Ponownie nastroje psuje Deutsche Bank

Wrzesień 30, 2016 11:30

Dzisiaj ponownie mocne spadki pojawiły się na akcjach Deutsche Banku. Na rynek dotarła informacja, że fundusze hedgingowe zamierzają zredukować swoją ekspozycję w niemieckim banku. Prawdopodobnie mamy do czynienia z ucieczką z tonącego okrętu.

Chociaż większość porannych spadków została odrobiona, to sytuacja coraz bardziej niepokoi inwestorów. Akcje banku spadły w tym roku o ponad 50% i końca przeceny nie widać. Inwestorzy tak nerwowo reagują na informacje o problemach DB, gdyż problemy banku oznaczają problemy praktycznie całego sektora finansowego. Deutsche Bank ma ogromną ekspozycję na rynku instrumentów pochodnych oraz jest powiązany w mniejszy lub większy sposób praktycznie z każdym bankiem na świecie.

Kurs akcji Deutsche Banku z ostatnich 12 miesięcy

Źródło: Bloomberg

Obecnie nie ma jeszcze powodów do paniki porównywalnej z 2008 rokiem, ale sytuacja z pewnością jest napięta. Mocno wykupione rynki akcji będą reagować na każdą tego typu informacje w dosyć nerwowy sposób, a to od razu przełoży się również na inne ryzykowne aktywa takie, jak polski złoty. Duża ostrożność wskazana.

Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz