Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

EBA i ich stres test dla europejskich banków – kto im uwierzy?

Sierpień 03, 2016 10:15

Jeżeli celem EBA było uspokojenie inwestorów na rynku i zapewnienie, że „wszystko jest w porządku" to ponieśli porażkę. Po opublikowaniu rezultatu indeks europejskich banków spadł o ponad 7% przez niespełna dwa dni. W przypadku europejskich banków będzie potrzebny o wiele większy „stres test". Niektórzy zadają sobie pytanie, jak długo potrwa zanim ludzie zorientują się co się dzieje i panicznie rzucą się swoje środki?

Niestety nie możemy obwiniać tylko banków komercyjnych. Spora wina leży po stronie Europejskiego Banku Centralnego. Dokonując obniżki stopy depozytowej w ujemne trajektoria Bank Centralny zmusił podległe mu banki do udzielania coraz większej liczby kredytów. Tylko komu je udzielać? Banki Komercyjne musiały obniżyć wymogi kredytowe, czyli po raz kolejny udostępniać bardzo tani kapitał "komu popadnie".

Niepokojąca jest również sytuacja Deutsche Banku, na który jest bardzo duża nagonka. Nie ma co się jednak dziwić, nieraz uczestniczył w manipulacjach na rynku złota, srebra, stopy procentowej, prał brudne pieniądze.

Pomimo tego upadek Deutsche Banku jest niemożliwy. Szybciej zostanie dofinansowany o 100 miliardów euro przez rząd niemiecki, czy też wszystkie kraje należące do Strefy Euro.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych