Przygotuj się na przyszły tydzień [18.05.2018]

Maj 18, 2018 06:26

Przyszły tydzień w kalendarzu makroekonomicznym będzie spokojny. W poniedziałek zostanie opublikowany japoński bilans handlowy. We wtorek mamy przerwę. Z kolei środa będzie najważniejszym dniem sesji. W nocy poznamy optymizm australijskich konsumentów. Natomiast o godzinie 09:30 czeka nas publikacja niemieckiego PMI dla przemysłu. Godzinę później jedna z ważniejszych informacji tygodnia – brytyjska inflacja.

Tego samego dnia godzinie 16:00 zostanie opublikowany europejski optymizm konsumentów oraz amerykańska sprzedaż nowych domów. Pod sam koniec sesji poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

W czwartek czekają na nas jedynie dwie ważniejsze publikację. Będzie to niemiecki optymizm konsumentów według GFK oraz amerykańska sprzedaż istniejących nieruchomości. Na piątek przypadają cztery publikację z gospodarki niemieckiej, brytyjskiej oraz amerykańskiej.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – sprzedaż domów

W nadchodzącej przyszłości publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek. Podwyżka stóp procentowych odbija się na rynku kredytowym. Osoby, które wcześniej zaciągnęły kredyty mogą borykać się ze zwiększonymi ratami, a to przełoży się na dalsze spowolnienie gospodarcze. Czym większa część dochodu przeznaczana jest na spłatę raty kredytowej, tym mniejsza konsumpcja. Spowolnienie na rynku kredytowym już widać, co w przeszłości skutkowało recesją gospodarczą.

Na powyższym wykresie zobrazowano kwotę kredytów, od 1975 roku mamy wyraźny trend wzrostowy. W okresach redukcji zadłużenia pojawiała się recesja, która była spowodowana wyższymi stopami procentowymi. Czy przy obecnych podwyżkach stóp procentowych będzie tak samo?

Oprócz tego w środę o godzinie 20:00 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który w znaczącym stopniu może wpłynąć na pary walutowe z dolarem amerykańskim.

Wielka Brytania – inflacja

Przez ostatnie kilka miesięcy rosnącą presję inflacyjną widzimy w Wielkiej Brytanii. Ostatnio opublikowana inflacja CPI r/r wyniosła 2.5 procenta.

Źródło: Admiral Markets

Instrument do obserwacji – indeks dolara amerykańskiego

Ostatnie umocnienie dolara amerykańskiego możemy powiązać ze słabością euro oraz gorszych odczytów makroekonomicznych z europejskich gospodarek. Było to także odreagowanie nieuzasadnionego ruchu wzrostowego na EURUSD na przestrzeni stycznia oraz lutego 2018 roku.

Patrząc w krótkiej perspektywie na przestrzeni następnych dwóch miesięcy dolar amerykański względem głównych walut, szczególnie euro powinien się stabilnie umacniać. Jednak zanim do tego dojdzie należy oczekiwać mocniejszej korekty ostatniego ruchu wzrostowego, który był zbyt gwałtowny.

Notowania indeksu dolara amerykańskiego , interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Z punktu widzenia technicznego notowania USDX zatrzymały się na mocnym oporze w postaci 92 punktów, z tego powodu bardzo prawdopodobna jest korekta kursu. Niemniej jednak warto również zauważyć, że została przebita linia trendu spadkowego, co zwiastuje dalsze umocnienie waluty amerykańskiej. Korekta ostatniego impulsu wzrostowego może sięgnąć 90 punktów. Z kolei celem kupujących jest poziom z października 2017 roku – 94 punkty.

Dział Analiz Admiral Markets