WTI, GBPUSD - Analiza techniczna rynków finansowych (24.09.2018)

Wrzesień 24, 2018 08:35

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnienie. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku walutowy

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających na rynku surowcowym

Źródło: Opracowanie własne

Strzałka zielona - na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Strzałka czerwona-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Oprócz par walutowych opisanych w poprzednim tygodniu zarządzający na rynku kontraktów terminowych powrócili do wyprzedaży ropy naftowej. Powstała także ciekawa sytuacja na funcie szterlingu, który być może powróci do trendu spadkowego albo konsolidacji.

WTI – „czarne złoto pod presją"

W poprzednim tygodniu kalendarzowym zarządzający na rynku kontraktów terminowych otworzyli 1 038 pozycji krótkich. Był to wzrost pozycji krótkich o 4 proc. tydzień do tygodnia. Przy tym warto zauważyć, że dodatkowa podaż pojawiła się ze strony zamykania pozycji długich, tutaj liczba kontraktów przekroczyła 20 000 tysięcy. Tym samym zarządzający zmniejszyli swoje zaangażowanie po długiej stronie rynku o 5 proc.. Dzięki temu linia netto powróciła do spadków.

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, linia niebieska- pozycje długie, czerwona - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Od strony technicznej notowania „czarnego złota" pozostają w trendzie wzrostowym, na chwile obecną scenariusz spadkowy przechodzi na dalszy plan. Aktualnym celem kupujących jest okolica 75 USD za baryłkę. Natomiast strefa wyznaczająca wsparcie dla obecnego trendu znajduje się w okolicy 65 USD, dopiero po jej pokonaniu otrzymamy sygnał zmiany trendu.

Notowania WTI, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Po dojściu w okolicę 75 USD na notowaniach WTI mogłaby powstać formacja podwójnego szczytu, co wspierałoby scenariusz spadkowy. Celem sprzedających po uformowaniu takiej formacji byłaby strefa w okolicy 58 USD za baryłkę.

GBPUSD – zamieszanie na funcie

Po kilkudniowym trendzie spadkowym notowania GBPUSD odbiły. Impuls wzrostowy był bardzo mocny, w przeciągu miesiąca notowania z 1.26940 zawędrowały na 1.32520. Ruch wzrostowy był spowodowany reedukacją pozycji krótkich wśród funduszy lewarowanych na rynku kontraktów terminowych. Wydawałoby się, że obecny ruch będzie kontynuowany, ale z drugiej strony nie towarzyszył mu wzrost pozycji długich, a wręcz ich spadek. W poprzednim tygodniu fundusze zamknęły ponad 15 000 pozycji długich oraz ponad 17 000 pozycji krótkich.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Patrząc na fundusze odbicie linii netto zapowiada dalsze wzrosty, ale ponad 29 procentowa redukcja pozycji długich daje już negatywny wydźwięk. Oprócz tego fundusze inwestycyjne oraz zarządzający dobierają coraz więcej pozycji krótkich. Być może przygotowują się na twardy „Brexit".

Notowania GBPUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Na interwale tygodniowym została wyrysowana formacja świecowa Pin Bar. Jest to zapowiedź możliwej wyprzedaży GBPUSD w okolicę poziomu 1.26785. Na dzień dzisiejszy pozostanie to scenariuszem bazowym.

Dział Analiz Admiral Markets