Przygotuj się na przyszły tydzień [06.07.2018]

Lipiec 04, 2018 12:55

W przyszłym tygodniu zostanie opublikowane kilka ważnych informacji, które mogą w dużej mierze wpłynąć na notowania poszczególnych walut. Pierwsze ważniejsze dane zostaną opublikowane dopiero we wtorek. W nocy poznamy australijską koniunkturę w przemyśle wg NAB. Natomiast o godzinie 9:30 brytyjski bilans handlowy.

Środa będzie emocjonująca, szczególnie dla Kanady. Jednak jako pierwsze przyjadą dane z Australii - optymizm konsumentów wg. Westpac. O 9.00 odbędzie się spotkanie członków ECB. Z kolei dopiera na godzinę 15.00 zaplanowano publikację kanadyjskich stóp procentowych.

Czwartek będzie najciekawszym dniem dla inwestorów na rynku amerykańskich obligacji. Z USA napłyną informacje na temat inflacji CPI. Na ostatni dzień sesji zaplanowano jedynie jedną publikację z USA – indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Kanada – stopy procentowe

Publikacja kosztu pieniądza została zaplanowana na 11 lipca na godzinę 15:00. Z 81,2 procentowym prawdopodobieństwem zostaną podniesione o 25 punktów bazowych. Rynek praktycznie w pełni wycenił możliwą podwyżkę, dlatego zmiana stóp procentowych nie doprowadzi do dużego ruchu na parach walutowych z dolarem kanadyjskim. Większym zaskoczeniem byłoby pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Źródło: Bloomberg

Stany Zjednoczone – inflacja

Od ostatniego kryzysu banki centralne zalały rynek finansowy płynnością. Bankierzy chcieli zobaczyć stabilna inflację, przeważnie w okolicy 2 albo 2.5 procenta. Gdyby cel został wcześniej zrealizowany, to stopy procentowe dawno zostały podniesione. Dlatego na dzień dzisiejszy publikowany CPI jest jednym z ważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych tylko na chwile zatrzymały wzrost inflacji, aktualnie po raz kolejny zaczęła rosnąć. Inflacja zostanie opublikowana 12 lipca o godzinie 13:30. Jest na co czekać.

Źródło: Admiral Markets

Wzrost inflacji powinien pozytywnie wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego, ponieważ wzrost cen wspiera podwyżkę stóp procentowych oraz dalszego zacieśniania monetarnego. Z kolei niższa inflacja nie będzie wsparciem dla obecnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Instrument do obserwacji – WIG 20

Ostatnie kilka miesięcy dla kupujących było trudne, wszystko spowodowane globalną wyprzedażą na rynkach wschodzących. Ostatnie odbicie również było bardzo mizerne, ale jest światełko w tunelu. Jeżeli kupującym uda się przebić linię trendu spadkowego oraz strefę oporu w okolicy 2150 punktów, to strona kupująca otworzy sobie drogę do kontynuacji wzrostów w okolicę 2280 punktów. Zatem nie wszystko jest stracone. Z drugiej strony przebicie poprzedniego minima 2052 punktów da sprzedającym zielone światło do odwiedzenia psychologicznego poziomu 2000 punktów.

Notowania indeksu WIG 20, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets