Zagadka mocy dolara amerykańskiego

Kwiecień 03, 2019 15:28

W ramach podsumowań I kw. tego roku zwraca uwagę dobre zachowanie amerykańskiego dolara. W gruncie rzeczy można być tym zdziwionym, gdyż napływające na rynek informacje raczej sprzyjałyby słabości USD. FOMC zmienia nastawienie i już nie sugeruje podwyżek stóp procentowych w tym roku. Ba, rynek długu spodziewa się nawet jednej obniżki już w tym roku. Czy rozluźnienie polityki pieniężnej nie powinno przełożyć się na osłabienie notowań dolara? Jeśli tak, to dlaczego to się nie dzieje, a EUR/USD zjeżdża o swojego lokalnego minimum?

 

Cykliczność sprzyjała dolarowi

Pierwszym czynnikiem, który może stać za umacniającym się dolarem jest cykliczność zmian wartości tej waluty w cyklu rocznym. Przebieg uśredniony wartości wyliczony od roku 1990 przedstawia poniższy wykres.

 

Źródło: Twiiter - @Callum_Thomas

Linia czarna to przebieg uśredniony, a czerwoną linią zaznaczono tegoroczne zmiany wartości USD. Jak widać, te zmiany są zbieżne z tym, co sugeruje czynnik sezonowy. Początek roku jest dla dolara zazwyczaj pomyślny, a więc choćby z tego powodu lepsza kondycja USD jest wytłumaczalna. Naszą uwagę powinien zwrócić fakt, że ten pozytywny okres już się kończy i wchodzimy w półrocze, które będzie dla dolara trudniejsze. Co ciekawe, ten cykl jest podobny do znanego z rynku akcji pod nazwą „sell on May and go away".

Opóźnienie w reakcji na zmianę oczekiwań

Są inne argumenty. Relatywna moc dolara, w szczególności do euro, wynika z ostatnich zmian na rynku długu, a właściwie nie tyle samych zmian, ale faktu, że wywołują one efekt dopiero po jakimś czasie. Ta zależność została przedstawiona na poniższym wykresie.

 

Źródło: Twiiter - @AndreasSteno

Oczekiwania co do ruchu na stopach procentowych dolarowych i euro w ostatnim czasie faworyzują dolara, co oznacza, że to właśnie większego luzowania rynek spodziewa się po amerykańskim Fed'zie. To powinno osłabiać dolara względem euro i jest wielce prawdopodobne, że wkrótce takie osłabienie się pojawi. Okazuje się, że potrzeba czasu, by takie zmiany oczekiwań wywołały znaczące ruchy na rynku walutowym.

Na wykresie widać linię błękitną, która pokazuje, upraszczając, rosnącą skalę oczekiwań na szybszy spadek stóp procentowych w USA niż w strefie euro. Jest ona podobna do przebiegu pary EUR/USD, ale pod warunkiem, że dojdzie do przesunięcia tej linii o 6 miesięcy. Jak widać, faktycznie dopiero zaczyna się okres, w którym dolar może na bazie tego czynnika zachowywać się słabiej.

Podsumowanie

Z powyższego wysuwa się wniosek, że czas mocnego dolara amerykańskiego powoli się kończy i wkrótce możemy rozpocząć fazę jego słabszej dyspozycji, która potrwa do jesieni. Oczywiście nie oznacza to, że automatycznie należy spodziewać się wielkiej fali odwrotu od dolara, bo przecież cykliczność jest tylko własnością statystyczną i nie determinuje zmian w każdym roku. Nakreślony układ zjawisk sugeruje jedynie, że potencjał do dalszego umacniania się USD może być ograniczony. Za to należy się liczyć z tym, że pojawią się w najbliższych tygodniach sygnały osłabiające dolara, ale już od konkretnego rynku (pary walutowej) zależeć będzie, jakie to przyniesie konsekwencje.

Ostrzeżenie: Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.
  9. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.