EURUSD, AUDUSD - Analiza pozycji dużych graczy 10.09.2018

Wrzesień 10, 2018 10:05

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnienie. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku walutowy

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających na rynku surowcowym

Źródło: Opracowanie własne

Strzałka zielona - na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Strzałka czerwona-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Według ostatniego raportu Commitments of Traders fundusze lewarowane zaczęły podkupywać euro oraz dolara australijskiego.

AUDUSD – czy to koniec wyprzedaży?

Dolar australijski nie ma za sobą udanych miesięcy. Wyprzedaż surowców została zapoczątkowana razem z nakładaniem ceł przez USA na chińskie produkty. Wyprzedaż surowców oznaczała również wyprzedaż dolara australijskiego. W poprzednim tygodniu, prezydent USA zapowiedział nowe cła. Tak samo jak zawsze dolar australijski został wyprzedany, aczkolwiek wyprzedaż ominęła surowce.

Dzięki temu powstała pierwsza dywergencja pomiędzy surowcami i dolarem australijskim. Drugą dywergencją jest fakt, że fundusze lewarowane już drugi tydzień z rzędu skupują dolara australijskiego i to podczas jego mocnej wyprzedaży. Zatem kto ma racje? Fundusze lewarowane czy pozostali shortujący AUDUSD?

Wracając do raportu COT. W poprzednim tygodniu pozycje długie wzrosły o 6 667 kontraktów terminowych. W tym samym czasie pozycje krótkie wzrosły o 4 779 pozycji. Warto również przypomnieć, że jest to już drugi tydzień z rzędu, gdzie zanotowano wzrost długich pozycji.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Pomimo bardziej byczego nastawienia funduszy lewarowanych para walutowa AUDUSD znajduje się w mocnym trendzie spadkowym. Dopóki nie dojdzie do jego zmiany, to bazowym scenariuszem pozostanie kontynuacja obecnego trendu. Niemniej jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo jego odwrócenia. Czynnikiem zapalnym jest rynek surowców oraz pozycjonowanie się funduszy lewarowanych na rynku kontraktów terminowych.

Notowania AUDUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Aktualnym celem sprzedających jest poziom 0.68400, czyli kilkuletnie minimum. Z kolei pokonanie linii trendu spadkowego oraz strefy oporu w okolicy 0.7199 oznaczałoby zmianę trendu.

EURUSD – zmiana nastawienia

Od dwóch tygodni obserwujemy zmianę nastawienia funduszy do EURUSD. Według ostatniego raportu COT zanotowano wzrost pozycji długich o 881 kontrakty terminowe. Oprócz tego fundusze zamknęły 3 954 pozycji krótkich, co daje duże prawdopodobieństwo mocniejszego odbicia na parze walutowej EURUSD.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Ilość pozycji krótkich spada już drugi tydzień z rzędu, dzięki temu linia netto pozycji wzrosła.

Z punktu widzenia analizy technicznej mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Ostatni impuls spadkowy został zaobserwowany na początku sierpnia. Zostało pokonane mocne wsparcie kursu w okolicy poziomu 1.1500. Niemniej jednak sama wyprzedaż nie trwała zbyt długo, a kontra kupujących wyniosła kurs powyżej wcześniej pokonanego wsparcia (które pełniło rolę oporu).

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Aktualnie notowania znalazły się tuż nad wcześniej pokonanym oporem, które pełni rolę wsparcia. Jeżeli stronie sprzedającej uda się zejść poniżej poziomu popytu, to trend wzrostowy zostanie w pełni zanegowany. Wsparciem dla takiego scenariusza jest 55-okresowa średnia krocząca EMA, która wskazuje na trend spadkowy. Z drugiej strony kontra byków może wywindować kurs w okolicę poziomu 1.1800.

Dział Analiz Admiral Markets