GOLD, WTI - Analiza pozycji dużych graczy

Maj 21, 2018 05:35

Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

Strzałka zielona - na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

Strzałka czerwona-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Według ostatniego raportu Commitents of Traders warto zainteresować się surowcami, w szczególności złotem oraz ropą naftową.

Złoto – coraz mniejsza pozycja netto

Według ostatniego raportu COT zarządzający na rynku kontraktów terminowych po raz kolejny zmniejszyli swoje zaangażowanie po długiej stronie rynku oraz powiększyli po krótkiej. Tym razem pozycja długa została zredukowana o ponad 5 tysięcy kontraktów, natomiast długa powiększona o ponad 16 tysięcy.

Krótkoterminowo domykanie długich oraz otwieranie coraz większej ilości krótkich pozycji jest niedźwiedzim sygnałem. Natomiast w długim terminie byczym, ponieważ linia netto znalazła się na bardzo niskim poziomie, gdzie historycznie zawsze dochodziło do mocniejszego odbicia oraz rajdu wzrostowego.

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Scenariusz ten potwierdzony jest przez analizę techniczną. Z jednej strony w poprzednim tygodniu stronie podażowej udało się pokonać krótkoterminowy opór 1300 USD. Dzięki temu otworzyli drogę do dalszej wyprzedaży w okolicę mocnego, tygodniowego wsparcia 1250 USD za uncję.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

W krótkim terminie notowania mogą dotrzeć do wspomnianego wsparcia, natomiast jego przebicie jest już bardzo mało prawdopodobne, co sugeruje niska ilość pozycji długich względem krótkich w portfelu zarządzających na kontraktach terminowych. Po obronionym wsparciu notowania po raz kolejny z dużym prawdopodobieństwem dojdą do 1560 USD za uncję, gdzie mamy opór w postaci szczytów z 2016 oraz 2017 roku.

WTI – zarządzający inkasują zyski

OPEC dopiął swego. Ropa naftowa znalazła się w trendzie wzrostowym. Dodatkowo decyzja USA o przywróceniu sankcji wobec Iranu skutkowała ostatnim impulsem wzrostowym. Dzięki temu zarządzający na rynku kontraktów terminowych otrzymali doskonałą okazję do realizacji zysków z długich pozycji.

Zgodnie z tym w poprzednim tygodniu zarządzający zredukowali swoje zaangażowanie po długiej stronie rynku o ponad 20 tysięcy kontraktów terminowych. Natomiast pozycja krótka została powiększona o ponad 3 tysiące kontraktów.

Pozycje zarządzających na rynku kontraktów terminowych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta – pozycja netto

Źródło: Cme Group

Warto również zauważyć, że zarządzający już od półtora miesiąca realizują zysk, aczkolwiek dopiero teraz zaczęła rosnąć krótka pozycja, co zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji obecnych wzrostów.

Notowania WTI, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Według analizy technicznej czas na korektę. Notowania ropy WTI znalazły się na górnym ograniczeniu kanału wzrostowego, w której poruszają się od połowy 2017 roku. Celem korekty może być strefa oporu 66 USD. Należy jednak pamiętać, że dalsze zaostrzenie sytuacji USA-IRAN sprzyja nagłej aprecjacji tegoż surowca.

Dział Analiz Admiral Markets