Giełda w 2019 roku stanie w obliczu katastrofy przez 70% ostrzeżenie o korekcie

Listopad 12, 2018 12:19

W roku 2019 upłynie dokładnie 10 lat od zakończenia Światowego Kryzysu Finansowego w 2009 roku. Będzie to również najdłuższy okres ekspansji gospodarczej, przewyższający boom internetowy z lat 1991-2001.

Jednak na rynku zaczęły pojawiać się pęknięcia przez co jego fundamenty nie wyglądają tak stabilnie, jak kiedyś. W roku 2018 rynki giełdowe ucierpiały najbardziej od 2008 r. Obecnie pojawiło się na nich kilka znaków w postaci czerwonych flag na podstawie, których analitycy przewidują w tym roku 70% korektę. Jak długo będzie trwał obecny boom?

Sygnał ostrzegawczy #1: Koniec boomu gospodarczego

Rok 2018 należy do najbardziej niestabilnego roku na giełdzie od czasu recesji, co w konsekwencji może się okazać, że kryzysy giełdowe będą bardziej prawdopodobne.

Źródło: CNBC

Duże wahania na rynku nie stanowią jednak tylko jednego powodu, dla których najwięksi na świecie menedżerowie funduszy hedgingowych i czołowi ekonomiści przewidują krach w 2019 roku. Inną przesłanką jest wzrost stóp procentowych.

Sygnał ostrzegawczy #2: Wzrost stóp procentowych w USA

Szybki wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych przyczynił się do podniesienia przez Rezerwę Federalną stopy procentowej aż ośmiokrotnie od 2015 roku. Jednak w miarę jak USA zbliża się do pełnego zatrudnienia, istnieje zwiększone ryzyko wzrostu inflacji i cen konsumpcyjnych.

Podnoszenie stóp procentowych jest strategią mającą na celu ograniczanie wzrostu inflacji. Zwiększenie kosztów kredytu i uczynienie oszczędzania bardziej atrakcyjnym powoduje zachwianie równowagi między wydatkami a oszczędnościami ludzi.

Takie podejście może stanowić pewne zagrożenie. Historia pokazuje, że może to prowadzić do kurczenia się gospodarki, spadku cen akcji i krachu na giełdzie. Nic dziwnego, że w ciągu ostatnich 40 lat podwyżki stóp procentowych poprzedziło ponad 10 recesji gospodarczych.

Źródło: Forbes

Sygnał ostrzegawczy #3: 30% spadek dla Apple i ostrzeżenie z powodu Chin

Pierwszy raz od ponad 12 lat odnotowano spadek sprzedaży Apple. Dyrektor wykonawczy Tim Cook, w liście do inwestorów zrzucił winę za problemy ze sprzedażą niemal w całości za sytuację w Chinach, które odpowiadają prawie za 20% całkowitego przychodu spółki.

Tim Cook wyjaśnia: "mimo, że przewidywaliśmy zmiany na kluczowych, wschodzących rynkach, nie spodziewaliśmy się tak dużej różnicy spowolnienia gospodarczego, głównie w Chinach". Jeżeli Chiny nie będą odnotowywać wzrostu, stworzy to poważny problem dla pozostałych gospodarek na świecie, ponieważ globalnie handel powiązany jest z tym regionem.

Sygnał ostrzegawczy #4: Oczekiwania na brakujące dane z USA

Po raz pierwszy od czasu prezydentury Donalda Trump'a brakuje zarówno danych ekonomicznych, jak i wskaźników sentymentu.

Źródło: Bloomberg

Aktywność amerykańskich fabryk spadła do najniższego poziomu od dwóch lat i była gorsza od wszystkich oczekiwań zebranych w ankietach Bloomberg. Według Jeffa Carbone'a z Cornerstone Wealth, "rynek dyskontuje recesję, niezależnie od tego, co się na nim dzieje. Do jakiego stopnia i kiedy? Ta historia nie została jeszcze napisana".

Prognoza ekspertów wieszczy 70% krach na giełdzie

Niestabilność finansowa i rosnące stopy procentowe są dla wiodących inwestorów i ekonomistów najważniejszym sygnałem ostrzegawczym przed zbliżającym się krachem na giełdzie.

Według Paula Tudora Jonesa, uznawanego za jednego z najlepszych menadżerów funduszy hedgingowych: "Mamy najsilniejszą gospodarkę od 40 lat, przy pełnym zatrudnieniu. Chociaż nastrój jest euforyczny, jest nietrwały i wiąże się z kosztami takimi jak bańki na akcjach i bańki kredytowej".

Scott Minerd, Prezes ds. Inwestycji i dyrektor ds. Globalnych Inwestycji w Guggenheim Partners, prognozuje 40-procentową korektę na giełdzie, podczas gdy ekonomista Ted Bauman uważa, że może ona spaść o 70%.

W rezultacie, doradca finansowy CIA oraz Ministerstwa Obrony i wywiadu USA Jim Rickards twierdził, iż najlepszym scenariuszem jest spadek o 70%.

W jaki sposób Traderzy mogą czerpać korzyści

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition - SP500, wykres tygodniowy - Zakres danych: 13 marca 2011 - 4 stycznia 2019 r. - Wykonywany 4 stycznia o 10:42 GMT - Uwaga: Wyniki historyczne nie gwarantują podobnych wyników w przyszłości.

Jeżeli mowa o indeks giełdowy S&P 500, który przełamał swoje tegorocznego minima, tak duża wolatylność tworzy wiele okazji do handlu. Kontrakty CFD na akcje i indeksy umożliwiają zarabianie na wzrostach i spadkach kursów. Te niezwykle przyjazne traderom instrumenty finansowe mogą zamienić każdy potencjalny krach giełdowy w zysk a przede wszystkim pozwalają zabezpieczyć istniejące inwestycje, aż do momentu odwrotu tendencji rynkowych do pozycji krótkich na giełdzie. Należy jednak pamiętać, że niestabilne rynki mogą powodować wyższe ryzyko, dlatego niezbędne jest właściwe zarządzanie ryzykiem i ochrona z tytułu zmienności.

Jak będzie wyglądał Twój trading, biorąc pod uwagę ogromne zmiany oczekiwane w roku 2019?

Ujawnienie Ryzyka: Ten materiał nie zawiera i nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne lub ofertę lub zachętę do zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy pamiętać, że analizy instrumentów finansowych, które odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, mogą się zmieniać w czasie. Nie ma gwarancji dokładności ani kompletności informacji zawartych w materiale, a każda osoba działająca na jego podstawie robi to wyłącznie na własne ryzyko. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, powinieneś zasięgnąć porady niezależnego doradcy finansowego, aby upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko .