Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

Zmiana nastrojów na rynkach

Czerwiec 06, 2016 09:55

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wywróciły do góry nogami rynki finansowe. Balon strachu przed podwyżkami stóp procentowych w USA, jaki był pompowany od ostatnich "minutek" Fed, w jednej chwili pękł. Na efekty, zwłaszcza na rynku walutowym, nie trzeba było długo czekać.

Miesięczne dane z rynku pracy w USA od lat są uważnie obserwowane przez inwestorów, ale już dawno nie wzbudziły tak dużych emocji na rynkach jak w ostatni piątek. Wówczas okazało się, że w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło jedynie o 38 tys., podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 161 tys. Dodatkowo dane kwietniowe zostały zrewidowane w dół do 123 tys. z szacowanych wcześniej 160 tys. Pomijając czynniki jednorazowe (strajk w Verizon) dane pokazują odłożony w czasie efekt wyhamowania wzrostu gospodarczego w I kwartale. Z punktu widzenia rynków finansowy oznaczają zaś przesunięcie w czasie decyzji o ewentualnej podwyżce stóp procentowych przez Fed. Tym samym pompowany od ostatnich "minutek" balon oczekiwań co do możliwego zaostrzenia polityki monetarnej jeszcze latem (ale nie w czerwcu), w jednej chwili pękł. Nie zdołały temu zapobiec nawet bardzo dobre dane nt. bezrobocia w USA, które nieoczekiwanie spadło w maju do 4,7% z 5% w kwietniu, podczas gdy oczekiwano spadku jedynie do 4,9%. Interpretowano je jako efekt wypadnięcia z rynku pracy kolejnej rzeszy Amerykanów, którzy przez to nie są zliczani w statystykach.

To odsunięcie w czasie oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych natychmiast znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych. Głównie na rynku walutowym. Dolar gwałtownie potaniał. Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku poprzedniego tygodnia zszedł poniżej 1,11, wystrzelił do 1,1355 w piątek na zamknięciu. Dolar osłabił się też do innych walut. W tym do złotego. Notowania USD/PLN, które jeszcze w końcówce maja prężnie zmierzały do 4 zł, załamały się i obecnie za "zielonego" trzeba zapłacić 3,8620 zł. W obu przypadkach doszło do zmiany układu sił na wykresach, co może sugerować kontynuację tendencji z piątku w kolejnych dniach. Szczególnie, gdyby ze strony członków Fed pojawiły się głosy, że piątkowe dane mocno zaciążą na ich przyszłych decyzjach. W szczególności inwestorzy będą wsłuchiwać się w to, co dziś do powiedzenia będzie miała Janet Yellen, która będzie przemawiała w Filadelfii na tematy gospodarcze oraz związane z polityką monetarną podczas spotkania zorganizowanego przez World Affairs Council of Philadelphia. Wystąpienie Yellen zaplanowane jest na godzinę 18:30 polskiego czasu.

Wspomniane wystąpienie szefowej Fed jest jedynym wartym dziś uwagi wydarzeniem rynkowym. Dlatego na rynku walutowym można oczekiwać spokojnego handlu w oczekiwaniu na słowa Yellen i ewentualnego skoku zmienności później. Jeżeli tylko Yellen nie zaskoczy to tydzień upłynie pod znakiem słabszego dolara.

Poniedziałek jest dość reprezentatywny dla całego tygodnia. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o kalendarium wydarzeń makroekonomicznych, które potencjalnie mogą nadać rynkom nowej dynamiki. Po prostu brakuje takich wydarzeń. W centrum uwagi znajdą się jedynie wystąpienia członków Fed, a także dane makroekonomiczne z Chin. Dla rynku funta zaś istotne będą nowe sondaże ws. pozostania lub wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Inne publikacje będą ignorowane. Dlatego też zapowiada się raczej spokojny tydzień. Przynajmniej w teorii.

Euro 2016

W najbliższy piątek rozpoczynają się we Francji Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (EURO 2016). Nie sposób nie wspomnieć o nich w kontekście rynków finansowych. Niestety głównie z uwagi na potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Łatwo sobie wyobrazić jak mocno nastroje inwestorów popsułby ewentualnych zamach, zwiększając automatycznie awersję do ryzyka na rynkach. Wówczas sprzedawane byłoby euro, europejskie akcje i inne ryzykowne aktywa (np. złoty). Kupowany zaś byłby szwajcarski frank, japoński jen, amerykański dolar oraz obligacje Niemiec i USA. Mistrzostwa będą miały też jeszcze inny wymiar. Można oczekiwać, że na europejskich giełdach w tym czasie spadną obroty.

Marcin Kiepas
Główny Analityk Admiral Markets