NZDUSD, Gold - Analiza pozycji dużych graczy 17.09.2018

Wrzesień 17, 2018 10:50

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnienie. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku walutowy

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających na rynku surowcowym

Źródło: Opracowanie własne

Strzałka zielona - na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Strzałka czerwona-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Tydzień temu informowaliśmy o zmianie nastroju na parach walutowych EURUSD oraz AUDUSD. Sytuacja na wspomnianych walutach dalej jest aktualny. Do tego dołączyła para NZDUSD oraz złoto.

NZDUSD – kto spycha NZDUSD?

Już trzeci raport z rzędu pokazuje, że fundusze lewarowane dobierają coraz więcej długich pozycji na rynku kontraktów terminowych na dolara nowozelandzkiego. Tym razem ilość pozycji długich wzrosła o 3 117 kontraktów terminowych, jest to wzrost o 27 proc. pozycji tydzień do tygodnia. Z kolei pozycje krótkie spadają od trzech tygodni, tym razem zmalały o 2,5 proc., czyli o 779 pozycji.

Tym samym linia netto rośnie już trzeci tydzień z rzędu. Liczba krótkich pozycji względem długich znalazła się w okolicy ekstremum. Tak dużej przewagi pozycji krótkich nad długimi nie było od końca 2017 roku. Podsumowując, według raportów COT oraz pozycjonowania dużych graczy większe prawdopodobieństwo leży po stronie odbicia notowań NZDUSD.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Admiral Markets

Analiza techniczna w dalszym ciągu wskazuje na trend spadkowy. Notowania poruszają się w kanale spadkowym, sprzedającym udało się pokonać sierpniowe minimum. Mocne odbicie oraz zmiana trendu zapowiadana jest przez oscylator MACD, który wyrysował negatywną dywergencję. Powrót ponad ostatnio pokonane minimum będzie świadczył o słabości sprzedających. Natomiast pokonanie górnej bandy kanału wzrostowego oraz poziomu 0,672 byłoby jednoznaczne z rozpoczęciem trendu wzrostowego.

Notowania NZDUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Gold – czas na zmianę trendu

Notowania złota nie mają za sobą udanego kwartału. Zarządzający na rynku kontraktów terminowych przez kilkanaście tygodni powiększali krótkie pozycje w złocie. Zmiana przyszła dopiero cztery tygodnie temu, gdzie przeszliśmy do realizacji zysków z krótkich pozycji. Dzięki temu linia netto odbiła, tak samo jak notowania metalu szlachetnego.

Według najnowszego raportu COT zarządzający w poprzednim tygodni zamknęli ponad 8 tysięcy krótkich pozycji. Dodatkowo zostało zamknięte ponad tysiąc długich. Pomimo lekkiego wzrostu linii netto w dalszym ciągu mamy do czynienia z bardzo dużą dywergencją (bardzo dużo pozycji krótkich względem długich).

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Analiza techniczna nie potwierdziła trendu wzrostowego. Dopiero po pokonaniu linii trendu spadkowego oraz strefy oporu w okolicy 1210 USD zmiana trendu zostanie potwierdzona.

Notowania złota, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Pomimo tego bazowym scenariuszem pozostanie odbicie metalu szlachetnego i kontynuacja wzrostów.

Pierwszym celem kupujących będzie 1240 USD, następnie 1280 USD za uncję.

Dział Analiz Admiral Markets