EURUSD, Gold - Pozycje dużych graczy

Wrzesień 25, 2017 09:58

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

- na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Z puntu widzenia raportu Commitment of Traders najciekawiej przedstawia się EURUSD oraz Gold.

EURUSD – niedźwiedzie atakują

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane otworzyły ponad 15 tysięcy krótkich pozycji, w tym samym czasie zamknęli ponad 5 tysięcy krótkich. Na chwile obecną pozycje netto (długie – krótkie) cały czas są dodatnie, ale przewaga została diametralnie zmniejszona.

Już drugi tydzień z rzędu fundusze hedge powiększyli swoje zaangażowanie po krótkiej stronie rynku, co przekłada się na niedźwiedzi sygnał.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cmegroup

Z jednej strony fundusze lewarowane wskazują na mocniejsze spadki, jednakże z drugiej analiza techniczna nie potwierdziła tego sygnału. Na wykresie dziennym EURUSD nie doszło do przełamania strefy wsparcia 1.183-1.190 a także dolnej bandy kanału wzrostowego. Notowania znalazły się w miejscu, gdzie dwa sygnały dają wyższe prawdopodobieństwo do kontynuacji trendu wzrostowego. Zatem kto ma rację? Analiza techniczna czy raport COT?

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Odpowiedź na dwa powyższe pytania może nasunąć się po analizie spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich. W ostatnim czasie rentowność obligacji niemieckich rosła o wiele szybciej niż amerykańskich, co było głównym motorem napędowym kupujących na EURUSD. Z kolei teraz sytuacja się nieco odmieniła i wzrost na EURUSD nie są już potwierdzone przez spread obligacji.

Notowania EURUSD (linia biała) na tle spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich

Źródło: Bloomberg

Gold – po trendzie zwyżkowym czas na mocniejszą korektę

Jeszcze dwa tygodnie temu każdy mówił o kontynuacji trendu na złocie, aczkolwiek do tego nie doszło i taki scenariusz był bardzo mało prawdopodobny.

Pozycje netto zarządzających znalazły się w okolicy szczytów z 2016 roku, zatem brakowało kapitału, który wepchnąłby notowania metalu szlachetnego na nowe poziomy. Scenariusz ten został potwierdzony, w poprzednim tygodniu duzi gracze domknęli 18 tysięcy długich pozycji oraz otworzyli 1,5 tysiąca krótkich. Pozycje netto zaczęły spadać.

Pozycje zarządzających, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cmegroup

Z drugiej strony według analizy technicznej powinniśmy liczyć na mocniejszą korektę ostatnich spadków lub nawet powrót do trwałych wzrostów. Na dziennym interwale notowania gold znalazły się na strefie wsparcia 1287-1295. Dopiero po jej przebiciu powinniśmy oczekiwać wyprzedaży metalu szlachetnego w okolicę poziomu 1195-1205.

Notowania złota, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych