Czy to koniec rynku kryptowalut? Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut gwałtownie spadła do 152 miliardów USD

Listopad 20, 2018 15:45

Podwójny krach na giełdzie w ciągu zaledwie dwóch tygodni spowodował, iż notowania rynku kryptowalutowego nadal się osuwają.

W ubiegłym tygodniu, w niespełna 24 godziny kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 26 miliardów dolarów.

Bitcoin (BTC) spadł o ponad 11% w ciągu zaledwie 12 godzin, przebijając wsparcie na poziomie 6.000 USD i osiągając tegoroczne minimum wynoszące 5.300 dolarów. W tym czasie kapitalizacja rynku kryptowalutowego po raz pierwszy od października 2017 roku spadła poniżej 100 miliardów dolarów. Jest to spadek niemal o 75% w porównaniu z najwyższym poziomem z grudnia 2017 roku, który wyniósł prawie 20.000 USD.

Tego samego dnia Ethereum odnotowało stratę 10,5%, ponieważ spadło do 16-miesięcznego minimum wynoszącego zaledwie 163 USD, co stanowi spadek o ponad 80% wartości, w stosunku do styczniowego maksimum na poziomie 1,412 USD.

W ciągu ostatnich 24 godzin kurs Bitcoina pogłębił tegoroczne minima odnotowując spadek o ponad 17% z poziomu 5300 USD i zatrzymując się w okolicach 4500 USD. Oznacza to spadek globalnej kapitalizacji rynku walut do 80 mld dolarów. W przeciągu doby Ethereum osuwa się o 17% a w ciągu jednego tygodnia o 33%, gdzie jego obecne notowanie wynoszą 133 USD.

Jeśli spojrzymy na giełdę jako całość zauważymy, że żadne z kryptowalut nie jest bezpieczne:

  • BTC/EUR - spadek 17,05%
  • BTC/USD - spadek 16.22%
  • LTC/USD - spadek 12,21%
  • LTC/EUR - spadek 13,60%
  • ETH/USD - spadek 15.53%
  • XRP/USD - spadek 14.26%

Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut spadła do 152 dolarów i jest tym samym najniższa począwszy od października 2017 roku.

Źródło: Admiral Markets MT5

Dlaczego doszło do krachu kryptowalut?

W "Fast Money" CNBC, założyciel i dyrektor generalny BKCM Brian Kelly powiedział, że krach został wywołany przez hard fork Bitcoin Cash. Warto jednak zwrócić uwagę na szereg dodatkowych czynników wpływających na tegoroczną zmienność rynku:

  • Zła prasa, dotycząca kilku podobnych korekt na rynku z końca 2017/początku 2018 r., zyskała szerokie zainteresowanie (spadki, o których mowa to 15 miliardów dolarów w ciągu zaledwie dwóch godzin w czerwcu i 13 miliardów dolarów w październiku, a w tym tygodniu spadek o 26 miliardów dolarów)
  • Kwestie bezpieczeństwa związane z ochroną przechowywania kryptowalut
  • Zdecentralizowanie systemu Bitcoin i związane z tym zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego, rządy państw świata odmówiły przyjęcia waluty.
  • Opóźnienie sierpniowej decyzji SEC Bitcoin ETF, która przyczynia się do rozwiania nadziei inwestorów, co do możliwości dalszej ekspansji rynku
  • W jednej z publikacji stwierdzono również, że krach został wywołany sprzedażą kryptowalut przez podatników amerykańskich w celu spłacenia podatku od zysków kapitałowych, naliczanego od posiadanych kryptowalut.

Ostatecznie, zwyżka hard fork'a mogła być czynnikiem wyzwalającym, ale było to tylko jedno ogniwo łańcucha czynników przyczyniających się do wywołania pesymizmu u inwestorów.

Czy to koniec kryptowalut?

Bardzo ważnym pytaniem zadawanym przez wielu inwestorów i traderów jest to, czy jest to koniec rynku kryptowalutowego?

Jeśli tegoroczne negatywne nastroje utrzymają się w 2019 roku, nie będzie zaskoczeniem, jeśli rynek kryptowalutowy osiągnie najniższe poziomy w jego pierwszych dwóch kwartałach. Jednak niektórzy komentatorzy już przewidują zmianę sytuacji, argumentując, że amerykańskie wybory i sytuacja na rynku długu USA mogą pomóc rynkowi krypto walutowemu osiągnąć nowe szczyty pod koniec roku.

Niezaprzeczalnie jest to ekscytujący moment, który możesz wykorzystać do tradingu!

Jak Traderzy mogliby na tym skorzystać?

Dobrą wiadomością jest to, że zmienność rynku zapewnia szereg możliwości do handlu. Ponadto, kiedy handluje się kontraktami CFD na krosach kryptowalutowych i parach z walutami fiducjarnymi, inwestorzy mogą czerpać zyski z ruchów rynku w dowolnym kierunku.

Trader, który otworzyłby krótką pozycję na 1 lot BTC/USD, z dźwignią 1:5 na poziomie 6,189$ przed spadkiem i zamknąłby tą pozycję na poziomie 5,300$ zyskałby 889$.

Źródło: Admiral Markets MT5

Należy pamiętać, że choć zmienność generuje okazje handlowe, zwiększa również ryzyko. W związku z tym ważne jest posiadanie strategii zarządzania ryzykiem przed rozpoczęciem każdej transakcji.

Ostrzeżenie: Podane dane, publikowane na stronie internetowej Admiral Markets, dostarczają dodatkowych informacji dotyczących wszystkich analiz, szacunków, prognoz, spekulacji lub innych podobnych ocen lub informacji (zwanych dalej "Analizą"). Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Analiza jest publikowana wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie należy jej interpretować jako doradztwa lub rekomendacji inwestycyjnej.
  2. Każda decyzja inwestycyjna jest podejmowana indywidualnie przez każdego klienta, natomiast Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z takiej decyzji, niezależnie od tego, czy została podjęta w oparciu się o Analizę, czy też nie.
  3. Wszystkie Analizy przygotowywane są przez niezależnego analityka (zwanego dalej "Autorem") na podstawie osobistych szacunków Autora.
  4. Aby zagwarantować, że interesy klientów będą chronione, a obiektywizm Analizy nie zostanie naruszony, Admiral Markets ustanowił wewnętrzne procedury zarządzania nimi i zapobiegania konfliktom interesów.
  5. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić, że wszystkie źródła Analizy są wiarygodne oraz że wszystkie informacje są prezentowane w możliwe najbardziej zrozumiały, terminowy, precyzyjny i kompletny sposób, Admiral Markets nie gwarantuje dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji zawartych w Analizie. Przedstawione dane liczbowe odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości, które nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wskaźników.
  6. Treści Analizy nie należy interpretować jako wyraźnej lub domniemanej obietnicy lub gwarancji ze strony Admiral Markets, że klient odniesie korzyści ze strategii w niej zawartych lub że straty z tym związane mogą lub będą ograniczone.
  7. Jakikolwiek rodzaj wcześniejszego lub modelowego wykonania instrumentów finansowych wskazanych w Publikacji nie powinien być interpretowany jako wyraźna lub domniemana obietnica, gwarancja lub implikacja przez Admiral Markets dla jakichkolwiek przyszłych wyników. Wartość instrumentu finansowego może zarówno wzrastać, jak i maleć, przy czym nie gwarantuje się zachowania wartości aktywów.
  8. Prognozy zawarte w Analizie mogą podlegać dodatkowym opłatom, podatkom lub innym wydatkom, w zależności od przedmiotu Publikacji. Cennik dotyczący usług świadczonych przez Admiral Markets jest dostępny na stronie internetowej Admiral Markets.
  9. Instrumenty pochodne (w tym kontrakty CFD) mają charakter spekulacyjny i mogą prowadzić do strat lub zysków. Zanim zaczniesz handlować, powinieneś upewnić się, że rozumiesz związane z tym ryzyko.