79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z tym dostawcą. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Regulator CySEC efsa fca

Dlaczego banki centralne zwiększają swoje rezerwy złota?

Październik 29, 2018 13:01

rynek złota

Od 2010 banki centralne na całym świecie zmieniły swoją pozycję ze sprzedawców na nabywców złota. W rzeczywistości Światowa Rada Złota (WGC) wykazała, iż popyt na złoto w pierwszym kwartale 2018 wzrósł o 42% rok do roku.

Które kraje zwiększają swoje rezerwy złota i dlaczego?

Chociaż nie mamy potwierdzenia, istnieją pewne statystyki, na które warto zwrócić uwagę.

Na przykład, rosyjski bank centralny jest od sześciu lat największym nabywcą złota, który w 2017 zwiększył swoje rezerwy złota do poziomu 224 ton tego kruszca. Dodatkowo wyprzedził również bank Chin, zajmując piąte miejsce w posiadaniu największych rezerw złota na świecie.

Tymczasem węgierski bank centralny ogłosił, że kraj ten zwiększył swoje rezerwy złota dziesięciokrotnie do 31,5 tony. Powodem, który podano była „poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka narodu".

W dniu 19 kwietnia 2018 Turcja również zwróciła się z wnioskiem, aby 220 ton rezerw złota zostało wycofane z systemu Rezerwy Federalnej US i przetransportowane do kraju. Pozostałe kraje, które złożyły podobne wnioski to między innymi:

  • Niemcy
  • Holandia
  • Austria
  • Belgia
  • Rosja
  • Chiny
  • Azerbejdżan

Dlaczego tyle krajów chce odzyskać swoje złoto?

Na tym pytaniu warto się zatrzymać dłużej, gdyż nie ma na nie jednej konkretnej odpowiedzi. Jedna z teorii głosi, iż kraje na całym świecie starają się uniknąć USD, w wyniku trwających wojen handlowych, ceł i niepewnej sceny politycznej.

Rosja i Chiny zmierzają do tego, aby dolar amerykański stracił pozycję światowej waluty rezerwowej, starając się pozyskać wsparcie ze strony rządu światowego. Jak pokazuje poniższy wykres, status waluty światowej nie będzie trwał wiecznie:

rezerwy złota

Źródło: Gold Telegraph 22 October 2018

Na ten moment nie jesteśmy w stanie określić dokładnego wyniku podniesienia rezerw złota przez banki centralne. Możemy jednak nadal korzystać z wahań na rynku złota, używając instrumentów CFD opartych na jego cenach.Jak możemy to zrobić? Spójrzmy tutaj...

Jak Handlować na CFD na Złoto na MT4 Admiral Markets

W pierwszej kolejności spójrzmy na roczny wykres złota.

wykres złoto

Źródło: Admiral Markets MT4 Gold

Jak można zauważyć z powyższego wykresu wynika, że były okresy, w których złoto poruszało się w trendach wzrostowych/spadkowych lub w konsolidacji. W trendzie bocznym złoto będzie poruszało się między dwoma punktami cenowymi, mając problemy z wybiciem się poza ich zakres. W trendach, przez dłuższy czas ceny będą poruszały się w górę lub w dół.

Istnieje wiele różnorodnych strategii tradingowych służących do handlu zarówno na rynkach znajdujących się w trendach, jak i konsolidacji. Skoncentrujmy się na najbardziej aktualnych warunkach - konsolidacji, jak pokazano na poniższym wykresie:

złoto konsolidacja

Źródło: Admiral Markets MT4 Gold

Na powyższym wykresie widać, że rynek złota znajdował się w konsolidacji, w formacji klina albo trójkąta. Kolejne szczytowe ceny znajdowały się coraz niżej natomiast dołki coraz wyżej. Wzór ten może sugerować, że w pewnym momencie rynek dokona wybicia i w sposób kierunkowy będzie poruszać się w górę lub w dół.

W tej sytuacji rynek złota dokonał wybicia penetrując górną strefę oporu konsolidacji. Traderzy mogli dokonać zakupu w momencie, w którym rynek przebił się przez opór na poziomie 1222 USD z 11 października 2018, ze stop lossem umieszczonym po najniższej cenie z dnia wybicia 1119,1 USD.

Jeżeli trader handlował by najniższą wartością kontraktu: 0,1 lota, a cena osiągnęłaby poziom jego stop lossa, mógłby stracić 110 USD. W tym przypadku stop loss nie został osiągnięty i jeżeli trader utrzymałby swoją pozycję do poziomu 1222 USD (najniższa cena lipca 2018), szacunkowe zyski wynosiłyby 200 USD tego samego dnia, w którym nastąpiło otwarcie pozycji - 11.10.2018.

Chcesz eksperymentować z własnymi strategiami handlu? Policz z pomocą naszego darmowego kalkulatora inwestora, ile zysku mogłyby przynieść Ci takie transakcje.

Bezpłatny Rachunek Demo

Ujawnienie Ryzyka: Ten materiał nie zawiera i nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne lub ofertę lub zachętę do zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy pamiętać, że analizy instrumentów finansowych, które odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, mogą się zmieniać w czasie. Nie ma gwarancji dokładności ani kompletności informacji zawartych w materiale, a każda osoba działająca na jego podstawie robi to wyłącznie na własne ryzyko. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, powinieneś zasięgnąć porady niezależnego doradcy finansowego, aby upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyka.


Admiral Markets Group składa się z następujących firm:
Admiral Markets Cyprus Ltd
Nadzorowany przez Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
KONTYNUUJ
Admiral Markets AS
Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
KONTYNUUJ
Admiral Markets UK Ltd
Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
KONTYNUUJ
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.
Uwaga: Jeśli zamkniesz to okno bez wyboru spółki operacyjnej, zgadzasz się kontynuować zgodnie z regulacjami FCA.