczyt dopiero we wrześniu 2014 r.

Rok 2019 pokazał początki podobnego zachowania. S&P 500 osiągnął 135,27 USD w drugim kwartale, przy czym szacowana liczba w trzecim kwartale wynosi 133,95 USD. Od czwartego kwartału 2014 r. do trzeciego kwartału 2019 r. Zysk spółek z S&P na akcję wzrósł o 2,7% rocznie (skorygowany o inflację), bijąc ogólną gospodarkę o 19%.

Tegoroczne zyski operacyjne spółek z S&P wyniosły średnio 11,3% - ich najlepsze wyniki od dziesięciu lat i 1,8% powyżej średniej wynoszącej 9,5%. Zyski przedsiębiorstw stanowią 9,8% PKB, czyli znacznie powyżej normy wynoszącej 7,5%. Wszystko to nie wskazuje na sekwencję wyższych szczytów i dołków - ale na wyjątkowo wysoki szczyt.

Jednocześnie wartość indeksu S&P wzrosła znacznie szybciej niż zyski zawartych w nim akcji. W szczytowym okresie zysków w 2007 r. inwestorzy otrzymywali zwrot w wysokości 5,60 USD za każde 100 USD wydane na indeks akcji S&P. W szczytowym momencie 2014 roku otrzymywali zwrot w wysokości 5,40 USD. Dzisiaj stosunek ceny do zysku S&P wynosi 23, co oznacza, że inwestorzy uzyskują zwrot w wysokości 4,30 USD za każde zainwestowane 100 USD.

To o 23% mniej niż w szczycie zysków w 2007 r. i 20% poniżej liczby na szczycie sprzed pięciu lat.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że inwestorzy zaczną domagać się więcej, a prawdopodobieństwo eksplozji zysków w 2020 r. spełniającej te żądania jest niskie, biorąc pod uwagę, że zyski osiągają już rekordowy poziom. To pozostawia niewiele miejsca na rozwój i dużo miejsca na spadek - podobnie jak widzieliśmy w 2007 i 2008 roku.

Jest jakieś pocieszenie…

Na szczęście nie wszystkie wiadomości są negatywne.

Pierwszą rzeczą, na którą wytrawni inwestorzy powinni pamiętać, jest to, że zmienność stwarza możliwości. Dzięki instrumentom takim jak SP500 CFD i DJI30 CFD dającym możliwość handlowania zarówno długimi, jak i krótkimi pozycjami, możliwe jest zarabianie zarówno na rynkach rosnących, jak i spadkowych. Ostatecznie, tylko dlatego, że rynek się może załamać, nie oznacza, że twój portfel musi ucierpieć - chodzi tylko o to, jak handlujesz.

Chociaż zmienność stwarza dla traderów możliwości, ważne jest również, aby pamiętać, że zwykle są to czasy podwyższonego ryzyka, dlatego ważne jest również ostrożne zarządzanie ryzykiem.

Poza tym, podczas gdy większość inwestorów UBS uważała, że w nadchodzących miesiącach będzie istniało ryzyko dla rynku, 70% inwestorów pozytywnie szacuje zwrot z portfela w ciągu następnej dekady.

Zauważyli szereg „wielkich trendów" wpływających na rynek, które mogą prowadzić do nowych możliwości i okazji, szczególnie w sektorach technologii, opieki zdrowotnej i energii. 88% inwestorów zgłosiło zainteresowanie dostosowaniem swoich portfeli do tych trendów.

Forex światowe rynki

INFORMACJE O MATERIAŁACH ANALITYCZNYCH:

Podane dane dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji, przewidywań, przeglądów rynku, prognoz tygodniowych lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą") publikowanych na stronie internetowej Admiral Markets. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Jest to komunikat marketingowy. Treści publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie mogą być interpretowane jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej. Nie została ona przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi mającymi na celu promowanie niezależności badań inwestycyjnych i nie podlega żadnemu zakazowi zajmowania się rozpowszechnianiem badań inwestycyjnych.

2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.

3. W celu ochrony interesów naszych klientów i obiektywności Analizy, Admiral Markets ustanowił odpowiednie wewnętrzne procedury zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi.

4. Analiza jest przygotowywana przez niezależnego analityka Jitana Solanki - niezależny współtwórca (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków.

5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.

6. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.

7. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.