Kiepski rok złotego

Styczeń 05, 2016 12:09

Polski złoty ma za sobą niezbyt udany rok, osłabiał się do wszystkich głównych walut. Na samym początku 2015 roku frank szwajcarski umocnił się drastycznie po nieoczekiwanej decyzji SNB. Później dolar amerykański oraz funt szterling zyskiwał za sprawą oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych. Natomiast euro zaatakowało dopiero po zdyskontowaniu programu QE.

Na tak słabego złotego w 2015 roku wpłynęło również ryzyko polityczne. Politycy PiS w poprzednim roku wygrali wybory, co nie spodobało się inwestorom. Główny indeks warszawskiego parkietu stracił ponad 1/3 swojej wartości. Dodatkowo partia, która wygrała wybory oczekuje od RPP działań na rzecz stymulacji wzrostu gospodarczego, czyli kolejną obniżkę stóp procentowych.

Rok 2016 dla polskiego złotego również nie wygląda za ciekawie, sytuacja wewnętrzna oraz ryzyko geopolityczne cały czas działa na niekorzyść PLN.

EUR/PLN

Polski złoty w stosunku do euro przez cały 2015 rok osłabił się najmniej. Kurs EURPLN podlegał bardzo dużym fluktuacją, było to związane z niepewnością w Strefie Euro oraz program QE, który został wprowadzony w marcu poprzedniego roku. Na początku grudnia ECB rozszerzyło program luzowania ilościowego, jednakże inwestorzy oczekiwali większej modyfikacji programu. W 2016 roku wszystko będzie zależało od koniunktury oraz przyszłych działań Banku Centralnego. Na dzień dzisiejszy euro umacnia się do polskiego złotego i jest duże prawdopodobieństwo, że wspólna waluta krajów europejskich będzie mocniejsza od polskiego złotego przez cały 2016 rok.

USD/PLN

W 2015 roku to dolar amerykański był królem, umocnił się ponad 10% w stosunku do polskiej waluty. Na tak znaczące umocnienie się dolara amerykańskiego wpływały oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w 2016 roku najważniejszą kwestią nadal pozostaje nachylenie ścieżki stóp procentowych. Jeżeli FED utrzyma stanowisko 4 podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku to dolar amerykański na długo zawita na poziomie ponad 4 zł z tendencją do silniejszego wzrostu. Gdyby jednak FED zmniejszył swoją prognozę do 2 podwyżek stóp procentowych w 2016 roku to będziemy mogli zaobserwować tylko minimalne umocnienie się dolara amerykańskiego.

CHF/PLN

15 stycznia – będzie to pamiętna data dla inwestorów. Frank szwajcarski został uwolniony przez SNB. Od tego momentu frank oscyluje pomiędzy 3,80-4,00 zł. W bieżącym roku dana sytuacja nie powinna ulec zmianie, ponieważ na walutę szwajcarską cały czas panuje ogromny międzynarodowy popyt.

GBP/PLN

Funt szterling w 2015 roku umocnił się ponad 5% w stosunku do polskiego złotego. Wpływ na tak duże osłabienie się złotego miały te same czynniki co na wzrost kursu dolara amerykańskiego. Jednakże w 2016 roku powinniśmy utrzymać się powyżej 6zł. BOE ma być drugim dużym bankiem, który podwyższy stopy procentowe. Podwyżka stóp procentowych oraz coraz mocniejsze oczekiwania co do podwyżek będzie skutkować mocniejszym funtem.

Dział Analiz

To również Cię zainteresuje:

Ropa po 100 USD za baryłkę?
Czy nowoczesne metody inwestowania są dostępne dla każdego?
Projekt budżetu na 2016 rok