W skład Admiral Markets wchodzą następujące firmy:

Admiral Markets UK Ltd

Nadzorowany przez Financial Conduct Authority (FCA)
 • Dźwignia do:
  1:30 dla klientów detalicznych,
  1:500 dla klientów profesjonalnych
 • Ochrona FSCS
 • Ochrona przed Ujemnym Saldem
KONTYNUUJ

Admiral Markets AS

Nadzorowany przez Estonian Financial Supervision Authority (EFSA)
 • Dźwignia do:
  1:30 dla klientów detalicznych,
  1:500 dla klientów profesjonalnych
 • Ochrona Tagatisfond
 • Ochrona przed Ujemnym Saldem
KONTYNUUJ
Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.
Wybór jednego z tych regulatorów pozwoli wyświetlić odpowiednie informacje na całej stronie. Jeśli chcesz wyświetlić informacje dotyczące innego regulatora, zaznacz go.
Regulator fca efsa

Dokąd zmierza Wall Street?

Wrzesień 14, 2016 11:50

Indeks S&P 500 po ustanowieniu nowych historycznych maksimów ponownie wpadł w okres konsolidacji, a w miniony piątek przełamał jej dolne ograniczenie. Czyżby to był początek rynku niedźwiedzia?

Obserwując rynki akcji w Stanach Zjednoczonych od razu nasuwa się jeden wniosek. Drożej już nie może być? Hossa na amerykańskich rynkach akcji trwa od siedmiu lat, według niektórych źródeł z dłuższym rynkiem byka mieliśmy tylko do czynienia w końcówce lat 80., a zakończonym na początku milenium. Ponadto prognozowany wskaźnik C/Z (cena do zysku) dla indeksu S&P 500 wynosi 17 i jest powyżej dziesięcioletniej średniej.

Jednak jak pokazuje historia, nigdy nie jest tak drogo, żeby nie mogło być drożej. Zatem przyjrzyjmy się nieco bliżej spółkom z indeksu S&P 500. Od pięciu kwartałów z rzędu spadają zyski spółek. Prognozy szacują, że w III kwartale ponownie zyski spadną, tym razem o 2%. Jeżeli predykcje sprawdziłyby się, to pierwszy raz w historii zdarzyłoby się, że średni zysk spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 spada od sześciu kwartałów z rzędu. Nietrudno wskazać największego winowajcę. Jest nim oczywiście sektor energetyczny, którego zyski mają spaść o około 65% rod do roku. Gdyby wykluczyć ten sektor z indeksu S&P 500 zyski wzrosłyby w III kwartale br. o 1,2%, zamiast przewidywanego spadku w wysokości 2%.

Wykres indeksu S&P 500 vs. zysk na akcję (EPS) spółek wchodzących w skład indeksu

Źródło: Bloomberg

Co na to indeks 500 największych spółek na nowojorskiej giełdzie? Zupełnie nic, w końcu wciąż mamy bardzo niskie stopy procentowe za oceanem, a Rezerwa Federalna do tej pory wycofywała się z kolejnych podwyżek. Jednak retoryka banku centralnego Stanów Zjednoczonych zaostrza się. Janet Yellen na sympozjum w Jackson Hole wskazywała na gotowość banku do dalszego podwyższania kosztu pieniądza w USA. Powtórzył te słowa wiceszef Fed Stanley Fischer. Oczywiście zdarzają się takie dni, jak ostatni poniedziałek, kiedy słyszymy dwugłos. Niemniej jednak przeważają głosy przemawiające za podwyżką, a grudzień jest najbardziej realnym terminem, kiedy mogłoby dojść do podwyżki stopy funduszy federalnych. Ostatnie słabe dane z rynku pracy oraz indeksów ISM przekreśliły podwyżkę we wrześniu. Trudno sobie też wyobrazić taki ruch ze strony FOMC przed wyborami prezydenckimi, a zatem jeżeli ma dojść do podniesienia stóp procentowych za oceanem, to prawdopodobnie nastąpi to w grudniu. Zaostrzanie polityki pieniężnej przez Fed może być kropką nad i, która zapoczątkuje większy ruch spadkowy na Wall Street, a tym samy na innych światowych giełdach.


Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz


Ostrzeżenie o Ryzyku

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 83% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.