Regulator

Co się stanie, jeśli wybiorę regulatora?

Admiral Markets UK jest podmiotem regulowanym przez UK Financial Conduct Authority (FCA): Firm Ref № 595450.

Admiral Markets AS jest podmiotem regulowanym przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA): License № 4.1-1/46.

Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.

Dziękuję, rozumiem to
fca
efsa

NBP i EBC bez zmian, BoE w natarciu

Lipiec 06, 2016 16:50

RPP nie zmieniła stóp procentowych w Polsce. Mario Draghi również nie zaskoczył na dzisiejszej porannej konferencji. Obecnie największą ofensywą cechuje się Bank Anglii, który wczoraj zapowiedział zmniejszenie wymogów kapitałowych dla banków w celu poprawy akcji kredytowej dla firm i gospodarstw domowych.

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej, na której nowy prezes Adam Glapiński stwierdził, że na razie nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych w Polsce. Wciąż mamy stabilne tempo wzrostu gospodarcze, choć prognozy zostały nieco obniżone.

Roczne tempo wzrostu PKB powinno znaleźć się w przedziale 2,6 % – 3,8% w 2016 roku wobec 3,0 – 4,5%. Z kolei utrzymująca się deflacja nie ma negatywnego skutku dla gospodarki. Podwyżki stóp procentowych mogłyby być rozpatrywane, gdyby tempo wzrostu gospodarczego wzrosło do 5%, podsumował Prezes NBP.

Polski złoty nie zareagował zbytnio na decyzję RPP. Dzisiaj nasza rodzima waluta traci ze względu na słaby klimat na rynkach. Obecnie inwestorzy nie tylko obawiają się skutków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, ale również o stabilność włoskiego sektora bankowego, który ma problem z dużą ilością niespłacanych pożyczek. W ostatnich dniach coraz głośniej jest o konieczności dokapitalizowania tamtejszych banków. Prezes jednego z największych francuskich banków ostrzega, że kryzys w sektorze bankowym Włoch może przenieść do całej Europy.

Kurs USD/PLN przełamał okrągły poziom 4 złoty i prawdopodobnie w najbliższym czasie pozostanie nad tym obszarem. EUR/PLN pozostał pod strefą 4,45 i obecnie poziom ten powinien powstrzymywać dalsze wzrosty na tej parze. Złoty również tracił do franka szwajcarskiego, choć wydaje się, że poziom 4,12 nie zostanie w najbliższym czasie przełamany.

Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz